Sisukord
Arvamus
Postimees
15.03.2016
Eesti Eesti Keele Instituut ja Postimees Grupp allkirjastasid koostööleppe Keskerakonna kodusõjas astub Reps aukohtu ette Eesti lühiuudised Mälumäng «Miks meie kasupereks ei sobi?» (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Laps sai vannitoas raske vingumürgituse (1) Politsei tabas Jõgeval alaealisi peksnud mehed Saue tülid pidurdavad Lääne-Harju suurvalla loomist (2) Esikülg 15. märts Majandus Veokijuhid korraldavad üleriigilise protestiaktsiooni Majanduse lühiuudised Suurtehing annab Starmani ameeriklastele Põhjanaabrid juurutavad «Soome mudelit» Välismaa Türgi vastas Ankara rünnakule kurdide pommitamisega Välismaa lühiuudised Luganski kuberner: politseinikud peavad elama endises vanglas Arvamus Postimees 1995. aastal: Murru vangla mässu tõttu on karistatud vangla töötajaid Bernard-Henri Lévy: maailm Trumpi silmade läbi (9) Päeva karikatuur Juhtkiri: igale lapsele kodu Matti Maasikas: Eesti neli peamist puudust Euroopa Liidus ja neli viisi olukorra parandamiseks (5) Lauri Hussar: igas vaidluses tõde ei selgu (4) Kaire Uusen: puuduliku keeleoskusega leppimine võib paista meie venelaste mõnitamisena (1) Kultuur Praha kevade eelmäng Eestis Sport Nadal kaebab dopingujutu rääkijad kohtusse Spordi lühiuudised EMi eel paistab Eesti koondise pilt hea Kullamäe: meil on võimalik teha ajalugu Viimase mohikaanlase tõehetk (1) Tallinn Purjus bussijuht vigastas seitset inimest Saue tülid pidurdavad Lääne-Harju suurvalla loomist (2) Tarbija Yahoo sulgeb teenuseid ja otsib oma kohta Tartu Kaagid ründasid koolipoisse ilma igasuguse põhjuseta Rocki korvpallurid üritavad Balti liigas ajalugu teha Rahvas tahab Tartu uuenevasse turuhoonesse söögikohta (2) Peetri turu mülkast tuleb jälle välja tiik (1) Kunstnikud uurivad inimeste kadumist Leevenevad nõuded teevad lasteaednikke nõutuks Logopeed: hoidjal pole piisavat ettevalmistust Ministeerium: muudatused ei keela praegusel viisil jätkamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: igale lapsele kodu

2 min lugemist
Tartu lastekodu Käopesa. FOTO: Margus Ansu

Eestis on üle 30 lastekodu, kus elab tuhatkond last. Need lapsed on sinna sattunud mitmesugustel põhjustel. Väga sageli on asenduskodu ainus alternatiiv alkohoolikutest või narkomaanidest vanematele. Halvad kodud lõhuvad laste hingeelu ning ka nende edasine saatus täiskasvanuna ei pruugi kujuneda kõige helgemaks. Lisaks satub lastekodusse puuete, käitumis- ning psüühikahäiretega lapsi, kellest vanemad kasvatamisel riigi abi vajavad.

Psühholoogide tehtud uurimused näitavad, et kodus ning lastekodus kasvanud lapsed erinevad nii vaimse, emotsionaalse kui ka füüsilise arengu poolest ning kuigi tänapäeval on näiteks Eestiski rajatud heade tingimustega lastekodud, ei suuda ükski lastekodu maailmas asendada lapsele päriskodu. Laste institutsionaalse hoolduse parim variant on kasupered ning ka Eestis on sadu peresid, kes sooviksid kas lapsendada või hooldusele võtta lapsi, kes ühel või teisel põhjusel on jäänud ilma vanemliku hooleta.

Maailma arenenud riikides on pärast Teist maailmasõda valitsenud suund lastehooldus deinstitutsionaliseerida ning selle on võtnud ka Ida- ja Kesk-Euroopa riigid, sh Eesti, kus kommunistlikud režiimid pidasid varasematel aegadel ainuõigeks laste institutsionaalset hooldamist ja kasvatamist, mis vastas ühtlasi nende kollektiivse kasvatuse ideoloogiale.

Eesti sotsiaalministeerium on võtnud endale üheks sihiks, et lapsed leiaksid tee ka hooldus- ja eestkosteperesse ning kasvaksid üles seal, mitte lastekodus, mida on mõnikord võrreldud laohoonega. Loomulikult ei kao ka tulevikus lastekodud kuhugi, ent laste seisukohalt annab peres kasvamine võimaluse olla armastatud ja omandada parem võime täiskasvanuelus toime tulla ning ka riigi seisukohalt on kasuperehooldus odavam kui institutsionaalne.

Seda kõike raskendab teatav segadus, mis valitseb Eestis laste uude perre jõudmisel. Lapsendamist korraldavad maavalitsused ja perekonnas hooldamist kohalikud omavalitsused ning üks probleem on näiteks üleriigilise lapsendajate ja hooldusperede registri puudumine. Praegu on see sotsiaalministeeriumis loomisel ja peaks valmima kahe aasta jooksul.

Tänapäeval on probleem ehk ka see, et vanemliku hooleta lastega seonduvatele küsimustele vaadatakse eelkõige materiaalsest ja humaansest vaatenurgast, kuid unustatakse uue pere leidmise meditsiiniline aspekt. Lapsed, kes on pikalt viibinud lastekodus, kannatavad ka füüsiliselt ja psüühiliselt ning muud ravi peale armastava perekonna ei ole. See on fakt, millega riik peab arvestama.

Seotud lood
14.03.2016 16.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto