Esiteks, et saada endale võltsdokumendid, ja teist korda, et tagada koht Türgist Kreeka poole suunduvas paadis.
See on väljalõige ÜRO pagulasameti (UNHCR), rahvastikufondi (United Nations Population Fund) ja Naiste Pagulaskomisjoni (Women’s Refugee Commission) värskest raportist «Protection risks for Women and Girls in the European Refugee and Migrant crisis», kus juhitakse tähelepanu naistevastasele vägivallale Euroopasse saabuvate migrantide seas.
Ka Amnesty Internationali andmed kinnitavad, et inimkaubitsejatega vahekorras olemise eest pakuvad nad naistele odavamat vahendamistasu, lausub inimõigusorganisatsiooni Euroopa üksuse asejuht Iverna McGowan intervjuus Postimehele.
Lapsabielud, koduvägivald, vägistamised ja sunnitud vahekorrad inimkaubitsejatega. Just need märksõnad iseloomustavad pagulasnaiste igapäeva.
Rändekriisi üks tahke, mis puudutab naiste seksuaalset ärakasutamist nii teel olles kui ka sihtriiki jõudes, pole leidnud veel ülemäära kajastust. Ühtpidi ka arusaadavalt, sest andmeid, kui laialdase nähtusega on tegemist, on äärmiselt keeruline koguda.
Tegu on delikaatse teemaga. «Vägistamisest või koduvägivallast rääkimine on tabu igale naisele,» selgitab McGowan.
ÜRO pagulasameti sõnul on nende kogemus näidanud, et teel olles või ka vastselt sihtriiki jõudnuna naised üldjuhul neil teemasid ei puuduta. Seda enam, et tihti on tegemist inimestega, kes on juba kodumaal mingi trauma läbi elanud. «Teel olles on inimeste prioriteet edasi liikuda, seega isegi kui neid on sel ajal seksuaalselt ära kasutatud, ei otsi nad abi, sest hirm, et kuhugi pöördudes saadetakse nad tagasi, on suurem,» räägib Sophie Magennis, UNHCRi Euroopa büroo poliitika- ja õigusosakonna juht (Head of Policy and Legal Unit, UNHCR Bureau for Europe).