Sisukord
Arvamus
Tänane leht
18.03.2016
Eesti Savisaar peab Moskvas loengu Tallinna linnast Kohus karistas kasulapse surmanud meest Mälumäng Kopsupõletiku ägedus jäi märkamata (8) Horoskoop Male Palju õnne Jaak Jõerüüt: kuulake oma südame häält! Riik kaalub piiriäärsete maade omanikele lisaraha maksmist Eesti rahamuulad kasutasid isetehtud pangakaarte (3) Perearsti kommentaar: kopsupõletik on mitme palgega haigus (1) Eesti lühiuudised Tagakülg PPA: haarangud illegaalidele Peterburis tõstavad survet Eesti piirile (1) Dilbert Aeg ei usu, et Raivo Susi järjekordse riigireeturi vastu välja vahetatakse Esikülg 18. märts Majandus Baltika loobus Kati Kusminist Majanduse lühiuudised Eesti värbab Ukrainast IT-spetsialiste Välismaa Meediakangelane Zika viirus hoiab varju Keskkonnaaktivistid hoiatavad keemia-Tšernobõli eest Välismaa lühiuudised Ameerika peab ISISe tegevust genotsiidiks Kahtlusalused pääsesid põgenema Arvamus Evelin Võigemast: paneme tule põlema ja näitame, et kapis ei ole kolli (89) Jüri Allik: mis on jooksja hirmud Eestis? (8) Nils Niitra: Rõivase tõeline reform (7) Juhtkiri: kuri koer ja tema hirmunud peremees Jaak Jõerüüt: kuulake oma südame häält! Päeva karikatuur Postimees 1931. aastal: Ukraina käärib – 5000 punaväelast GPU poolt vangistatud Sport Spordi lühiuudised 18.03 Saksa tsunami uputas Juventuse Vormel-1 alustab: uus hooaeg, vanad küsimused, väikesed muutused (1) Järvamaa pakkus üllatuse, Tiisaare ja Nõlvaku abist TTÜ-le võiduks ei piisanud Tarbija Kopsupõletiku ägedus jäi märkamata (8) Reisiuudised Meediakangelane Zika viirus hoiab varju Perearsti kommentaar: kopsupõletik on mitme palgega haigus (1) Tartu Arno jagab mudilasi lasteaedadesse Kvan Kho Kim lisab kooli värvi (2) Saalihokis tulevad otsustavad lahingud Ahhaa näitab uut elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1931. aastal: Ukraina käärib – 5000 punaväelast GPU poolt vangistatud

2 min lugemist
1930ndate suures näljahädas suri miljoneid ukrainlasi. Pildil viljahoidja valvur. FOTO: Sindeyev Vladimir/ITAR-TASS

Hiljuti teatati kaudsel teel hulgalistest vangistamistest Nõukogude Ukrainas. Nüüd kuuleb Kraakovi leht «Ilustrowany Kuryer Codzienny» Harkovist huvitavaid üksikasju hiljuti Nõukogude Ukrainas olnud punaväe rahutuste ja nende mahasurumise kohta.

Poola lehe kirjasaatja teatab, et juba tükil ajal olid Harkovis liikumas kuuldused, muidugi mõista äärmise ettevaatusega, et mitmeid kaitseväe osi on Ukraina keskkohtades ümber paigutatud ja toime pandud massilisi arreteerimisi, eriti Odessas. Nagu ikka, ei ole Nõukogude Vene ajakirjanduses sellest mingisuguseid teateid olnud.

Rahutuste põhjuseks Ukraina punaväe osades olnud kolhooside organisatsiooni vägivaldne laiendamine, mille vastu eriti on muidugi talupojad. Kolhoosidega on talupoeg lõplikult vaeseks tehtud. Aru saades, et mängus on Moskva käsi, puhkes ukrainlaste mittekommunistide keskel hüüdsõna: «Lahti Moskvast!»

Vasturevolutsioonilised elemendid leidsid vastukaja Ukrainas olevates punaväe osades, millede koosseisus õige palju ukrainlasi. Sõjaväes hakkasid moodustuma salajased rakud ja komiteed, kellede sihiks kuulduste järele oli organiseerida otsekoheselt sõjariistus väljaastumist Moskva vastu. Samade kuulduste järele oli vandenõu haaranud juba mitukümmendtuhat punaväelast-ukrainlast, neist üle tuhande sõjaväe juhtivate isikute seast.

GPU, kellel sõjaväes oma salajased agendid, teadis vandenõust aegsasti – juba mitu kuud enne paljastusi. Moskva korraldusel poetati vandenõu saladustesse ja organisatsiooni veelgi ustavamaid tschekiste. See andis GPU-le võimaluse saada teateid salanõu tegevuse ja plaanide kohta viimaste peensusteni. 26. ja 27. veebruaril Odessas ja Nikolajevis arreteeriti kümmekond ohvitseri ja punaväelast. Need vangistamised tekitasid vandenõulaste keskel segadust. Osa neist tahtis otsekohe alustada aktiivset tegevust, kuna vandenõu näis juba paljastatud olevat. Teine osa mässukavatsejaid keeldus aga väljaastumisest ja nõnda Odessas ainult üks punaväe polkudest barrikadeeris ennast kasarmusse ja keeldus täitmast ülemuse korraldusi. Samal ajal polgust saadeti delegaate muudesse garnisoni osadesse, et väeosi kutsuda üles mässajatega ühinema.

Kuid GPU oli juba alanud vastutegevust. Erirongid tõid Odessasse mitu kindlate punaväelaste jõuku. Saadeti mässavale polgule delegaadid nõudega, et vastuhakkajad alistuks. Vastasel korral lubati GPU poolt kasarmuid pommitama hakata.

Vastuhakkamine ebaõnnestus ja siis hakkas järelmäng. 1. märtsil jõudis Odessasse Moskvast eriline «troika» vasturevolutsioonilise liikumise juurteni hävitamiseks. Kolmeliikmeline GPU volinikkude «troika» laskis otsekohe ilma kohtuta maha lasta 8 ohvitseri ja mitu punaväelast. Kokku olevat Odessas, Nikolajevis ja teistes linnades vangistatud 5000 punaväelast. Kinnivõetud vandeseltslasi veetavat salkade kaupa Arhangelski ja Siberisse metsatöödele.

Vandenõu olnud hulga laialdasem, kui GPU on suutnud paljastada. Kuulduste järgi ei olevat need massilised vangistamised veel vandenõu suutnud sumbutada. Kevadel olevat Ukrainas oodata suuri poliitilisi sündmusi.

18.03.1931

Seotud lood
17.03.2016 19.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto