Sisukord
Arvamus
Postimees
17.03.2016
Eesti Keeleoskamatut pagulast ei saa välja saata (1) Inimlikud põhjused elamisloa andmiseks kirjutati seadusesse Mälumäng Raivo Susi peab end FSB pantvangiks (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Savisaarele esitatakse süüdistus paari kuu jooksul (1) Vägisi ilusaks joonistatud suurlaen tuntud poliitiku isa ettevõttesse (14) Eesti lühiuudised Kaitsevägi uurib, miks tankitõrjerakett ei tabanud märki Eesti lühiuudised Majandus Starmani väikeaktsionär kaalub ise ettevõtte väljaostmist Majanduse lühiuudised Töösturid loodavad selleks aastaks mõningast kasvu Päris- või libaralli: nafta on kallinenud kahe kuuga enam kui kolmandiku võrra (2) Välismaa Välismaa lühiuudised Vabariiklaste päästeingliks peetud Rubio põrus presidendirallil Poliitikud peavad lepet Türgiga raskeks ja samas vältimatuks Võimalik lepe valmistab mitmele ELi maale muret Kristlaste eestkõneleja neid ELi ei kutsuks Arvamus Juri Felštinski: «hoop selga» ehk Venemaa andis Assadi ära (5) Karin Kangro: kes tõstaks kõrgete riigijuhtide palka? (5) Merlis Nõgene: riiklik katusepakkumine ebateadusele ja uhuu-majandusele (63) Kersti Kaljulaid: konservatiivnegi mõtteviis võimaldab leiutada (10) Postimees 1992. aastal: kaks vahejuhtumit Eesti piiril Juhtkiri: poliitiku käed (2) Päeva karikatuur Kultuur Oleg Pissarenko: Mulle meeldivad päris asjad Kultuuri spalta Sport Spordi lühiuudised Ülitäpsed penaltid viisid Atletico edasi WADA töörühm asub dopinguluurele Tartu hokijanu ja alaliidu plaan noorte arendamiseks FIFA nõuab petistelt raha tagasi Tarbija Niiskes ruumis vinguandur ei tööta AK Oleg Pissarenko: Mulle meeldivad päris asjad Tartu Tartu plaanib linnapeale ausamba püstitada (1) Fujitsu annab tööd filoloogidele Janek Mäggi: mõistan kurjategijat. Alati! (8) Risto Mets: mina usun rekajuhte (2) Kriitikat saanud trepid jäävad Toome nõlvale ehitamata (3) Noorte rõivakollektsioonid jõuavad lavalaudadele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juri Felštinski: «hoop selga» ehk Venemaa andis Assadi ära

2 min lugemist
Vene-Ameerika ajaloolane Juri Felštinski FOTO: Erakogu

Lähimatel päevadel arutab kogu maailm Vene valitsuse otsust Süüriast väed välja tõmmata. 14. märtsil andis Putin telefoni teel selle ebameeldiva uudise teada ka president Bashar al-Assadile ning isiklikul kohtumisel välisminister Sergei Lavrovile ja kaitseminister Sergei Šoigule. Viimasele anti korraldus juba järgmisel päeval viivitamatult alustada vägede väljaviimist.

Tellijale Tellijale

See teade tuli ootamatult nii välismaistele vaatlejatele, poliitikutele ja analüütikutele kui ka Vene meediale. Venemaa ingliskeelse kanali Russia Today ülesanne on õigustada Kremli ükskõik millist tegevust või langetatud otsust, kuid neil tundidel näis isegi RT segaduses olevat. Ainuke, mida osati teha, oli korrutada Putini sõnu, et Vene armee on Süürias oma ülesanded täitnud. Samas on ju selge, et tegelikult see nii ei ole: Assadi režiim on endiselt ebastabiilne, Islamiriiki pole nõrgestatud ning Assadi-vastane Süüria opositsioon endiselt puruks löömata. Putin täitis vaid ühe ülesande: valas Süüria õli tulle ning andis sealsele konfliktile hoogu juurde.

Praegu ei peaks meid üllatama Putini otsus Süüriast väed – mida Kremli varasemate avalduste järgi seal kunagi polnud – välja viia, kuna sellest teatati avalikult ja ootamatult. Nõustugem, et arvestades, kui vaikselt väed Süüriasse viidi, oleks neid olnud võimalik sealt ka vaikselt välja tuua. Milleks sellest teada anda, rõhutades seejuures, et Venemaa jätab endale mereväebaasi Tartuses ja õhujõudude baasi Latakias ning kavatseb neid kaitsta ?

Putin ei teatanud tegelikult vägede äratoomisest, vaid otsusest jätta Assad saatuse hooleks. Põhimõtteliselt on opositsiooni käed nüüd lahti päästetud, nii et nad võivad Assadiga talitada oma äranägemise järgi. Jääb vaid mõistatuseks, millest tuleneb selline muutus Venemaa valitsuse positsioonis, kui seda võib üldse nimetada muutuseks, mitte etteplaneeritud aktsiooniks.

Vastus sellele küsimusele on tegelikult olemas. Viis ja pool kuud sõjalist kampaaniat Süürias näitas, et Assadit võimul hoida on võimatu. Samal ajal on selgeks saanud see, et Süürias on Venemaal mõtet toetada vaid ühte jõudu – kurde, kes võitlevad iseseisva riigi asutamise nimel.

16.03.2016 18.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto