Sisukord
Arvamus
Postimees
09.03.2016
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Haldusreform saab kauaoodatud hoo sisse Arsti nõu võib saada Facebookist või nõuandeliinilt (1) Eesti lühiuudised Tallinn on hädas vanalinna ööelu ohjeldamisega (1) Tihe udu keeras sassi lennujaama tööplaani Eradetektiivid ootavad buumi Iga kolmas õigusrikkuja on uimastisõltlane (1) Suvise Pärnu muusikafestivali avaakord anti Kadriorus Viimane võimalus algajale naisepeksjale Majandus Eesti rahvusliku lennufirma nimeks saab Nordica Transiidikeskust ähvardab leppetrahv Draghi teeb üheteistkümnenda katse eurotsooni majandust turgutada (2) Majanduse lühiuudised Vändras tehtud osi leiab parimatest kohvimasinatest Välismaa Hollandlased väidavad üht, venelased teist Välismaa lühiuudised Hollandis õpivad kotkad droone küttima Basaar Brüsselis kulges Türgi taktikepi all MH370 kaks aastat hiljem: lootus sureb viimasena Arvamus Juhtkiri: fosforiidist saia ei saa (3) Lugejakiri: Eesti suurim julgeolekurisk on Ida-Virumaa (5) Postimees 1936. aastal: Hitleri rusikas ja palmioks Hendrik Alla: TV Adibas ehk Eesti teletegijatel paistab fantaasiat vähe olevat (4) Olev Remsu: niisiis, õhus on hüsteeriat ehk Radikaliseerumisest Eestis (17) Vahur Kersna: miks hülgavad staarid ERRi? (3) Maret Maripuu: töötamine Eestis – kas eluohtlik ettevõtmine? (2) Kultuur Popid ja huhuulikud võimusuhted Sport Spordi lühiuudised Seimile hõbe ja kuld ning olümpiaks üks konkurent vähem Peasekretär Seil: murdmasuusatamine pole jumal - alad peavad ühtlustuma Läti ravim kukutas Šarapova (1) Tihe mängugraafik murdis raudmees Klavani? Tallinn Tallinna lühiuudised Õismäel võeti maha kasutuks muutunud trolliliine Tallinn on hädas vanalinna ööelu ohjeldamisega (1) Tarbija Arsti nõu võib saada Facebookist või nõuandeliinilt (1) Tartu Kasvav kool avab õhtuse vahetuse (1) Tähetorni juurde tuleb uhke trepp ja lipuväljak (8) Kunstnik lavastas muuseumisse maastiku Rõngus kerkib hiigelsuur viljaterminal Kellele lüüakse hingekella? ehk Mõtteainet omavalitsustele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugejakiri: Eesti suurim julgeolekurisk on Ida-Virumaa

2 min lugemist

Töötus Ida-Virumaal, eriti Narvas, on tõeline julgeolekurisk Eesti Vabariigile. Töötu rahvas, kellel kõht on tühi, hakkab varem või hiljem mässama. Kõik suured revolutsioonid on saanud alguse rahva rahulolematusest. Lähenemas on maikuu ja pronksiöö aastapäev. Narvalane tajub ebaõiglust, elab justkui Eesti Vabariigis, kuid sissetulek on kolmandiku võrra väiksem kui ülejäänud Eestis – aga miks?

Arvan, et meie, eestlased, oleme oma rahvusliku uhkuse tõttu Narva ja Ida-Virumaa oma tegevusväljalt ära kustutanud. Umbes nii, et Narva jah oli ilus ja tähtis linn, nüüd elavad seal venelased, peame sellega nõustuma, aga ega me nendega läbi ei käi ja las nad tegutsevad ise.

Tõsi, mõned asjad on siiski tehtud – nende hulgas Narva kolledž, ja nüüd käis Narvas valitsus, aga seda on liiga vähe!

Kui tahame vältida rahutusi meie enda riigi sees ja tahame, et Eesti Vabariik püsiks, siis peame ka sissepoole vaatama. NATO abi ja kohalolek on tähtis – olen ise suur NATO fänn, aga Eesti-siseselt peame ise hakkama saama, NATO ja EL ei saa ega tohi meie siseasju lahendada. Mis siis üle jääb, kuidas saame Ida-Virumaa elatustaseme viia Eesti keskmise taseme kõrgusele?

Narval on tarvis ettevõtlust. Ettevõtjad ei taha sinna investeerida, sest öeldakse, et pole kvalifitseeritud tööjõudu, puudub otseühendus ülejäänud maailmaga jne.

Tööjõudu saab koolitada ning transpordivõimalusi saab luua. Usun, et need meetmed rahu säilitamiseks pole kallid, rahul ei ole hinda.

Ehk oleks ka mõttekas viia Kaitseliidu peastaap Tallinna asemel Narva. See näitaks, et hoolime, oleks ehk ka üks lõimumise väljend. Narva venekeelne elanikkond on öelnud, et neil pole mingit mõtet eesti keelt õppida, sest nad ei saa seda kusagil kasutada. Mida rohkem eestikeelseid ametiasutusi ja ettevõtteid seal tekib, seda suurem see võimalus on. Kaitseliidu kohalolek suurendaks turvatunnet.

Majandusele mõjuks hästi ka turism, mis annaks tööd nii majutusasutustele kui ka transpordile. Turism suurendaks ka Ida-Virumaa tuntust ning samas tooksid turistid endaga kaasa raha ja erinevaid mõtteviise.

Pealegi on lojaalne venekeelne eestimaalane parem kui eestlane, kes omakasupüüdlikult tegeleb ainult äritsemisega Venemaal ning Vene raha investeerimisega Eestisse. Iga rublaga, mida siia investeeritakse, tõuseb samuti julgeolekurisk, sest sellega käivad kaasas ka lubadused ning kokkulepped, mis ei ole läbipaistvad. Raha on ju võim!

Aeg on kätte jõudnud, mil peaksime aru saama, et Ida-Virumaa on samasugune Eesti Vabariigi osa kui Tallinn. Peame ka aru saama, et sealne elanikkond mõtleb, räägib ja käitub teistmoodi kui nn põliseestlane, aga fakt on see, et seal elavad Eesti kodanikud ja nendel peaks olema täpselt samad õigused ja ka kohustused, mis kehtivad meile.

Me ju ei taha, et Eestis tekkiks sama olukord nagu Ukrainas – et oleks Lääne- ja Ida-Eesti. Meie ei taha võõrriigi sekkumist, järelikult peame omaks võtma ka venekeelse narvalase, ja seda kiiresti, enne kui võivad puhkeda rahutused!

Liis Klaar, endine riigikogu liige

Seotud lood
    08.03.2016 10.03.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto