T, 24.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vabariiklaste valik paistab aitavat Clintonit

Evelyn Kaldoja
, Postimees
Vabariiklaste valik paistab aitavat Clintonit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hillary Clinton mitte ainult ei kindlustanud oma edu demokraatide eelvalimistel, vaid võib tuge saada ka sellest, kui Donald Trump hulga vabariiklaste valijaid ära peletab.
Hillary Clinton mitte ainult ei kindlustanud oma edu demokraatide eelvalimistel, vaid võib tuge saada ka sellest, kui Donald Trump hulga vabariiklaste valijaid ära peletab. Foto: AFP/SCANPIX
  • Demokraadid paistavad otsivat stabiilsust, vabariiklased protestivõimalust.
  • Clintoni jaoks oleks Trump ettearvamatu, aga demokraatide valijaid motiveeriv.
  • Trumpi suurimaks kahjuks vabariiklastele peetakse hispaaniakeelsete ärritamist.
  • 71 protsenti vabariiklaste kongressi delegaatidest pole valinud.

USA eelvalimiste nn superteisipäev, kus mitme osariigi parteilased valisid oma delegaadid presidendikandidaadi hääletuseks, kinnitas nii vabariiklaste kui ka demokraatide enamuse seni silma torganud eelistusi – Donald Trumpi ja Hillary Clintonit – ning viis kummagi erakonna edasi teisest väga erineval teel.

Eelmisel kahel korral Barack Obamat presidendiks aidates muudatusi toetanud demokraadid on nüüd Clintoni poolel olles pigem stabiilsuse paadis ja sotsialismi lubava Bernie Sandersi täht näib vaikselt hääbuvat. Vabariiklaste protestihääl läks aga lõunaosariikide eelvalimistel veel kõvemaks: kui välja arvata Ted Cruzi võit tema oma koduosariigis Texases, kuulus tolle piirkonna eelvalijate toetus valdavalt Trumpile.

Nagu märkis Glenn Trush oma Politico analüüsis, oleks Clintoni meeskond Trumpi vastaskandidaadiks saamise üle üpris rõõmus.

Trushi sõnul oleks Clintoni esimene vastasevalik aga siiski Cruz. Viimane oleks piisavalt äärmuslike vaadetega, et demokraatide põhivalijad hääletama ajada, samas mängib ta valdavalt reeglite järgi. Trumpi probleem on Trushi hinnangul see, et ta on ennustamatu käitumisega ja võib Clintonit ehmatada isiklike rünnakutega.

Trumpi tugevus demokraatide poolelt vaadates oleks see, et oma sõnavõttudega innustab ta muidu poliitiliselt pigem passiivseid mustanahalisi ja hispaaniakeelseid valijaid minema hääletama – vabariiklase vastu.

Samuti Politicos superteisipäeva tulemusi analüüsinud Ben Schreckingeri sõnul pelgavad vabariiklased ka kahju, mida Trump võib tekitada teistel samal ajal peetavatel valimistel kandideerivatele vabariiklastele.

Kui suurärimees peaks tõepoolest tõusma presidendikandidaadiks ja valimiskastide juurde meelitama hispaaniakeelsed demokraatide valijad, ei jätaks nood tõenäoliselt toetamast ka teisi samal päeval valitavaid demokraate. Nii võivad löögi alla sattuda ka näiteks seni vabariiklaste käes olnud senaatorikohad osariikides nagu Nevada.

Schreckinger tsiteeris vabariiklaste kampaaniastrateegi Jamie Fisfist, kelle sõnul oleks teatud hispaaniakeelsete häälte toel esindajatekotta pürgivatel vabariiklastel kõige targem Trumpist otsesõnu lahti öelda.

Endisest vabariiklasest New Mexico kuberner Gary Johnson oletas, et tema koduosariigi rohked hispaaniakeelsed valijad läheksid Trumpi kandideerimise korral tema vastu hääletama ja ka nii mõnigi vabariiklane otsiks oma partei bravuurikale kandidaadile alternatiivi.

«Ma pole hispaaniakeelne ja ma talitaksin nii selle põhjal, mis tal öelda on,» lausus Johnson Politicole. «Oleksin ma hispaaniakeelne, oleks see küsimus ilmselt veel südamelähedasem.»

Seda, et Trump ajab osa vabariiklasi endale alternatiive otsima, võib täheldada juba praegu. Neist üks tuntumaid on senaator Ben Sasse, kes on juba välja öelnud, et kui Trump peaks tõesti vabariiklaste nimel presidendivalimistele minema, tuleks toetada pigem mõnd kolmandat kandidaati. Uudisteagentuuri AFP kohaselt leidub ka neid, kes kaaluvad presidendikandidaadi lõpphääletusele koguneva vabariiklaste kongressi mängureeglite muutmist.

Floridas Rubio kampaaniat korraldav Rick Wilson nimetas Trumpi taga olevaid parteikaaslasi viitega Teise maailmasõja ajal natside poolele asunud prantslastele «Vichy vabariiklasteks», kes toetavad koletut vähkkasvajat Ameerika poliitilises elus.

Trumpi võidukäigu pärast juba mõnda aega ilmselgelt häiritud konservatiivses ajalehes Wall Street Journal pakkus Gerald F. Seib vabariiklastele välja neli võimalikku stsenaariumit edaspidiseks.

Esimene oleks Seibi sõnul see, et võitlus läheks järgmisel kahel nädalal edasi täpselt samamoodi nagu praegugi. 15. märtsil eelvalimistele suunduvate osariikide seas on näiteks Rubio tugipunkt Florida. Ja Trumpi vastased rõhutavad, et praeguse seisuga on ikka veel valimata 71 protsenti vabariiklaste presidendikandidaadi osas lõppvaliku tegevatest parteikongressi delegaatidest.

Teise variandina pakkus Seib välja, et kõik ülejäänud seni mängus olevad vabariiklased – Rubio, John Kasich ja Ben Carson – loobuvad Cruzi kasuks. «Probleem selle juures on asjaolu, et partei juhid jälestavad Cruzi peaaegu sama palju, kui neile ei meeldi Trump,» märkis ajakirjanik. «Ja eesootavad suured osariigid – näiteks Florida ja Illinois – paistavad rohkem Rubio kui Cruzi omad.»

Kolmas variant on Seibi sõnul see, et partei juhtfiguurid võtavad selge positsiooni, et ei plaani Trumpi presidendikandidaadina toetada. Mõned on seda praeguseks ka juba teinud. Neljas oleks lihtsalt leppida olukorraga ja joonduda Trumpi selja taha.

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tarbija
Tartu Postimees
Tagasi üles