Sisukord
Kultuur
Postimees
10.03.2016
Eesti Mälumäng Tartu jõhkardeid ühendab keeruline lapsepõlv (40) Dilbert Horoskoop Male Palju õnne Tagakülg 10.3 Eesti lühiuudised Et oleks, millele toetuda Eesti lühiuudised Viisakeelu all olev Kross sõidab taas USAsse Mart Laaril ilmus uut ajalooraamat «Rahvuse sünd» Suurim sõjaoht seisneb Kremli valearvestuses Harju tänaval mälestati märtsipommitamise ohvreid Tallinna TV väntab seriaali «Savisaare protsess» (4) Majandus Firma kulutab miljoneid reisijate meelitamiseks bussi (2) Olav Osolin Nordicast – probleemideta nime on raske leida Luksusbuss valmib mõne nädalaga (2) Majanduse lühiuudised Välismaa Läti loodab rahulikku leegionäride päeva Välismaa lühiuudised Kučinskist ei peeta Lembergsi käpikuks Dombrovskise partei kukutasid nende endi siseintriigid Surve ettearvamatule Põhja-Koreale kasvab Arvamus Indrek Kuus: taplus Tartus ja sabaga loomakostüüm (4) Eesti Naistoimetajad: pealiskaudsusega võib solvata MTÜ Soldiers of Odin Estonia vastulause (6) Taavi Minnik: Kalifaadi viimased päevad (4) Veebikommentaarid Postimees 1995. aastal: Estonian Airi juhtkonna arvates on koondatud lendurid algatanud laimukampaania Päeva karikatuur Juhtkiri: kuidas taastada ühiskondlikku turvatunnet? (3) Priit Humal: teeme Eesti raudtee abil üheks linnaks (12) Indrek Teder: praeguse haridusreformi tulemus saab olla vaid hariduse pohmell (7) Kultuur Kultuuri lühiuudiseid Õitsev õunapuuaed ehk kuidas vaadata stalinismi? Esimene tulemine: lootust on Sport Väljavilistatud Ronaldo aitas Reali kaheksa hulka Spordi lühiuudised Puhas laskmine, aeglane sõit Esimene miniolümpia toimub Riias Klitško, Pacquiao ja teised profipoksijad olümpiale – põnev, kuid küsimusi on palju Tarbija Traadist riidepuud rikuvad riideid Tartu Taastame koos Tartu turvatunde (2) Süütaja hoiab naabreid hirmu all Kolm küsimust võivad ohjeldada joomist (1) Politsei viis teadvusetu suhkruhaige arestimajja (9) Piltidega koos ripub seinal suuri üllatusi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õitsev õunapuuaed ehk kuidas vaadata stalinismi?

2 min lugemist
Anatoli Jar-Kravtšenko- Nikolai Karotamme portree. 1946 FOTO: Eesti Kunstimuuseum

Stalinistliku ajajärgu kunsti kohta on pealtnäha lihtne seisukohta võtta: absoluutse terrori olukord ja sotsialistlik realism ehk pealesunnitud ja ideoloogiliselt angažeeritud kunstiparadigma kohustuslike teemade ja stiilivõtetega ei jätnud kunstnikele võimalusi vabaks eneseteostuseks. Selle eelteadmisega stalinistliku impressionismi näitusele tulles võib sattuda segadusse: stampteemasid, mida perioodilt ootaks – traktoreid, kolhoose ja vabrikuid –, justkui on, aga palju on ka arhetüüpselt ja ajatuna mõjuvat loodusmaali ning rahvuslikku olustikku. Sulev Oll kirjutabki Maalehes, et näitus on «üllatavalt rõõmus, rahvuslik ning hoopis ilma okastraadita».

Tellijale Tellijale

Stalinistliku impressionismi näitus toob need vastakad nüansid vaataja ette uuritava ajastu kujundusloogikat kasutades: maalid on tihedalt koos, esitatud massiivse, filmiliku kogumina. Ühtlase massiivi muljet lõhuvad siia-sinna pikitud tööd, mis justkui ei sobitu ja tõstatavad küsimusi: Elmar Kitse sünge «Autoportree» (1958) ja tema «1. mai aktus Tartu Riikliku Ülikooli aulas» (1945), Johannes Saali hüsteeriliselt mõjuv «Pioneer» (1954), kuraatori osutus aja seiskumisele, kõrvuti asetatud Kristjan Tederi «Kevadine aed» (1946) ja Richard Uutmaa «Suvepäev taluõuel» (1958), kus miski ei anna tunnistust, et maalide valmimise vahele jääb üle kümne aasta.

Sõjajärgsete ja 1950. aastate alguse suhtes on oluline teadvustada ratsionaalse loogika puudumist – ajuti läks läbi üsna uskumatuid kujutamisvalikuid, ent süüdi võidi mõista ka peaaegu ei millegi eest, ükski reegel ei kehtinud ja samas õnnestus kohati võimu enda žargooniga oma valikuid «pantserdada» ja kaitsta. Tõepoolest, kästi maalida sotsialistliku progressi stampteemasid ja teha seda realistlikult, teisalt pääses (ka Venemaal!) esile hulk nostalgiast kantud ja impressionistlikku koloriiti kasutavaid kunstnikke, kes said lausa Stalini preemiaid (nt Arkadi Plastov 1946. aastal).

09.03.2016 11.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto