Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.03.2016
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Haldusreform saab kauaoodatud hoo sisse Arsti nõu võib saada Facebookist või nõuandeliinilt (1) Eesti lühiuudised Tallinn on hädas vanalinna ööelu ohjeldamisega (1) Tihe udu keeras sassi lennujaama tööplaani Eradetektiivid ootavad buumi Iga kolmas õigusrikkuja on uimastisõltlane (1) Suvise Pärnu muusikafestivali avaakord anti Kadriorus Viimane võimalus algajale naisepeksjale Majandus Eesti rahvusliku lennufirma nimeks saab Nordica Transiidikeskust ähvardab leppetrahv Draghi teeb üheteistkümnenda katse eurotsooni majandust turgutada (2) Majanduse lühiuudised Vändras tehtud osi leiab parimatest kohvimasinatest Välismaa Hollandlased väidavad üht, venelased teist Välismaa lühiuudised Hollandis õpivad kotkad droone küttima Basaar Brüsselis kulges Türgi taktikepi all MH370 kaks aastat hiljem: lootus sureb viimasena Arvamus Juhtkiri: fosforiidist saia ei saa (3) Lugejakiri: Eesti suurim julgeolekurisk on Ida-Virumaa (5) Postimees 1936. aastal: Hitleri rusikas ja palmioks Hendrik Alla: TV Adibas ehk Eesti teletegijatel paistab fantaasiat vähe olevat (4) Olev Remsu: niisiis, õhus on hüsteeriat ehk Radikaliseerumisest Eestis (17) Vahur Kersna: miks hülgavad staarid ERRi? (3) Maret Maripuu: töötamine Eestis – kas eluohtlik ettevõtmine? (2) Kultuur Popid ja huhuulikud võimusuhted Sport Spordi lühiuudised Seimile hõbe ja kuld ning olümpiaks üks konkurent vähem Peasekretär Seil: murdmasuusatamine pole jumal - alad peavad ühtlustuma Läti ravim kukutas Šarapova (1) Tihe mängugraafik murdis raudmees Klavani? Tallinn Tallinna lühiuudised Õismäel võeti maha kasutuks muutunud trolliliine Tallinn on hädas vanalinna ööelu ohjeldamisega (1) Tarbija Arsti nõu võib saada Facebookist või nõuandeliinilt (1) Tartu Kasvav kool avab õhtuse vahetuse (1) Tähetorni juurde tuleb uhke trepp ja lipuväljak (8) Kunstnik lavastas muuseumisse maastiku Rõngus kerkib hiigelsuur viljaterminal Kellele lüüakse hingekella? ehk Mõtteainet omavalitsustele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hendrik Alla: TV Adibas ehk Eesti teletegijatel paistab fantaasiat vähe olevat

2 min lugemist
Hendrik Alla FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

TV3 positsioneeris end 90ndate aastate postsotsialismi, kus Kadaka turult võis osta Adibasi, Redbooki ja NKIE kaubamärki kandvaid tooteid. Selgitan.

Teleekraanile jõudsid mõnepäevase vahega kaks uut kodumaist komöödiasaadet: «Suur komöödiaõhtu» (Kanal 2, tootja Thor Productions) ja «Pühapäev Sepoga» (TV3, tootja Ruut). Pole vaja olla elukutseline telearvustaja, et märgata: need kaks saadet on sarnased nagu kevadised kirsiõied Fuji mäe jalamil.

Idee, sisu ja struktuurielemendid on nii identsed, et kui saated oleks diapositiivid, võiks need üksteise peale asetada ja pilt ei muutuks eriti hägusemaks. Mõlemad algavad lavastatud ja eelsalvestatud sketšiga, sellele järgneb improvisatsioonivoor, siis libauudised, taas varem salvestatud sketš ning lõpuks kehastuvad näitlejad tegelaskujudeks, kelle hulgast finaalsaates võitja valitakse. Osalised ja saatejuhid on tuntud Eesti näitlejad, stuudios on ansambel ja stuudiopublik, kellele õiges kohas naermiseks märku antakse.

Vahe on vaid selles, et Kanal 2 saade kestis 90 minutit, aga TV3 oma kava järgi tervelt kaks tundi, kusjuures sellestki sõideti eetris veel kümne minutiga üle.

Häda on selles, et selline saateformaat pole mingi originaalne vaimuvälgatus. Soomes on sarnane formaat üle elanud juba seitse hooaega ja tippsaateid vaatas enam kui poolteist miljonit inimest. Formaadi õigused kuuluvad kogu maailmas telelevifirmale Eccho Rights, kellelt Kanal 2 selle ka ostis. TV3 otsustas odavalt läbi ajada ja lihtsalt kopeeris loata teiste intellektuaalset omandit. Kasu saamise eesmärgil. Maakeeles nimetatakse seda varastamiseks. Nii ütles ka Eccho Rights esmaspäeval Postimehele.

Nüüd ei tohiks ka TV3-l ju midagi selle vastu olla, kui kasutajad rikuvad ära tv3play.ee kasutustingimustes toodud immateriaalseid õigusi puudutava peatüki. Muuhulgas öeldakse, et see «võib olla kuritegu ning tuua külastajale kaasa kahjutasu maksmise kohustuse».

Kõnealune seik tõestab, et Eesti teletegijate ideepank on tõesti nii kõhn, kui televaataja selles oma elutoas veenduda võib. Ma ei usu, et kogenud teletegijad TV3st ja produktsioonifirmast Ruut ei teadnud, et selline formaat on Soome firma Yellow Film & TV loodud. Veel vähem usun, et TV3 polnud teadlik, millist saadet Kanal 2 ette valmistab. Seega mindi teadliku kopeerimise teed. Ma väga soovin, et keegi need kahtlused ümber lükkaks.

TV3 saatis Eccho Rightsile õigustava kirja, kus toodi välja, et üks saade läheb eetrisse otse ning teine salvestatakse, ja ühes on kohtunikud, aga teises mitte. Lisaks küsitakse ühes telepubliku arvamust, teises aga mitte. Peale selle pole ei kanal ega tootja selles piinlikus loos rohkem kommentaare andnud. Mitte et ma poleks küsinud. Loodavad, et ehk sumbub vaikselt ära. Kui ma oleks nii haledalt vahele jäänud, siis ma ka ei tahaks sellest rääkida.

Seotud lood
08.03.2016 10.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto