Sisukord
Juhtkiri
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (4) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (19) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (4) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada (1) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (19) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: fosforiidist saia ei saa

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Peagi möödub 30 aastat fosforiidisõja lahingutest. Rahvas hakkas vastu fosforiidikaevanduste rajamise plaanile Virumaal, millel oleks teadlaste hinnangul võinud olla hävitavad tagajärjed keskkonnale ning venekeelse võõrtööjõu sissevoolu tõttu ka rahvastiku struktuurile. Oleks meelevaldne võrrelda fosforiidisõda Vabadussõjaga, kuid perestroika ja glasnosti tuuli kasutanud vastasseisus tugevnes Eesti rahva meie-tunne, mis päädis laulva revolutsiooni ning iseseisvuse taastamisega.

Praegusaja Eestis on huvirühmi, kes soovitavad tegeleda fosforiidi kaevandamise mõjude ja tasuvuse uuringutega. On entusiaste, kelle meelest võiks see olla Eestile kullaauk. Mõni seevastu näeb pingelises õhustikus võimalust siduda sõna «fosforiit» oma poliitilise agendaga. Ahvatlev on ju (taas) rääkida riigi võimuliialdusest ning asetada «võõrtööjõud 1986» ja «põgenikekriis 2016» vahele võrdusmärk. Ent stopp! Enne kui kopa maasse lööme või barrikaade püstitama hakkame, võiksime siiski läbi mõelda, mille nimel õigupoolest võitlus käib.

«Fosforiidist saia ei saa!» skandeerisid Tartu üliõpilaste protestiloosungid fosforiidisõja päevil. Saia ei saa praegugi, ent teatav geoloogiline inventuur meie rahvuslike rikkuste heaperemeheliku kasutamise huvides oleks vahest siiski vajalik. Tehnoloogia on edasi arenenud ning loodusvarasid ei tooda maapõuest välja enam aastakümnetetaguste meetoditega.

Riigi tehtavad uuringud ei pea tähendama Pandora laeka avamist, et kui juba uurime, siis ilmtingimata ka kaevandame. Avalik arutelu võib meid muidugi viia ka selleni, et Eesti on riik, kus fosforiit on tabuteema, kuid see ei tundu kõige mõistlikum.

Ärme unusta, millises riigis me elame. Kui Nõukogude impeerium sõitis sõna otseses mõttes inimestest üle, siis Eesti on demokraatlik õigusriik, mis austab ja kaitseb oma kodanike põhiõigusi ja vabadusi. Viimaste päevade näitel: riigipiir vajab väljaehitamist, kuid seejuures tuleb arvestada piiriäärsete maade omanike seadusest tulenevaid õigusi.

Meie põhiseadus ütleb: Eesti loodusvarad ja -ressursid on rahvuslik rikkus, mida tuleb kasutada säästlikult. See tähendab, et on olemas teatud printsiibid, rajajooned, millest ei astuta üle, kuid neist ei tohiks saada dogmad.

Samas on paljudele siiski segane, miks kuuleme fosforiidijutte just nüüd. Tõsi, teadlased on hoiatanud, et meie mäeteadus variseb peagi kokku, kui me ei julge enam midagi uuridagi, kaevandamisest rääkimata.

Siiski, kui mingid uuringud tõepoolest ära otsustatakse, tuleb seda teha avalikkust kõigist asjaoludest teavitades. Jutud, et raha karvane käsi ei sule mitte ainult poliitikute, vaid ka teadlaste suu, toituvad just teadmatuse tumedast allikast.

Seotud lood
    21.02.2020 23.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto