Sisukord
Uudised
Tänane leht
14.03.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Surnuks tunnistatud narkoärikas saadi kätte Venemaalt (9) Paulus sai süüdistuse narkojõugu rahastamises (1) Täna emakeelepäeva e-etteütlus Vikerraadios Uued kiiruskaamerad on fikseerinud tuhandeid kiiruseületusi Uuring: kooselu lõppedes ei pruugi lõppeda perevägivald Vabaõhumuuseumis tähistati maaslenitsat Eesti lühiuudised Savisaarlaste dessant Tartusse jooksis liiva (1) Majandus Majanduse lühiuudised Majanduskomisjon otsustab Arengufondi saatuse Kruuda: Tere aktsiate müügilt tõmbas vaiba alt ära DNB pank Välismaa Türgi pealinnas kärgatas järjekordne pomm Mis on lahti Poola riigis? (1) Välismaa lühiuudised Saksa populistid lõikasid kohalikest valimistest kasu, Merkel kandis kaotusi Arvamus Juhtkiri: väärtushinnangute veelahe Keskerakonnas (7) Mart Rannut: eesti keel maailma enimkõneldud keelte seas (2) Postimees 1896. aastal: must kroonika Ilmar Tomusk: paneme Eesti firmale eesti nime! (14) Jüri Luik: Lennart Meri pärand (16) Rein Veidemann: mis see Eesti märk üldse olla saab (3) Kultuur Välja ilmus Eesti esimese animalisti joonistusi Saarlasest maailmanime jälgedes Sport Spordi lühiuudised Pärnu jõudis uue tähiseni, ent Keele isu ei rauge Nabi loodab jõuda elu parimasse vormi, aga kas sellest piisab? Eestlased otsisid edu keskmike hulgas Tarbija Poolvalmis riided – eakate rõivamure ootamatu lahendus (1) Tartu Rändhääletajad jäid pika ninaga (2) Reinar Hallik: tahan Rockis uuesti jalad alla saada Emakeelepäev tuleb haruldustega Tõnu Ints: mis saab vanglast vabanenud noortest? (3) Juhtkiri: peksupealinna rändkarikas Eetrisse jõuab Tartus loodud telemäng Kurt poliitik võitleb viipekeelse tõlke eest (1) Aeg seisab: sotsiaalkorteris elamine nõuab jõudu ja tervist (1) Linna korterite paine – suured vajadused ja piiratud võimalused Vitamiinilaks ja puhas rõõm kudumisest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Linna korterite paine – suured vajadused ja piiratud võimalused

2 min lugemist
Tartu linnale kuuluvad vanimad eluruumid on eelmise sajandi alguses ehitatud Annemõisa 1 majas, kus vett sees pole. FOTO: Sille Annuk

Kõik ei mahu marjamaale ja nii tuleb väiksel osal tartlastest elada linnale kuuluvates korterites, mis luksusega ei hiilga. Jõudumööda neid elamisi remonditakse, kuid jõudu ehk raha on selleks aastaid vähe olnud.

«Kahjuks ei vasta meie olemasolevad eluruumid tegelikele vajadustele,» tõdes Tartu linnamajanduse osakonna eluruumide teenistuse juhataja Mait Raig. «Üha rohkem on tarvis elamisi liikumispuudega inimestele, samuti vajavad halvenenud tervisega eakad kohandatud eluruumi madalamal korrusel. Ka ühiselu reegleid rikkuvatele peredele on tarvis valvega eluruume.»

Kuigi aastaid on räägitud Tartusse kasvõi ühe korraliku uue sotsiaalmaja ehitamisest, on see jutuks jäänudki.

Tõtt öelda pole Tartu linn selles 21. sajandisse jõudnud: vanimad linna eluruumidega majad, näiteks Annemõisa 1 ja 4, Staadioni 34 ning Kastani 139 on valminud 20. sajandi esimestel kümnenditel ning uusim maja, Mõisavahe 67, 1992. aastal.

Jutuks jäänud jutud

Hiljuti mattis linnavalitsus maha mõtte rajada inimlik sotsiaalmaja Kasarmu tänava ühte tondilossi, punakotkaste endisse ühiselamusse.

Põhjaliku rehkendamise tulemusel selgus, et selle viiekorruselise maja ümberehitus oleks maksnud rohkem kui uue maja tegemine, nüüd on see hoone lammutatud.

2013. aastal oli Tartu linna eelarves 272 000 eurot korterite ostmiseks, kuhu saaks inimesed elama panna linna kehvadest eluruumidest. Need korterid jäid aga ostmata. «Toona oli mõte osta üks arendus, kuid läbirääkimised arendajaga jooksid liiva,» selgitas Mait Raig.

Lõviosa linna eluruumidest on keskküttega, ahiküttega kööktube ja kortereid on 158. Kõigis ahiküttega eluruumides ei ole tualetti ega vett elamises sees, Annemõisa 1 ja 4 majades on vesi lausa väljas, kaevus.

Annemõisa 1 ja Mõisavahe 67 on linnale kuuluvad kortermajad. Esimeses on neli ja teises 40 korterit. Lisaks kuulub linnale veel üheksa kortermaja: 10 korteriga Annemõisa 4, 40 korteriga Kalda tee 40, kahe korteriga Kastani 139, 36 korteriga Lubja 7, 30 korteriga Nisu 2a, 33 korteriga Puiestee 79, 27 korteriga Puiestee 114a, 66 korteriga Rahu 8 ja 12 korteriga Staadioni 34.

Mõnele kodu, mõnele mitte

Tartu linnajagudes on abivajajate tarbeks kokku 567 eluruumi, millest enamik vajab enne uue üürilepingu sõlmimist remonti.

«Üürnikud on väga erinevad,» ütles linnavarade osakonna eluruumide teenistuse peaspetsialist Christina Astmäe. «Mõni hoiab linna korterit nagu oma kodu, mõni muudab selle kasutuskõlbmatuks.»

Mait Raigi sõnul tuleb enamasti leppida kergema hooldusremondiga, sest raha pole selleks kunagi laialt olnud. Suuremat remonti – näiteks ehitati uus ahi või vahetati vanad aknad uute vastu – tehti mullu 40 eluruumis.

Tänavu on Tartu eelarves linna eluruumide remondiks 60 000 eurot, sama palju oli ka 2015., 2014. ja 2013. aastal. 2012. aastal oli selleks tööks 50 000 ja 2011. aastal 57 520 eurot.

«See raha läheb enamasti üürnikest vabaks jäänud elamiste hooldusremondiks, mida on vaja enne uue lepingu sõlmist teha,» märkis Mait Raig. «Elanikud ei pea linna eluruume omaks, need korterid on nagu raha neelav must auk.»

Lisaks on Tartu selle aasta eelarves 280 000 eurot linna elamute, sealhulgas Rahu 8, Kalda tee 40, Mõisavahe 67, Puiestee 114 ja Annemõisa 4 remondiks.
-------------------

Tartu linna sotsiaalkorterid

• Tartu linnale kuuluvaid eluruume haldab linnavarade osakond, tartlastele annab linna eluruume koostöös sotsiaal- ja tervishoiuosakonnaga üürile eluasemekomisjon.

•    Tartu linnalt on õigus eluruum saada tartlastel, kes ebapiisavate füüsiliste võimete või psüühiliste erivajaduste tõttu pole võimelised tagama endale või oma perekonnale eluruumi kasutamise võimalust. Samuti on õigus linnalt peavari saada neil, kelle rahaline seis ei võimalda endale kodu üürida või soetada.

•    Linna eluruumid antakse välja lepingupõhiselt: sõlmitakse kas sotsiaalüürileping, eluruumi üürileping või tasuta kasutamise leping (viimane sõlmitakse vaid mittetulundusühingutega, mis osutavad eluruumis sotsiaalteenuseid). Laias laastus 80 protsenti on sotsiaalüürilepingud.

Allikas: Tartu linnavalitsuse linnavarade osakond

Seotud lood
    12.03.2016 15.03.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto