Sisukord
Maailm
Postimees
11.03.2016
Eesti Kasahstani teadlased otsivad koostöös Tartu Ülikooliga spordigeeni (1) Dilbert Rikas vaeslaps proovib kristallkingakest Palju õnne Horoskoop Mälumäng Male Kongress nr 2 ootel (1) Hukkunute hulk vähenes, muud arvud samad Tagakülg Kriminaalhooldaja nõudis Tartu jõhkardile korduvalt vangistust Riik kahtlustab maakondi abivahendite eelarve väärkasutamises Kodanikud seadsid Rail Balticu trassivaliku kahtluse alla Valitsus kiitis haldusreformi eelnõu heaks (1) Kalasadamas sõitis auto kailt vette Eesti lühiuudised Majandus «Need pole inimesed, vaid robotid» – politsei karistusaktsioonid on veokijuhid meeleheitele ajanud (41) Mario Draghi lajatas jälle Autoettevõtete liit: karistamine ei vähenda probleeme (1) Majanduse lühiuudised Välismaa Ülejooksik paljastas ISISe saladused Eurokonservatiivide juht: alustada tuleb piiride tugevdamisest (3) Eestlaste eestvõttel kutsuti Kasahstani korrale Välismaa lühiuudised Arvamus Päeva karikatuur Mart Helme: õhus on hüsteeriat? Tõepoolest, on (20) Liina Kersna: Tartu peksmine kui tegemata töö vili (16) Postimees 1918. aastal: meie lehte tabanud keerulistest oludest Juhtkiri: kuidas lahendada tüli? Otsigem kokkulepet! Martin Laine: õudusjutt uhkusest Eesti üle (11) Mart Meri: kuidas juba 200 aastat Eestit eri moodi jagada on püütud (5) Andrus Karnau: põlevkivitööstus – pankrotti laskmiseks lihtsalt liiga suur (1) Kultuur Suur Eesti film väikesest Palestiinast: «Karmil pinnal» Valmistudes eelmiseks lahinguks Vagu Ohaka loomepõllul Kultuuri lühiuudised Sport Kõiv 24. kohast täit rahulolu ei saanud Spordi lühiuudised Ratas: minu kandideerimise taga pole poliitilisi kokkuleppeid (2) Epp Mäe pandi Riias kiirelt selili Lätlased segavad üle pika aja eestlaste kullajahti Teist noorust nautiv Zlatan vaigistas kriitikud Tallinn Kalasadamas sõitis auto kailt vette Tarbija Aru ei saanud midagi, aga kõik laabus Reisiuudised Tartu Kuritegevus südalinnas ei kasva Võimuvõitluse teine raund: Oudekki Loone vs. Aadu Must Noored otsisid geenidest lihasjõudu Uuenenud kaubamaja lisab kaks söögikohta Vaimuhaiget kunstnikku paelusid loomad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ülejooksik paljastas ISISe saladused

2 min lugemist
FOTO: Reuters/ScanPix

Terrorirühmitises ISIS pettunud endine liige andis Briti ja Saksamaa luureteenistustele dokumendid, milles on rohkem kui tuhat Lähis-Idas äärmusrühmitusega liitunud välisvõitleja nime. Samuti kirjeldas ta üksikasjalikult nende värbamist.

Võitlejanimi, ema neiupõlvenimi, haridustase, eelmine töökoht ja veregrupp – need on mõned küsimused ankeedil, mis lükatakse ette igale välismaalasele, kes soovib ühineda ISISega. Teada tahetakse ka liituja eelistusi, kas ta soovib end pommi õhkides ohverdada või teenida nn tavalise sõdurina. Samuti päritakse taotleja eelneva kogemuse kohta seoses džihaadiga.

Kokku on seesuguseid täitmist vajavaid lahtreid 23, avalduse esitanud vabatahtlikud pärinevad aga 51 riigist. Neist suur osa pole varem luureagentuuride huviorbiiti sattunud, kirjutas France24. Üldse sisaldab allika toodud varamu 22 000 ISISe siseelu käsitlevat dokumenti.

Ankeedinäidised veebis avaldanud Süüria opositsioonilise portaali Zaman al-Wasli andmeil on ligi veerand kõigist liitunuist pärit Saudi Araabiast ning ülejäänud põhiliselt Tuneesiast, Marokost ja Egiptusest. Euroopa riikidest on kõige rohkem vabatahtlikke Prantsusmaalt, järgnevad Saksamaa ja Ühendkuningriik. Neli olevat pärit Ameerika Ühendriikidest ja kuus Kanadast, kirjutas Independent. Dokumente uurinud ekspertide sõnul on andmed kogutud ajavahemikus 2013. aasta novembrist detsembrini.

«See on ISISe värbamisprotsessile suur löök, sest dokumendid ei paljasta ainult organisatsiooniga liituvaid inimesi, vaid ka nende radikaliseerumise ja transpordiga seotud võrgustikke,» kommenteeris Independentile Nottinghami ülikooli terrorismi uuriv õppejõud Afzal Ashraf. «Iga värvatav teab nüüd, et väga tõenäoliselt ta avastatakse ning järgnevad väga tõsised tagajärjed. See ei tekita just eriti suurt enesekindlust.»

Ashraf lisas, et ilmselt järgnevad sellisele prohmakale ISISe sees nüüd sisepinged ja puhastuslained. «See tekitab suurel hulgal segadust. Need on ISISele väga pika aja jooksul halvimad uudised,» sõnas Ashraf.

Väidetavalt smugeldas info üle Süüria piiri välismaailma keegi endine ISISe võitleja, kes oli selle varastanud rühmitise sisejulgeoleku tagant. Andmed salvestas ta mälupulgale. Ehkki info tõelevastavus ootab veel lõplikku kinnitust, paistavad andmed olevat autentsed.

Saksamaa siseminister Thomas de Maizière ütles, et dokumendid on tõelised ning aitavad kaasa kiiremale ja selgemale uurimistööle ning rangemate vanglakaristuste määramisele, vahendas Guardian. «Meie arust on väga tõenäoline, et need on päris dokumendid,» sekundeeris ka Saksa luureteenistus BKA.

Briti eriluureteenistuse MI6 endine üleilmse terrorismi vastaste operatsioonide direktor Richard Barrett ütles telekanalile Sky News, et saagi väärtust on raske üle hinnata. «See on tõeline kullaauk, tohutu tähtsusega info, ning pakub huvi väga paljudele inimestele, eriti julgeoleku- ja luureteenistustele.»

Seotud lood
10.03.2016 12.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto