Sisukord
Majandus
Tänane leht
02.03.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Tervis vedas bussijuhti sõidu ajal alt Eesti lühiuudised Keskerakonna Tallinna nõukogu määras Põhja-Tallinna juhid Katsetatakse mobiilseid kiiruskaameraid Uued kaamerad aitavad kuritegusid avastada Esimesed elatisvõlajuhtumid jõuavad kohtusse tänavu Riik kavatseb pitsitada rongavanemaid veelgi (1) Riigi löökplaan teeks kõigist lastest ujujad (2) Ratase ja Simsoni kohad valikukeerises Majandus Milder: võiks tulla hea aasta (1) Kindlustunnet jagub Baltimaades enim eestlastel Riik, kus sisseränne ei ole probleem vaid lahendus (2) Majanduse lühiuudised Tööandjad: välistööjõu Eestisse toomine on hädavajalik (12) Välismaa Välismaa lühiuudised «Džungel» kaob, migrandid mitte Donbassi elu: lootus kustub, usk kaob, armastus hingitseb Arvamus Dagmar Lamp: seks ja Tallinn ehk deitimise võimalikkusest (10) Postimees 1936. aastal: kirjanik O.Lutsu vanemate kuldpulm Juhtkiri: õpetame kõik lapsed päriselt ujuma Marek Strandberg: Rohkem fosforit! Kas see ikka on hea? (4) Jüri Vendik: Vene ühiskonnas on midagi, mis sunnib teda vahetama vabadust ja eneseväärikust irratsionaalsuse vastu Lugejate kirjad: Eesti aitajate unustamisest, rahva esindamisest Erkki Bahovski: sõjast ja venelaste meelsusest rääkimine Eesti stabiilsust ei taga (3) Kultuur Ühenäolise ja Mitmepalgelise ajatu värssduell Sport Flora võitis Superkarika Spordi lühiuudised Toetushäälte leidmisega kimpus Võrno võitleb konkurentide ja ajakirjandusega (5) Neli kullajanust, kolm musta hobust, kolm visa võitlejat Reinar Halliku kurnav reis lõppes õnnelikult Noorus ja kogemus ühise eesmärgi eest Tallinn Keskerakonna Tallinna nõukogu määras Põhja-Tallinna juhid Tallinna lühiuudised Tarbija Dieet aitab leevendada autisti vaevusi (1) Tartu Klimatoloogid niipea suurt kevadet ei luba Elektriteater peab sünnipäeva Näituse-Vaksali ristmik saab foorid (2) Kivikatus maha, plekk-katus asemele. Kas vanalinnas nii sobib? Jaan Vaiksaar: Exceli tabelid ja looritatud sotsiaalsus Imbi Rego: keda aitab 56 miljonit eurot? (1) Mehed võtsid ideest rõõmuga kinni Meeskunstnikud üllatavad naisi maalitud lilledega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kindlustunnet jagub Baltimaades enim eestlastel

2 min lugemist
FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Tarbijate kindlustunnet ja ostukavatsusi mõõtva rahvusvahelise uuringufirma Nielsen uuringu järgi oli Balti riikides tarbijate kindlustunne 2015. aasta viimases kvartalis kõige tugevam Eestis.

«Eesti tarbijate kindlustunde tõus tuleneb isikliku rahalise seisu paranemisest – inflatsioon puudub ja sissetulekud on kasvanud. Seetõttu on inimesed optimistlikumad ning hindavad kõrgemalt ka tööturu väljavaateid,» ütles Nielsen Eesti juht Margo Kurisoo.

Uuringu järgi oli ülemaailmne tarbijakindlustunde indeks 2015. aasta neljandas kvartalis negatiivne, langedes 97 punktini. Baltimaadest oli kindlustunne viimases kvartalis kõige suurem Eestis, olles kasvanud 89 punktini. Võrreldes kolmanda kvartali tulemustega suurenes Lätis tarbijate kindlustunne kahe punkti võrra (79 punktile), kuid Leedus langes seitse punkti (81 punktile).

Balti riikide elanikest olid viimases kvartalis kõige optimistlikumad eestlased, suhtudes lootusrikkalt nii riigi majandusse, töökoha väljavaadetesse kui ka isikliku finantsseisu. Oma rahandusseisu järgmise 12 kuu jooksul hindab heaks või väga heaks 47 protsenti eestlastest, 39 protsenti lätlastest ja 42 protsenti leedulastest. 39 protsenti eestlastest usub, et nende väljavaated tööturul on järgmise 12 kuu jooksul head või väga head. Lätis ja Leedus on need näitajad 23 ja 36 protsenti.

Üha vähem eestlasi peab raha säästma majapidamiskuludelt kokku hoides – kui kolmandas kvartalis nentis 51 protsenti vastanutest, et säästab varasema aastaga võrreldes rohkem, siis neljandas kvartalis oli see näitaja 45 protsenti. Säästmine majapidamiskuludelt tähendab, et eestlased ostavad odavamaid toiduaineid, vähem riideid, lükkavad edasi kodumasinate ostu ja hoiavad kokku koduväliste meelelahutustegevuste arvelt.

Suurimad muutused kulutamisharjumustes on toimunud Leedu tarbijate hulgas. Kui neljandas kvartalis ütles 36 protsenti leedulastest, et oli hea aeg vajalike asjade ostmiseks, siis sel aastal arvab niimoodi 24 protsenti. Eestis on see näitaja kasvanud 26 protsendilt 36-le ja Lätis vähenenud 27 protsendilt 26-le.

Kui inimesed on hädavajalikud elamiskulud katnud, siis ülejäänud raha säästab viimastel andmetel 36 protsenti eestlastest, 20 protsenti lätlastest ja 33 protsenti leedulastest. Lisaks eelistavad eestlased vaba raha kulutada veel kodukujundamisele ja puhkusele, sinna kulub raha ka teiste Balti riikide elanikel.

Kui eelmises kvartalis edestas mure tervise pärast majanduslikke muresid, siis neljandas kvartalis tõusid majanduslikud mured taas esiplaanile. Majanduse pärast muretseb kolmandik eestlastest, millele järgnevad mure tervise (26 protsenti) ja hariduse (18 protsenti) pärast. Lätlased ja leedulased tunnevad jätkuvalt suuremat muret tervise pärast.

Mure sõja pärast on väheneb kõikides Balti riikides – Eestis on see näitaja kaheksa protsenti, Lätis 15 protsenti ja Leedus neli protsenti. Samal ajal on näiteks suurenenud leedulaste mure toiduhindade (18 protsenti) ja lätlaste mure majanduse pärast (19 protsenti).

Seotud lood
01.03.2016 03.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto