Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.03.2016
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Esikülg 8. märts Tagakülg Mustema registriga toetusrühma liikmed (19) Naistepäevaks hakati lilli varuma juba eile Eestlased suhtuvad pagulastesse muulastest soosivamalt (1) Tartus meest peksnud noored viibivad esialgu vabaduses (28) TV3 süüdistatakse saateformaadi varguses Politsei tabas üle-eestilisel puhumisreidil kümneid joobes juhte Riigikohus lükkas Keskerakonna kaebuse tagasi (1) Mälumäng Odini sõdalaste rühm registreeriti ka ametlikult Karmide meeste varjus pool (40) Eesti lühiuudised Majandus Taksojuhtide keelenõude kaotav eelnõu kutsuti päevakorrast tagasi Nafta hind trügib ülespoole Majanduse lühiuudised Töömessil osalenud ettevõtted otsivad töötajaid tikutulega Endine hansapankur avab moodulmajade tehase Välismaa Kannatuste rada ehk migrantnaiste teekond Euroopasse Euroopa võimud hoiatavad islamistide uute suurte rünnakute eest (1) Välismaa lühiuudised Venemaa pingutab metsiku hobuse päästmiseks Arvamus Maige Lepp: varjupaigamenetlus ei ole töörändeks (1) Erik Puura: miks on vaja Eesti maavarasid uurida? (8) Ahto Lobjakas: riigireformi valepidi pööratud küsimus (8) Mart Raudsaar: oot-oot, mis mõttes? (4) Juhtkiri: kitsed kipuvad kärneriks Odini nime all (6) Evelyn Kaldoja: mitte minu nimel! Postimees 1931. aastal: Eesti suusatajad hädaohus? Kultuur Kalju Komissarovi viimane intervjuu: «Jätkan õpetajana nii kaua, kuni püsti seisan.» Sport Mariel Gregor: korvpalliliidu otsused jätsid küsimärgid õhku Eesti parim riputas profisaapad varna (1) Suur vaidlus: popid rattasõidud jäid Eesti kalendrist välja (2) Tarbija Uus droon väldib kokkupõrget takistustega IT sunnib autotootjat tegema suuri muutusi Tartu 105 aastat elu ja tarkust Linn otsib toitlustajat Antoniuse õue Tiit Palu: teater pole sport, me ei saa seada ülesandeks auhindu Elu Piirissaarel: poodi pole, aga tankla tuleb Keeri järv õnnistas meest rekordhaugiga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: oot-oot, mis mõttes?

2 min lugemist
Mart Raudsaar FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Läinud pühapäeval võis näha uue komöödiasarja sketši, kus Peeter Oja kehastatud tegelane kandideeris balleti «Luikede järv» naispeaossa, lükates ümber komisjoni kriitikat. Traditsioonid? Praegu on 21. sajand. Ei oska balletti? Oot-oot, mis mõttes?

Sketš illustreerib väga hästi postmodernset ühtse väärtussüsteemi puudumist. Mõistagi on eri aegadel tõlgendatud õiglust, headust, ilu ja tõde erinevalt. Siiski on (filosoofilised) koolkonnad suutnud üksteisega mõtestatult vaielda, sest nad on tuginenud mingisugusele mõistete süsteemile, mis on osaliselt kattuv või vähemalt kõrvalseisjale arusaadav.

Uues heas ilmas on igaüks ise ilutegija. Kui tahan, kuulan transistorit; kui tahan, tantsin balletti, ja ainsaks tõe kriteeriumiks on mu enda arvamus, mis ei pea olema argumenteeritud, sest mul on õigus arvata täpselt seda, mida ma tahan. Need, kes seda arvamust ei jaga, ei saa lihtsalt aru, et mul on õigus; ent nad peavad jääma vait, sest mul on õigus olla oma õiguses.

Koolkonnad ja gildid on määratud kaduma, sest kellelgi pole õigusi dikteerida indiviidile norme või väärtusi. Üks selline gild on ajakirjandus. Tegemist on avatud gildiga, kuna liituda võib igaüks, kes tunnustab ühiseid norme, mille vundamendiks on ajakirjanduse eetikakoodeks, millest tulenevad ajakirjanike käsitööpõhimõtted: tuginemine kontrollitud allikate jutule, teema tasakaalustatud käsitlemine, (üldsuse) avaliku huvi silmas pidamine.

Meetod kui selline on löögi all. Surve on niivõrd suur, et läinud nädalal tegid 22 Soome peatoimetajat pretsedenditu avalduse libaväljaannete vastu: «Ennast meediaväljaanneteks nimetavad osalised mürgitavad ühiskondlikku arutelu ja õhkkonda ühiskonnas, juhtides avalikkust tahtlikult eksiteele oma valesõnumitega.»

Selliseid väljaandeid ja veebikeskkondi ning blogisid on ka Eestis. Valiku ühte otsa kuuluvad need, kelle meelest ei lennanud Pentagoni hoonesse kunagi ühtegi lennukit; valiku teises otsas leiame kohalike omavalitsuste või parteide rahastatavaid meedialaadseid kanaleid, mis mustavad valimatult ebasobivaid isikuid ja kiidavad võimulolijaid.

Soome peatoimetajad taunisid ka ajakirjanike survestamist. Raadiointervjuus ütles YLE Baltimaade korrespondent Marjo Näkki, et tõenäoliselt pole Eestis olukord nõnda hull kui Soomes, kus ühte ajakirjanikku ähvardati vägistamisega. Olen veendunud, et meie olukord on tegelikult juba hullem. Olen ise kuulnud, kuidas raadiosse helistanud inimene ähvardas ajakirjanikku tappa. Ähvardused, mõnitused ja sõim on ajakirjanike meilipostkastides igapäevased.

Lugesin hämmastusega Facebooki kommentaare, mis tegid maha Tuuli Jõesaart pärast Bonnieri preemia võitmist. Mäletatavasti kritiseeris Jõesaar neid isikuid, kes pidasid õigeks joota lastele imeravimi pähe kloordioksiidi. Kommentaare lugedes tuleb aga välja, et tegemist on «kinnimakstud» vandenõuga «alternatiivmeditsiini» viljelejate vastu (palun eos vabandust tõelistelt alternatiivmeditsiini pooldajatelt).

Niisiis kuulen juba kisakoori, et «peavoolumeedia» on ära ostetud, klikijahil, pinnapealne jne – ja seega kõiges ise süüdi. Küsin vastu: kodanikud, kus on teie argumendid? Kui Keskerakonna kongressi aegu kõlasid süüdistused ajakirjanduse kallutatuses, tellisin uuringu, mis tõestas vastupidist. Ehkki Tallinna TV «Meedia keskpunkti» tegijad sarjavad igal võimalusel Eesti meediakanaleid, nopivad nad millegipärast valitsuskriitilisi seisukohti just nimelt nendest väljaannetest. Miks? Sest neil endal pole võimekust peale muheda jutusaate tegeleda uuriva ajakirjandusega.

Kui Oslo valitsuskvartalis lõhkes Breiviku autopomm, kihas Norra sotsiaalmeedia väidetest, et pommipanijad olid moslemid. Alles ajaleht VG tõi lauale versiooni, et terrorist oli valge mees. Nii öeldes ujusid nad vastuvoolu, kuid nii peabki ajakirjandus käituma.

Seotud lood
    07.03.2016 09.03.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto