Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (45) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Hussar: igas vaidluses tõde ei selgu

2 min lugemist
Lauri Hussar FOTO: Peeter Langovits

Eesti meediakanalite viimaste aegade menukaimaks arutelužanriks hakkavad kujunema kõikvõimalikud vastasseisud. Vastasseisule rajatud uudist näete nii televisioonis, raadios, ajalehes kui ka online- ja sotsiaalmeedias. Tihti on tulistes vaidlustes ridade vahele kirjutatud veendumus, et arutelupartner on rumal või lausa loll.

Eks suuresti räägi see ka debateerijate kultuurist või kultuuritusest, kuid klassikalisele konfliktile üles ehitatud formaat toob üha enam laua taha diametraalselt erinevate seisukohtade esindajaid. Järgneb vahetu verbaalne kähmlus. Meediatarbijad plaksutavad, publikumenu on garanteeritud, kuid kas see aitab meil probleemi tuuma paremini mõista või toob meid lahendusele lähemale, on küsitav.

Meelelahutuslikkus annab võimaluse äärmustele ja nii juhtubki alatihti, et arutellu kistakse vasakliberaalid ja paremradikaalid, homofoobid ja homofiilid, feministid ja šovinistid, karsklased ja alkohoolikud. Seda nimekirja võib veel pikalt jätkata, kuid alkoholipoliitika probleemide selgitamine alkohooliku ja täiskarsklase arutelu abil võib küll mõjuda koomiliselt, kuid kelle argumendid ja faktid oleksid sellises arutelus veenvamad? Üks ütleb, et tähtis on tervis, teine seevastu, et olulisem on vabadus ja iseotsustamisõigus.

Vanakreeka filosoofid uskusid, et vaidlustes selgub tõde. See võikski ju nii olla, kui arutelu kujuneks argumenteerituks ja kaasväitlejat arvestavaks, ent kui laua taha tuuakse antipoodid, siis on kuri karjas. Sellisel juhul kuulutatakse võitjaks see, kes kõvemini karjub, paremini kildu rebib või hiilgavalt demagoogitseb. Vastandite heitluses on pinget, naudingut pakkuvat kirge, kuid tasuks alati mõelda, et diametraalselt erinevate seisukohtade vahele mahub omakorda terve maailm, mis on kaugelt suurem sellest ahtast vaatest, mida näevad maasse kaevunud, teineteise pihta turmtuld andvad võitlejad. Vaatemängulist showʼd pakkudes varitseb oht, et sisu kipub ilutulestiku taustal kaduma.

Vihakõne, sallimatuse ja hüsteeria võimendamine loob olukorra, kus see hakkab ühiskonnas vastu kajama ja seda niimoodi, et see võib meile kõigile tulla halva üllatusena.

Vastandumismängus varitseb ka veel teine oht. Iseenesest ei ole ju teravas vaidluses midagi halba, ent kui selle põhjal upitatakse mõtteviisi ja rühmitusi, millel puudub avalikkuse lai toetus, siis tehakse ühiskonnale sellega karuteene. Marginaalid muutuvad üha nähtavamaks ja seeläbi ka olulisemaks. Neil endilgi tekib ettekujutus, et tegeletakse millegi suure ja tähtsaga. Kitsa huvigrupi jõuline esilekerkimine süvendab pingeid ühiskonnas ja aitab kaasa selle lõhestamisele.

Vihakõne, sallimatuse ja hüsteeria võimendamine loob olukorra, kus see hakkab ühiskonnas vastu kajama ja seda niimoodi, et see võib meile kõigile tulla halva üllatusena. Ajakirjandus on aja peegel ja kindlasti peaks ta rääkima kõikidest ühiskonnas ette tulevatest nähtustest, kuid seda tuleks teha viisil, mis oleks vastutustundlik ja ratsionaalne ning arvestaks ka suurt pilti. Kui lähtutakse aga vaid klikihuvist, võib sellest saada kliki huvi.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto