Sisukord
Eesti
Tänane leht
05.03.2016
Eesti Horoskoop Male Freddi kolis uude majja Dilbert Esikülg 5. märts Ärieliit tutvus tulevaste töötajate ja klientidega Tagakülg «Eurovisiooni» mõõtu «Eesti laul» Kaitseväelased lõhkusid autoga suusaraja Eesti lühiuudised Tuli, nägi, võitis 32 tundi hüpernaturalismi (1) Kirjutava peatoimetaja loorberid Mälumäng Postimees Grupp võitis üheksa pressiauhinda Palju õnne Oodatud kostümeeritud külastajad Välismaa Kreeka-Makedoonia piiril ootab 11 000 migranti Välismaa lühiuudised Õnnelinna noored emad tulevikust masenduses (1) Arvamus Postimees 1931. aastal: vaimustatud hulgad tõstsid «Miss Eesti» ühes autoga õhku Kaarel Krjutškov : leiutajateküla kadumine Eesti teaduses Juhtkiri: «Z-põlvkonna maailmas» hakkame elama me kõik (2) Urve Eslas: kohus hoolida Daniel Colli veste: Eesti ja briti noored ehk õnne hind (6) Peeter Langovitsi tagasivaade: tiigrihüpe infoühiskonda Päeva karikatuur Kultuskohtuniku lahkumine (2) Salapärane muinasjulle Esimene kevadekuulutaja Vastuoluline Paksas Kultuur Jahtunud jäljed saavad uuesti kuumaks Luulehetk – hetk luules Kas Y- ja Z-põlvkond teavad, kes on Paul McCartney? (3) «Doktor Silva»: möll perearstikeskuses (1) Laseme neil suureks kasvada! (1) Sport Tamm vaidlustas kandidaatide esitamise korra (2) Võimsas hoos Kontaveit alistas ka Errani Spordi lühiuudised 05.03 Eesti rattaspordis algab jaht peidetud mootoritele Harrastaja salamootorist kasu ei lõika Seimi kangete konkurentide kohal suured küsimärgid Tarbija Töötajad hindavad privaatsust ja pelgavad avatud kontorit Kommunikatsiooniekspert: avatud kontor võib tekitada kapseldumist ja riidu Strandberg unistab füüsilisest Facebookist (1) AK Koduliiga ärkab talveunest Kaarel Krjutškov : leiutajateküla kadumine Eesti teaduses Eesti laul ja 40 akadeemikut Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Henrik Roonemaa: maailm, nagu Zuckerberg seda näeb Z-põlvkond uuendab, parandab ja otsib ise vastused (11) Arter Kuulsuste asjad oksjonil Puhkepäevad Kaunis ema kaotas lapsed isale (1) Miks eestlased laulavad? Paljas ja katkine mees paneb külalised minestama Kaks saali puupüsti täis – sellist asja nagu ei mäletagi! Alar Sikk: aeg näha puidu asemel puud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ärieliit tutvus tulevaste töötajate ja klientidega

2 min lugemist

Uuel sajandil sündinud Z-põlvkond lööb sassi ja muudab põhjalikult seniseid töösuhteid, ennustasid Postimehe ja advokaadibüroo Tark Grute Sutkiene majanduskonverentsi esinejad.

Aastal 2000 ja hiljem sündinud Z-põlvkonda kirjeldati konverentsil peamiselt töösuhete kaudu. Peagi täisikka jõudma hakkavad noored eelistavad töötada paindlikult, vastutada ise oma tegemiste eest ja suhelda juhi kui võrdsega.

Z-põlvkonda esindas konverentsil elektroonilise muusika bändi Cartoon liikmed. Bändiliikme Joosep Järvesaare käest küsiti, kas ta oleks nõus minema üheksast viieni kontoritööle, kui hästi makstakse. Järvesaar vastas otsustavalt ei. «Asi ei ole rahas. Sina ei pea raha taga ajama, raha peab sind taga ajama,» põhjendas ta.

Tema bändikaaslane Hugo-Martin Maasikas lisas: «Kui sa midagi kirega teed, tuleb raha niikuinii.»

Skype’i ja Microsofti personalijuhi Merle Liisu Lindma ennustuse järgi vallandab Z-põlvkond töösuhetes korraliku raputuse, kusjuures juba eelmine ehk Y-põlvkond (sündinud 1980–2000) on selle paadi vähemalt IT-maailmas kõvasti kõikuma löönud.

Õiguskantsler Ülle Madise kirjeldas, kuidas tehnoloogia areng suurendab tulevikus kihistumist. «Töö ja sissetulek koondub üha väiksema kihi kätte. See tekitab hulganisti probleeme. Andekatel ja kiiresti kohanevatel inimestel on teha väga palju, aga teistel pole midagi,» selgitas Madise.

See aga omakorda tähendab, et riikidel tuleb tõenäoliselt hakata vähem võimekatele maksma kodanikupalgasarnast toetust. Madise rääkis, et kui veel mõned aastad tagasi pidas ta kodanikupalga ideed täiesti utoopiliseks, kuna ükski arvutus ei tõestanud selle majanduslikku tasuvust, siis nüüd on ta hakanud teistmoodi mõtlema.

«Kodanikupalk on mõistena eksitav, aga tagada minimaalne väärikas sissetulek – mida tehakse juba praegu, aga ebaproportsionaalselt suure bürokraatia tulemusena – on mõistlik ja see tuleb. Ka Eestis. Selle suurus sõltub sellest, millal see tuleb,» ennustas Madise.

Lisaks tõi ta ettekandes «21. sajandi töö» esile, et koos töösuhete arenguga peaks uuendama tööõigust, sest see käsitleb vana tüüpi töösuhteid. Tulevikus muutub täistööajaga ühe tööandja juures töötamine tema hinnangul erandiks ning hoogu saab juurde väikeettevõtlus.

Töö- ja terviseministri Jevgeni Ossinovski sõnul tähendab ühiskonna areng, et muuta tuleb ka haridussüsteemi, mis peab keskenduma faktide tuupimise asemel probleemilahendusoskuse arendamisele, ning ühiskond peab tervikuna muutuma avatumaks.

«Peame need põhimõttelised teemad lähiaastatel läbi arutama, et saaksime kuuluda globaalsesse kogukonda. Eeldused on meil olemas. Kui suudame ühiskondlikku diskussiooni hoida mõistlikel radadel, siis on järgnevatel põlvkondadel Eestis hea elada ja siin saab olema rohkem teise nahavärvi ja päritoluga inimesi, mis on kõigile kasuks. See tagab ka uues olukorras meie konkurentsivõime,» rääkis ta.

Seotud lood
04.03.2016 07.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto