Sisukord
Arvamus
Postimees
15.03.2016
Eesti Eesti Keele Instituut ja Postimees Grupp allkirjastasid koostööleppe Keskerakonna kodusõjas astub Reps aukohtu ette Eesti lühiuudised Mälumäng «Miks meie kasupereks ei sobi?» (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Laps sai vannitoas raske vingumürgituse (1) Politsei tabas Jõgeval alaealisi peksnud mehed Saue tülid pidurdavad Lääne-Harju suurvalla loomist (2) Esikülg 15. märts Majandus Veokijuhid korraldavad üleriigilise protestiaktsiooni Majanduse lühiuudised Suurtehing annab Starmani ameeriklastele Põhjanaabrid juurutavad «Soome mudelit» Välismaa Türgi vastas Ankara rünnakule kurdide pommitamisega Välismaa lühiuudised Luganski kuberner: politseinikud peavad elama endises vanglas Arvamus Postimees 1995. aastal: Murru vangla mässu tõttu on karistatud vangla töötajaid Bernard-Henri Lévy: maailm Trumpi silmade läbi (9) Päeva karikatuur Juhtkiri: igale lapsele kodu Matti Maasikas: Eesti neli peamist puudust Euroopa Liidus ja neli viisi olukorra parandamiseks (5) Lauri Hussar: igas vaidluses tõde ei selgu (4) Kaire Uusen: puuduliku keeleoskusega leppimine võib paista meie venelaste mõnitamisena (1) Kultuur Praha kevade eelmäng Eestis Sport Nadal kaebab dopingujutu rääkijad kohtusse Spordi lühiuudised EMi eel paistab Eesti koondise pilt hea Kullamäe: meil on võimalik teha ajalugu Viimase mohikaanlase tõehetk (1) Tallinn Purjus bussijuht vigastas seitset inimest Saue tülid pidurdavad Lääne-Harju suurvalla loomist (2) Tarbija Yahoo sulgeb teenuseid ja otsib oma kohta Tartu Kaagid ründasid koolipoisse ilma igasuguse põhjuseta Rocki korvpallurid üritavad Balti liigas ajalugu teha Rahvas tahab Tartu uuenevasse turuhoonesse söögikohta (2) Peetri turu mülkast tuleb jälle välja tiik (1) Kunstnikud uurivad inimeste kadumist Leevenevad nõuded teevad lasteaednikke nõutuks Logopeed: hoidjal pole piisavat ettevalmistust Ministeerium: muudatused ei keela praegusel viisil jätkamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Matti Maasikas: Eesti neli peamist puudust Euroopa Liidus ja neli viisi olukorra parandamiseks

5 min lugemist
Matti Maasikas. FOTO: Eero Vabamägi

Euroopa solidaarsus on löögi all ja see on Eestile tõsine oht. Kas me oskame töötada Euroopa Liidu püsimise nimel? Suursaadik Matti Maasikas toob esile neli Eesti puudust ja neli viisi, kuidas Eesti huvides tegutseda.

Tellijale Tellijale

Juba euroala kriis tõi Euroopa Liitu aastatel 2010–2013 kaasa lõhed ja vastastikuse süüdistamise: pingutav põhi ja laristav lõuna, mäletate? Praegune rändekriis on ses mõttes veel hulga hullem. Ei möödu nädalatki, mil ELi liikmesriigi valitsusliikme või ka -juhi tasandil ei kritiseeritaks teisi; teist liikmesriiki kutsutakse välja viskama; üheskoos otsustatut ei kavatsetagi täita, selle eest nõutakse omakorda sanktsioonide kehtestamist. Teisi liikmesriike, sama klubi liikmeid, jäetakse kutsumata teemakohastele kohtumistele ... vastuseks kutsutakse tagasi suursaadikuid. Ajalugu tundval inimesel võib tekkida küsimus, mis sajandist on jutt. Välispoliitilise kuulmisega inimene teeb sama järelduse nagu president Toomas Hendrik Ilves Vabariigi aastapäeva aktusel: «Ma kardan, et praegune pagulaskriis võib viia Euroopa Liidu – Eesti turvalisuse ja julgeoleku ühe samba – lagunemiseni.»

Euroopa Liit on siiski väga visa nähtus. Temasse on panustatud tohutult Euroopa mitme sõjajärgse põlvkonna poliitilist kapitali. Seda ei lasta niisama kaotsi minna. Seda tõestab eurokriisi lahendamine ajal, kui targad majandusteadlased pidevalt hoiatasid, et kuulge, valuutaliit ei saa nii toimida. Aga miski pole igavene ja miski pole täiesti kindel.

Lagunemishirmu praegu vast pole, aga Euroopa hoonet koos hoidev mört, liikmesriikide solidaarsus, on küll tõsise löögi all. Solidaarsus saab toimida vaid üle platsi, kõigis ELi poliitikavaldkondades. Ei saa olla nii, et ühtekuuluvuspoliitikas täidavad kõik truuisti oma sisse- ja väljamaksekohustusi, aga rändeteemal vaadaku löögi all olevad riigid ise, kuidas hakkama saavad.

14.03.2016 16.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto