Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (20) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (52) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (3) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (31) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kitsed kipuvad kärneriks Odini nime all

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Ei vargused, röövimised, kelmused, narkokuriteod, inimeste peksmine ega ammugi mitte mõrv ega pedofiilia kuulu nende tegude hulka, mille toimepanijaid tahaksime «turvalise elukeskkonna tagajana» tänavatele patrullima.

Ometi selgub, et Odini sõdalaste Eesti Facebooki toetusgrupis on vähemalt 181 inimest, kelle vägivaldsete ja ka varavastaste kuritegude loetelu on muljet avaldav. Kusjuures kuritegudes süüdi mõistetuid võib toetusgrupis olla veel mitu korda rohkem – nende 181 puhul suutsime lihtsalt usaldusväärselt Facebooki profiili ja kohtulahendid kokku viia.

Iseenesest pole eriti imestamisväärne, et säärane ühing ja selle toetusgrupp sotsiaalmeedias meelitavad kärbsepaberina kriminaalse taustaga isikuid. Küll on aga kummaline, et MTÜ Soldiers of Odin Estonia pole pidanud vajalikuks kirjutada oma põhikirja ühemõttelisi sätteid kriminaalkurjategijate liikmeskonnast eemale hoidmiseks ega ka selle kohta ajalehele kommentaare anda.

Vabatahtlikuks korrakaitses osalemiseks on Eestis piisavalt võimalusi ning selgeim neist on abipolitseinikuks hakkamine. Abipolitseinik ei tohi aga olla karistatud tahtlikult toime pandud kuriteo eest ning ta ei või olla kriminaalasjas süüdistatav või kahtlustatav. Sama kehtib vabatahtliku riigikaitseorganisatsiooni Kaitseliidu tegevliikmete kohta. Peaks olema iseenesestmõistetav, miks säärased reeglid on kehtestatud.

End Odini sõdalasteks kutsuva seltskonna MTÜ põhikirjaline eesmärk on «kuritegevuse ennetamine läbi elanikkonna tegevuse». Isegi kui taustal poleks selget rassismi, on ometi küsimus, kuidas kriminaalkurjategijatest koosnevad patrullid saaksid tänavatel turvatunnet suurendada. Pigem on ikka nii, et kitsed kipuvad vägisi kärneriks.

Tõsi, ei saa keelata inimestel ühesuguseid jopesid selga panemast ja tänavatel ringi saalimast, kuni nad ei tee midagi otseselt kurja. Sama tõsi on seegi, et rassipõhine inimeste hirmutamine tänavatel või kusagil mujal pole mitte ühegi tunnuse järgi Eesti, meie inimeste ja ammugi mitte kultuuri huvides. Pigem peaks praeguseid nimekirju vaadates sõitma politseipatrull iga odinlaste «patrulli» järel, et valvata, ega need inimesed kambas uusi kuritegusid toime pane, kui et odinlastest endist turvalisuse tagamisel mingit tolku oleks.

Kelle huvides on säärase ühingu tegutsemine? Soome näitel võib kindlalt öelda, et Odini sõdalaste liikumine juba toidab Kremli propagandamasinat süžeedega «riigi vaikival nõusolekul» tegutsevatest neonatsirühmitustest, kelle eesmärk on aaria rassi puhtus ja järkjärguline võimu haaramine esmalt liikmesriikides ja seejärel terves Euroopas. Üks Eesti odinlaste juhtidestki andis rahumeeli intervjuu Vene telekanalile, aga põhjanaabrite YLE reporteri eest põgenes. Ühesõnaga, Kremli kanalites võib oma ülevoolavat rassismi demonstreerida, aga vaba ajakirjanduse ees on hirm.

Seotud lood
21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto