Sisukord
Kultuur
Tänane leht
09.03.2016
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Haldusreform saab kauaoodatud hoo sisse Arsti nõu võib saada Facebookist või nõuandeliinilt (1) Eesti lühiuudised Tallinn on hädas vanalinna ööelu ohjeldamisega (1) Tihe udu keeras sassi lennujaama tööplaani Eradetektiivid ootavad buumi Iga kolmas õigusrikkuja on uimastisõltlane (1) Suvise Pärnu muusikafestivali avaakord anti Kadriorus Viimane võimalus algajale naisepeksjale Majandus Eesti rahvusliku lennufirma nimeks saab Nordica Transiidikeskust ähvardab leppetrahv Draghi teeb üheteistkümnenda katse eurotsooni majandust turgutada (2) Majanduse lühiuudised Vändras tehtud osi leiab parimatest kohvimasinatest Välismaa Hollandlased väidavad üht, venelased teist Välismaa lühiuudised Hollandis õpivad kotkad droone küttima Basaar Brüsselis kulges Türgi taktikepi all MH370 kaks aastat hiljem: lootus sureb viimasena Arvamus Juhtkiri: fosforiidist saia ei saa (3) Lugejakiri: Eesti suurim julgeolekurisk on Ida-Virumaa (5) Postimees 1936. aastal: Hitleri rusikas ja palmioks Hendrik Alla: TV Adibas ehk Eesti teletegijatel paistab fantaasiat vähe olevat (4) Olev Remsu: niisiis, õhus on hüsteeriat ehk Radikaliseerumisest Eestis (17) Vahur Kersna: miks hülgavad staarid ERRi? (3) Maret Maripuu: töötamine Eestis – kas eluohtlik ettevõtmine? (2) Kultuur Popid ja huhuulikud võimusuhted Sport Spordi lühiuudised Seimile hõbe ja kuld ning olümpiaks üks konkurent vähem Peasekretär Seil: murdmasuusatamine pole jumal - alad peavad ühtlustuma Läti ravim kukutas Šarapova (1) Tihe mängugraafik murdis raudmees Klavani? Tallinn Tallinna lühiuudised Õismäel võeti maha kasutuks muutunud trolliliine Tallinn on hädas vanalinna ööelu ohjeldamisega (1) Tarbija Arsti nõu võib saada Facebookist või nõuandeliinilt (1) Tartu Kasvav kool avab õhtuse vahetuse (1) Tähetorni juurde tuleb uhke trepp ja lipuväljak (8) Kunstnik lavastas muuseumisse maastiku Rõngus kerkib hiigelsuur viljaterminal Kellele lüüakse hingekella? ehk Mõtteainet omavalitsustele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Popid ja huhuulikud võimusuhted

4 min lugemist
Võimumängud- Koer Popi ( Tarmo Song)Theatrumi lavastuses "Popi ja Huhhuu" FOTO: Ülar Mändmets

Oleme küll isanda ja alandliku, totalitaarse ja demokraatliku, tsentraalse ja vabakondliku vahekordade suhtes läbinud justkui postmodernse karastuse, kuid ometi tundub, et Tuglase 1914. aasta katastroofiõhkkonnas sündinud novell on ka tänapäeval enda taha kogunud mingid uued (või kas üldse uued?) tähendustasandid.

Tellijale Tellijale

Jätkem praegu võrdlemata Merle Karusoo 1975. aasta ja Priit Pedajase 2000. aasta lavastused (kuigi nende täiesti erineva ajastuvaimu kõrvutus võiks olla vahepealse ühiskondliku meelsuse arengu kaardistamiseks oluline). Küll aga on kõnekas, et Riho Undi Neitsi Maali auhinna pälvinud «Isand» ja Leino Rei Theatrumis lavastatud «Popi ja Huhuu» sattusid tajuma ja kajastama enam-vähem samaaegset ühiskondlikku atmosfääri.

Riho Unt vist mõneti pessimistlikumalt: kahe loomakese apokalüptiline lõpplahendus tema animatsioonis näib saabuvat kuidagi teadlikumalt ja vääramatumalt. Ehkki Huhuu ei andnud endale aru, mida ta tegi, toimis ta võimupositsioonilt, olles enda jaoks adutava maailma justkui piirideni ära mõtestanud ning käitudes oma «teadmiste valguses». Samamoodi millegi sellisega, kus arvutimäng võtab reaalsuse üle võimust ning sunnib unustama, et tegemist on koopiamaailmaga. See on reljeefsete kaubalis-rahaliste suhete maailm, kus ahv on Isanda kadudes võtnud üle kogu tema omandi, suutmata või soovimatagi täita sellega kaasnevat vastutust.

08.03.2016 10.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto