Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
11.03.2016
Eesti Kasahstani teadlased otsivad koostöös Tartu Ülikooliga spordigeeni (1) Dilbert Rikas vaeslaps proovib kristallkingakest Palju õnne Horoskoop Mälumäng Male Kongress nr 2 ootel (1) Hukkunute hulk vähenes, muud arvud samad Tagakülg Kriminaalhooldaja nõudis Tartu jõhkardile korduvalt vangistust Riik kahtlustab maakondi abivahendite eelarve väärkasutamises Kodanikud seadsid Rail Balticu trassivaliku kahtluse alla Valitsus kiitis haldusreformi eelnõu heaks (1) Kalasadamas sõitis auto kailt vette Eesti lühiuudised Majandus «Need pole inimesed, vaid robotid» – politsei karistusaktsioonid on veokijuhid meeleheitele ajanud (41) Mario Draghi lajatas jälle Autoettevõtete liit: karistamine ei vähenda probleeme (1) Majanduse lühiuudised Välismaa Ülejooksik paljastas ISISe saladused Eurokonservatiivide juht: alustada tuleb piiride tugevdamisest (3) Eestlaste eestvõttel kutsuti Kasahstani korrale Välismaa lühiuudised Arvamus Päeva karikatuur Mart Helme: õhus on hüsteeriat? Tõepoolest, on (20) Liina Kersna: Tartu peksmine kui tegemata töö vili (16) Postimees 1918. aastal: meie lehte tabanud keerulistest oludest Juhtkiri: kuidas lahendada tüli? Otsigem kokkulepet! Martin Laine: õudusjutt uhkusest Eesti üle (11) Mart Meri: kuidas juba 200 aastat Eestit eri moodi jagada on püütud (5) Andrus Karnau: põlevkivitööstus – pankrotti laskmiseks lihtsalt liiga suur (1) Kultuur Suur Eesti film väikesest Palestiinast: «Karmil pinnal» Valmistudes eelmiseks lahinguks Vagu Ohaka loomepõllul Kultuuri lühiuudised Sport Kõiv 24. kohast täit rahulolu ei saanud Spordi lühiuudised Ratas: minu kandideerimise taga pole poliitilisi kokkuleppeid (2) Epp Mäe pandi Riias kiirelt selili Lätlased segavad üle pika aja eestlaste kullajahti Teist noorust nautiv Zlatan vaigistas kriitikud Tallinn Kalasadamas sõitis auto kailt vette Tarbija Aru ei saanud midagi, aga kõik laabus Reisiuudised Tartu Kuritegevus südalinnas ei kasva Võimuvõitluse teine raund: Oudekki Loone vs. Aadu Must Noored otsisid geenidest lihasjõudu Uuenenud kaubamaja lisab kaks söögikohta Vaimuhaiget kunstnikku paelusid loomad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Laine: õudusjutt uhkusest Eesti üle

2 min lugemist
Martin Laine FOTO: PPM

Austan traditsioone, lehvitan lippu, seisan igal võimalusel laulukaare all laulupidudel ja naudin rõõmutundega hapukapsast ja kiluleiba vabariigi sünnipäeval. Ometi tekitab minus tõrkeid öelda, et olen uhke Eesti üle.

Toogem näiteid. Üks õige eestlane austab traditsioonilist peremudelit, millest on kujunenud kõige sagedasem geiõiguste-vastane argument. Eestlaste näitel on traditsiooniline peremudel see, kus 60 protsenti juhtudel abielud lahutatakse. See on kaitsmist vääriv peremudel, mille tagajärjel on 9000 inimest üle Eesti jätnud maksmata 15 miljoni euro jagu elatisraha.

Ajakirjanikuna kohtan iga päev võikaid perevägivalda kirjeldavaid kohtulahendeid. Neid tuleb juurde kiiremini, kui lugeda jõuaksin. Iga kolmas mees terroriseerib vaimselt või füüsiliselt oma naist.

Eestis on üle 6000 abi vajavat või vanemliku hooleta last. Tõeline kurjus on see, kui geid hakkavad lapsi saama, sest praegust olukorda ei saa ju solkida. Kui anda samasoolistele paaridele õigus omada lapsi ja pooled neid väärkohtleks, püsiks statistika ikka samal tasemel praegusega.

Kaitskem meid sissetungijate eest, kes meie kultuuri ja julgeolekut ohustavad. Nad ju vägistavad kogu aeg, meie nii ei tee. Mis siis, et Eestis registreeriti mullu 161 sellist kuritegu. Kui eestlasi oleks maailmas sama palju kui moslemeid, vägistaks meie rahvuskaaslased igal aastal 161 000 inimest.

Öeldakse, et mõista immigrantide halba mõju riigile, tuleks vaadata näiteks sisserändajate kuritegevuse statistikat Soomes. See peab paika. Põhjanaabritega võrreldes on Soomes elavad eestlased lausa kolm korda üleesindatud vägivallakuritegude kategoorias (olles umbes samal pulgal näiteks Pakistani päritolu sisserännanutega) ja ligi neli korda üleesindatud röövimiste seas.  

Oleme Euroopas esirinnas nii narkosurmade, alkoholitarbimise ja -surmade kui ka näiteks naiste ja meeste vahelise palgalõhe kategooriates.

Nüüd ütlete, et pole ilus üldistada vähemuse pahategusid enamuse kaela. Ma olen nõus. On probleem, et tahame kõiki hinnata üldistuste kaudu. Nii nagu mina pealtnäha üldistan selles kirjutises eestlasi täiesti kohutavateks elajateks, üldistatakse muid rahvusi iga päev täpselt sama moodi.

Mõistame vist patriootlikkust erinevalt. Isegi vanemad tunnevad vahel lapse pärast häbi, mis ei tähenda, et nad oma lapsukest ei armasta. Või on teiste kritiseerimine ja peegli ees silmade kinni pigistamine ainuõige patriootlikkus? Leian, et kodanikukohus on olla kaasinimeste suhtes veidi rahulolematu – tunda muret nende pärast, kes meie ümber on.

Autor on Postimees Grupi ajalehe Pärnu Postimees reporter.

Seotud lood
10.03.2016 12.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto