Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.03.2016
Eesti Horoskoop Male Freddi kolis uude majja Dilbert Esikülg 5. märts Ärieliit tutvus tulevaste töötajate ja klientidega Tagakülg «Eurovisiooni» mõõtu «Eesti laul» Kaitseväelased lõhkusid autoga suusaraja Eesti lühiuudised Tuli, nägi, võitis 32 tundi hüpernaturalismi (1) Kirjutava peatoimetaja loorberid Mälumäng Postimees Grupp võitis üheksa pressiauhinda Palju õnne Oodatud kostümeeritud külastajad Välismaa Kreeka-Makedoonia piiril ootab 11 000 migranti Välismaa lühiuudised Õnnelinna noored emad tulevikust masenduses (1) Arvamus Postimees 1931. aastal: vaimustatud hulgad tõstsid «Miss Eesti» ühes autoga õhku Kaarel Krjutškov : leiutajateküla kadumine Eesti teaduses Juhtkiri: «Z-põlvkonna maailmas» hakkame elama me kõik (2) Urve Eslas: kohus hoolida Daniel Colli veste: Eesti ja briti noored ehk õnne hind (6) Peeter Langovitsi tagasivaade: tiigrihüpe infoühiskonda Päeva karikatuur Kultuskohtuniku lahkumine (2) Salapärane muinasjulle Esimene kevadekuulutaja Vastuoluline Paksas Kultuur Jahtunud jäljed saavad uuesti kuumaks Luulehetk – hetk luules Kas Y- ja Z-põlvkond teavad, kes on Paul McCartney? (3) «Doktor Silva»: möll perearstikeskuses (1) Laseme neil suureks kasvada! (1) Sport Tamm vaidlustas kandidaatide esitamise korra (2) Võimsas hoos Kontaveit alistas ka Errani Spordi lühiuudised 05.03 Eesti rattaspordis algab jaht peidetud mootoritele Harrastaja salamootorist kasu ei lõika Seimi kangete konkurentide kohal suured küsimärgid Tarbija Töötajad hindavad privaatsust ja pelgavad avatud kontorit Kommunikatsiooniekspert: avatud kontor võib tekitada kapseldumist ja riidu Strandberg unistab füüsilisest Facebookist (1) AK Koduliiga ärkab talveunest Kaarel Krjutškov : leiutajateküla kadumine Eesti teaduses Eesti laul ja 40 akadeemikut Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Henrik Roonemaa: maailm, nagu Zuckerberg seda näeb Z-põlvkond uuendab, parandab ja otsib ise vastused (11) Arter Kuulsuste asjad oksjonil Puhkepäevad Kaunis ema kaotas lapsed isale (1) Miks eestlased laulavad? Paljas ja katkine mees paneb külalised minestama Kaks saali puupüsti täis – sellist asja nagu ei mäletagi! Alar Sikk: aeg näha puidu asemel puud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kultuskohtuniku lahkumine

2 min lugemist
Helve Särgava FOTO: Andrus Peegel

Aastakümneid Harju maakohut juhtinud Helve Särgava (65) pensionile minek jätab kohtusüsteemi augu, mille potentsiaalset täitjat ei paista. Tema seatud standardis kohtusüsteemi suhestumisel avalikkusega on midagi, millele keegi tegevkohtunikest – ka riigikohtu esimees – pole seni isegi ligilähedale küündinud.

Mõni potentsiaalne hea rääkija kohtunikkonnast kardab avalikkusele kaotada oma anonüümsust. Teine pelgab saada kurjade kommentaatorite süljetopsiks. Särgava oli neist hirmudest uhkusega üle. Ta üritas anda õigusemõistmise nüanssidest avalikkusele arusaadavat tagasisidet. Nii kujundaski tema rahva arvamuse õigusemõistmisest.

Mäletan üht suvist seminari Võsul 1997. aastal. Särgava teatas seal erialaajakirjanikele, et kõik avalikult kohtusaalis kõlanu – nii süüdistus kui ka väljakuulutatud kohtuotsus sealhulgas – on sellest hetkest avalik ja avalikkusel on õigus sellest soovi korral informeeritud saada.

See oli revolutsiooniline tõdemus, mille kinnistamiseks tuli ajakirjanikel kohtute kõiksugu asjapulkadega pidada ikka ja jälle emotsionaalseid väitlusi. Ajakirjaniku seisukohast tundus see tihtipeale peaga vastu seina jooksmisena, ent tasahilju jõudis arusaam kohtumõistmise avatusest lõpuks ka kohtukabinettidesse. See ongi suuresti Särgava teene, kes tajus avalikkuse ootusi õigusemõistmise avatusele.

Ta juhtis suurima kohtunikekoosseisuga Harju maakohut õiglaselt, printsipiaalselt ja südamlikult. On harukordne, kui tippjuht ei lase endale tööl tekkida sõbrannasid või sõpru, keda jätkus ka Särgava kabineti ukse taha.

Valdavalt õrnema sugupoole esindajatest koosnevates kohtuasutustes esineb nii rivaalitsemist kui ka staaritsemist, kuid 40-aastase kohtunikukogemusega Särgava lahendas need konkreetselt ja õiglaselt. Kui mõnel kohtunikul juhatada olevad istungid venima kippusid, tuli hoiatada. Vajadusel teha käskkirigi. Kuid Liivalaia kohtumajast ei kostnud kunagi signaale rahulolematusest juhiga.

Tragi ja konstruktiivse kohtunikuna tuntud Särgava võimed lubanuks lennata muidugi maakohtust kõrgemalt. Kindlasti riigikohtuni välja. Kuid kohtu esimeses astmes on oma suur võlu. Maakohtus asub ju õigusemõistmise tuum – see on ainus koht, kus kohtunik kindlasti ise näeb füüsiliselt inimest, kelle üle ta parajasti õigust mõistab, ja nii otsuse raskust tunnetab.

Särgava tahtiski reaalselt tööd teha, mitte ülemates kohtuastmetes kellegi teise tehtud otsuseid üle vaadata. Sellest ilmselt ka tema kiiduväärt otsus osaleda oma isiklikust ajast ka ajakirjanduseetikat hindava Pressinõukogu töös.

Aasta emaks ja pressisõbraks valitud Särgava võinuks kohtunikupensionile siirduda kümme aastat tagasi, mil tal täitus selles ametis 30 aastat. Nüüd on tal lõpuks aega iseendale. Tegelda oma suure talupidamise, mesilaste ja lapselastega. Ka need on väljakutsed. Edu kõiges edaspidiseks!

Seotud lood
04.03.2016 07.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto