Sisukord
Eesti
Postimees
21.03.2016
Eesti Paide pussitaja oli varem karistatud Mälumäng Musumäel tervitati kevade algust Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tõendatud kuriteod Noorte kaklejate inimjaht Tallinna kesklinnas (19) Trahvid kahekordistuvad (80) Röövlibande karistused Esikülg 21. märts Tagakülg Kerekas viljandlane on kimpus politseiga Eesti lühiuudised Marran: Eestis peavadki julgeolekuasutuste tööpõllud kattuma Majandus Majanduse lühiuudised Hinnatõus lükkas Eesti fosforiidikaevandused taas lavale (8) Välismaa Türgi peab plahvatust İstanbulis ISISe kätetööks Välismaa lühiuudised Tsiviilohvritega rünnakuid Bussiõnnetuses hukkusid välistudengid Venemaa leinas lennuõnnetuse ohvreid Troonide mäng Stalinworldi varjus Arvamus Veebikommentaarid paberlehte Vinge 21. sajandi idee – koolide Schengeni ala (1) Päeva karikatuur Postimees 1914. aastal: jäämäed Peipsi rannal Rannar Raba: miks peaks me Putini pärast hulluks minema? (1) Jüri Vendik: Savtšenko-nimeline ämber Juhtkiri: iga tapmine on Eestis ühe võrra liiga palju Kultuur «Arkaadia» lavastamine Tartus Festival Draama jääb Emajõelinna ja laieneb Sport Mercedesed ikka kiireimad, kuid Ferrarid näitasid hambaid Spordi lühiuudised Infonet jätkab täiseduga Ksenija Balta on tagasi seal, kuhu kuulub Novosjolov loodab Rios kogemuste pagasile Raio Piiroja jõudis suusatajana kuraditosinasse Tarbija Pank laseb kahtlased tehingud lõpule viia Teleri vale seadistus tõi kaasa mitmekuise kadalipu Lugeja küsib: miks müüakse putru pudingi nime all? Tõrkuvate Samsungi nutitelerite omanikud saavad tasuta digiboksi (6) Lugeja küsib: miks lõpetab Starman analoogsignaali pakkumise? Tartu Kütusesse sattunud vesi seiskas auto (3) Kevad algas suure padjasõjaga Pahupidi kohvik pakub uudseid toite Lapsed täitsid teatrilava Nikolai Põdramägi: Tartu tähetornis lehvib sinimustvalge lipp (2) Jüri Saar Tartu linnavolikogus: statistika ja tunded Juhtkiri: samm tagasi Pronkslamp viis arheoloogi keemia rüppe Festival Draama jääb Emajõelinna ja laieneb Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marran: Eestis peavadki julgeolekuasutuste tööpõllud kattuma

8 min lugemist
Teabeameti juht Mikk Marran. FOTO: Tairo Lutter

Riigi välisluure on viimastel aastatel saanud juurde uusi inimesi ning skandaalide mõjul reforminud põhjalikult nii oma sisekontrolli kui ka riigi salajast sidet, räägib teabeameti peadirektor Mikk Marran (37). Suur osa Eesti luure viimase viie aasta edust on sündinud tänu julgeolekuasutuste tärganud koostööle.

Tellijale Tellijale

Teabeameti juhti, asutuse ainsat avalikku nägu, armastatakse kutsuda Eesti esiluurajaks. On ses töös nii palju glamuuri, kui tiitlist õhkub?

Glamuuri on siin väga vähe. Nagu ise nägid – see territoorium on väga askeetlik, midagi erilist siin ei ole. Põrandal on linoleum, Q Branchi (Bondi-saagast tuntud fiktsionaalne teaduskeskus, kus toodetakse imevidinaid) kusagil õues ei asu ja šampanjat ei voola. Siin on oma eripära, mis puudutab info jagamist maja sees ja väljaspool, aga muu on tavapärane juhitöö. Minu jaoks on meeldiv, et maja on täis väga tarku ja kompetentseid inimesi, kellest paljud on siin töötanud teabeameti algusest peale. On ka inimesi, kes tulnud viimase kolme kuni viie aasta jooksul. Väga hästi on hakanud segunema vana kogemus ja uus kompetents. Selles mõttes olen siin huvitaval ajal.

Ajalugu tunneb vähe luurejuhte, kes on oma ametiaega alustanud kohe avalikustamisega. Naljaga pooleks, te ei mallanud isegi esimest tööpäeva ära oodata, sest raporti esimesed peatükid said kirja, kui olite veel kaitseministeeriumi kantsler.

Sellega oli kiire sellepärast, et idee sai alguse juba 2014. aastal. Kui mullu novembris sai tehtud otsus, et raport ilmub, läks kiireks – mingi osa infost ähvardas aeguda ja hapuks minna. Kui oleksime raamatu avalikustanud augustis, tulnuks see ümber teha. Nii et väga proosaline põhjus, ei midagi, mis oleks seotud minu isiku või ametiaja algusega.

Otsuse juures oli ka teabeameti eelmine juht Rainer Saks (praegu välisministeeriumi kantsler – O. K.), kes oli peadirektor siis, kui osa sellest tekstist siin majas kokku kirjutati. See polnud minu nõudmine.

19.03.2016 22.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto