Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.03.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Surnuks tunnistatud narkoärikas saadi kätte Venemaalt (9) Paulus sai süüdistuse narkojõugu rahastamises (1) Täna emakeelepäeva e-etteütlus Vikerraadios Uued kiiruskaamerad on fikseerinud tuhandeid kiiruseületusi Uuring: kooselu lõppedes ei pruugi lõppeda perevägivald Vabaõhumuuseumis tähistati maaslenitsat Eesti lühiuudised Savisaarlaste dessant Tartusse jooksis liiva (1) Majandus Majanduse lühiuudised Majanduskomisjon otsustab Arengufondi saatuse Kruuda: Tere aktsiate müügilt tõmbas vaiba alt ära DNB pank Välismaa Türgi pealinnas kärgatas järjekordne pomm Mis on lahti Poola riigis? (1) Välismaa lühiuudised Saksa populistid lõikasid kohalikest valimistest kasu, Merkel kandis kaotusi Arvamus Juhtkiri: väärtushinnangute veelahe Keskerakonnas (7) Mart Rannut: eesti keel maailma enimkõneldud keelte seas (2) Postimees 1896. aastal: must kroonika Ilmar Tomusk: paneme Eesti firmale eesti nime! (14) Jüri Luik: Lennart Meri pärand (16) Rein Veidemann: mis see Eesti märk üldse olla saab (3) Kultuur Välja ilmus Eesti esimese animalisti joonistusi Saarlasest maailmanime jälgedes Sport Spordi lühiuudised Pärnu jõudis uue tähiseni, ent Keele isu ei rauge Nabi loodab jõuda elu parimasse vormi, aga kas sellest piisab? Eestlased otsisid edu keskmike hulgas Tarbija Poolvalmis riided – eakate rõivamure ootamatu lahendus (1) Tartu Rändhääletajad jäid pika ninaga (2) Reinar Hallik: tahan Rockis uuesti jalad alla saada Emakeelepäev tuleb haruldustega Tõnu Ints: mis saab vanglast vabanenud noortest? (3) Juhtkiri: peksupealinna rändkarikas Eetrisse jõuab Tartus loodud telemäng Kurt poliitik võitleb viipekeelse tõlke eest (1) Aeg seisab: sotsiaalkorteris elamine nõuab jõudu ja tervist (1) Linna korterite paine – suured vajadused ja piiratud võimalused Vitamiinilaks ja puhas rõõm kudumisest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: väärtushinnangute veelahe Keskerakonnas

2 min lugemist
Päevakarikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Keskerakond on Eesti poliitikas kahtlemata kaalukas jõud. Populaarseim erakond, suurim opositsioonipartei – seda üleriigilisel tasandil. Praegu piirkondades käiv vägikaikavedu võib etendada tähtsat rolli, pidades silmas lähenevaid presidendivalimisi tänavu augustis ja muidugi kohalike omavalitsuste volikogude valimisi 2017. aasta oktoobris.

Kuigi Keskerakonna nimekad liikmed väidavad, et parteis pole lõhet ega leere, näeb avalikkus siiski teistsugust pilti. Pärast viimast kongressi mullu novembris ei paista ühestki otsast, et erakonna esimehe valimistel napi võidu saanud Edgar Savisaar kavatseks teha väikseimagi sammukese nende poole, kes teda ei toetanud ja andsid hääle Kadri Simsonile. Ei, kaotajad (õieti Savisaare mõistes reeturid) ei pälvi mingit respekti, olgu nende seas siis kauaaegsed mõttekaaslased või lausa lähedased sõbradki. Nii on karm poliitiline sisevõitlus käinud mitmes paigas Virust Võruni ja läinud nädalavahetusel Tartus.

Vaadete vastandumine ei avaldu lähenemises erakonna programmile, vaid palju sügavamates kategooriates. Veelahkme eri kallastel asuvad keskerakondlased kannavad üha nähtavamalt erinevaid põhimõttelisi väärtushinnanguid. Näiteks suhtumine erakonna koostöölepingusse Ühtse Venemaaga ja valmisolek siduda end lahti Eesti õigussüsteemist, aktsepteerida partei ridades ja koguni kõneisikutena seadustega pahuksisse läinud inimesi jne. Nii oli see kongressil ja nii jätkub nüüd piirkondades.

Heitlus erakonna Tartu juhi kohale oli nagu kongress kõverpeeglis. Savisaar ise ja tema tulised toetajad väitsid mullu korduvalt, et vanus pole poliitikas mingi eriline kriteerium. Aadu Musta puhul vääris aga kauaaegse piirkonnajuhi (ja ka tema toetajate) vanus ühtäkki rõhutamist ja seda negatiivses kontekstis: piirkond vajavat hädasti noorenduskuuri. Mustale kinda visanud Oudekki Loone kommentaarid sarnanesid peaaegu üks ühele Kadri Simsoni kommentaaridega kongressi järel: tulemus oli võrdne, nüüd tuleb edasi töötada eeldusega, et võitja võtab alla jäänud poolt arvesse.

Ei maksa unustada, et Tartus on Keskerakond Reformierakonna koalitsioonipartnerina võimul. Langenuks laupäeval Must, olnuks Emajõe kallaste oravad üpris komplitseeritud olukorras – just eespoolmainitud väärtushinnangute veelahkme tõttu –, sest Keskerakonda ülikoolilinna võimuliidus asendada ei oleks volikogu koosseisu arvestades kuigi lihtne.

Teistpidi, kui poleks sedasama väärtushinnangute veelahet, võimaldaks poliitiline mänguruum kaardid riigikogus täiesti ringi mängida ning praegune Reformierakonna, IRLi ja SDE kõhklusliit kas laguneks või hakkaks korrapealt palju vähem kõhklema.

Seotud lood
    12.03.2016 15.03.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto