Sisukord
Arvamus
Postimees
21.03.2016
Eesti Paide pussitaja oli varem karistatud Mälumäng Musumäel tervitati kevade algust Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tõendatud kuriteod Noorte kaklejate inimjaht Tallinna kesklinnas (19) Trahvid kahekordistuvad (80) Röövlibande karistused Esikülg 21. märts Tagakülg Kerekas viljandlane on kimpus politseiga Eesti lühiuudised Marran: Eestis peavadki julgeolekuasutuste tööpõllud kattuma Majandus Majanduse lühiuudised Hinnatõus lükkas Eesti fosforiidikaevandused taas lavale (8) Välismaa Türgi peab plahvatust İstanbulis ISISe kätetööks Välismaa lühiuudised Tsiviilohvritega rünnakuid Bussiõnnetuses hukkusid välistudengid Venemaa leinas lennuõnnetuse ohvreid Troonide mäng Stalinworldi varjus Arvamus Veebikommentaarid paberlehte Vinge 21. sajandi idee – koolide Schengeni ala (1) Päeva karikatuur Postimees 1914. aastal: jäämäed Peipsi rannal Rannar Raba: miks peaks me Putini pärast hulluks minema? (1) Jüri Vendik: Savtšenko-nimeline ämber Juhtkiri: iga tapmine on Eestis ühe võrra liiga palju Kultuur «Arkaadia» lavastamine Tartus Festival Draama jääb Emajõelinna ja laieneb Sport Mercedesed ikka kiireimad, kuid Ferrarid näitasid hambaid Spordi lühiuudised Infonet jätkab täiseduga Ksenija Balta on tagasi seal, kuhu kuulub Novosjolov loodab Rios kogemuste pagasile Raio Piiroja jõudis suusatajana kuraditosinasse Tarbija Pank laseb kahtlased tehingud lõpule viia Teleri vale seadistus tõi kaasa mitmekuise kadalipu Lugeja küsib: miks müüakse putru pudingi nime all? Tõrkuvate Samsungi nutitelerite omanikud saavad tasuta digiboksi (6) Lugeja küsib: miks lõpetab Starman analoogsignaali pakkumise? Tartu Kütusesse sattunud vesi seiskas auto (3) Kevad algas suure padjasõjaga Pahupidi kohvik pakub uudseid toite Lapsed täitsid teatrilava Nikolai Põdramägi: Tartu tähetornis lehvib sinimustvalge lipp (2) Jüri Saar Tartu linnavolikogus: statistika ja tunded Juhtkiri: samm tagasi Pronkslamp viis arheoloogi keemia rüppe Festival Draama jääb Emajõelinna ja laieneb Meelelahutus Koomiks Sudoku

Veebikommentaarid paberlehte

2 min lugemist

Postimehe arvamusportaali lugejate kommentaarid Urve Eslase artiklile «Mida Venemaa kardab» (PM AK 19.03).

«Kui inimene ei ole oma sügavama olemuse järgi mitte eraldiseisev indiviid, vaid koosolemise viis, siis on liberalism valeõpetus, ja lääne kultuur, poliitika ja ühiskonnakorraldus on selle läbi olemuslikult valedele alustele ehitatud.»

Inimene ei ole «koosolemise viis», aga ka mitte «eraldiseisev indiviid», ta on «ühiskondlik loom», kõigi juurde kuuluvate instinktidega. Paar nädalat tagasi jäi mulle ette raamat, kus oli kirjas, et nn karjakuuluvus on inimesele geneetiliselt kaasa antud, mis aga ei tähenda, et inimene ei saaks teatud piirides käituda eraldiseisva indiviidina. Ja see pole ootamatu avastus, vastupidi – kui järele mõelda, siis nii ongi. Ja kas siis nüüd peaksime seda teadmist ignoreerima, sest keegi Dugin on ka mingeid ligilähedasi mõtteid avaldanud?

Kui me oma seisukohti kujundamegi nii – hirmuga kõrvale piiludes, kas me ei mõtle kogemata nii, nagu mõni mingis suhtes ebasoovitav isik –, siis pole me seisukohad midagi väärt. Eelkõige oma peaga mõeldes ning mõtteid reaalse elu peal kontrollides jõuame tulemusteni, mida võib proovida ellu rakendada.

Tiit Kärner

Aristotellik käsitlus, et inimene on «ühiskondlik loom», eeldab olukorda, kus enne on olemas ühiskond ja sinna sünnib siis inimene. Kuidas see võimalik on, jääb paraku mõistatuseks, aga mudel muidugi töötab. Taolisest «looma-staatusest» on huvitatud «eraldiseisvad indiviidid», kes peavad endid äravalitud «karjasteks» ning naudivad vastavaid privileege ja positsiooni. Aga karjast lüüakse ja käsi tõuseb ka karjapoiste vastu.

Marve Tammet

Kui inimesele midagi sünnist saati sisendada, kujuneb kaljukindel veendumus, mida suudab lõhkuda vaid katastroofilaadne sündmus. Venelastele on erilisuse idee sisendamine juba lapseeast toimunud vähemalt paariasja aasta jooksul. Seesuguse hoiaku muutmine on evolutsiooniliselt vaevaline, kuid ehk siiski võimalik.

Avo-Rein Tereping

Kas erilisuse-idee on venelaste algupära? Millisest teosest leiame kellegi erilisuse-idee?

Marve Tammet

Seotud lood
    19.03.2016 22.03.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto