Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.03.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Tagakaas Palju õnne Pärnus võtsid mõõtu lasteaiakokad Parkimisprobleemid Mustamäe keskuse ümber jätkuvad Maxima põlengu põhjus võis olla süütamine Kas Edgar Savisaare sõjaõnn pöördub? (10) Paide pussitamises kahtlustatav võeti vahi alla President külastab põgenikekriisi tulipunktiks olnud Horvaatiat Riigikogu võttis trahvide tõstmise päevakorrast maha Eesti lühiuudised Võru ühistranspordihankest kujunes absurditeater (16) Male Uuring: kohtusse pöördumine elatisvõlgnikku maksma ei pane Mälumäng Eraülikoolid on tahtmatult kümneid bangladeshlasi Euroopasse aidanud (3) Majandus Kinnisvara hinnatõus on viimaks taltunud Majanduse lühiuudised Hansapangast võrsunud uued pangad Hansapankurid on endiselt tipus ja määravad Eesti ärikultuuri (3) Kommentaarid: mis oli Hansapanga fenomen? Välismaa Savtšenko kohtufarss jõuab täna loogilise lõpuni Mogherini sai küsimuse Vene laevade võõrustamise kohta Türgi lepe esialgu pagulasvoogu pidurdanud pole Mullu asüüli palunute seas oli ka Kosovo peaministri vend Arvamus Toomas Randlo: sõnavabadusest ja solvumisest «Vinni-Porno gümnaasiumis» (32) Maarja Vaino: Euroopa kui teenus (8) Erik Tohvri: arvuti, teabur või teadar? (1) Ahto Lobjakas: Euroopa okastraadist tekk (1) Robin Lustig: viga pole Ameerika ühiskonnas, vaid Ameerika poliitilises süsteemis (6) Veebikommentaarid Juhtkiri: trahviriiki ei sündinud… veel Postimees 1993. aastal: Eesti Lennukompanii asutati kahasse Vene sõjaväelastega Kultuur Risto Kübar on Hollandi teatriauhinna kandidaat! Seapea suurte lugude hange otsas Kaasaja kunstmuusika (hull) julgustükk Mikk Üleojalt Kultuuri uudised Sport Spordi lühiuudised Mercedese edukas rehvipokker nullis Ferrari stardisaladuse Kallaste naasis Poolast positiivsete lisakilodega Kanadas sündinud Vaikla murdis koondisesse (1) Kas Eesti jalgpallikoondis muutub veel kaitsvamaks? Eestlaste suusatalv: üksikud punktid, haigused ja soovimatus teha koostööd (1) Sugudevaheline tüli tipptennises Tallinn Parkimisprobleemid Mustamäe keskuse ümber jätkuvad Maxima põlengu põhjus võis olla süütamine Tarbija Kuidas kaitsta nutitelefoni viiruste eest? Tartu Vaheaeg pani nobedad näpud meisterdama Tulevased gümnasistid panid oma teadmised proovile Pirogovi õllene elu teeb tuska (1) Suurhalli saatus selgub suveks Hobipruul teeb murust ja vahtramahlastki õlut Tartu mõtleb endiselt elektribussidele (1) Näituse koostaja loodab lugejate abile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erik Tohvri: arvuti, teabur või teadar?

2 min lugemist
Erik Tohvri. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Keegi vanasõnade parodeerija on avaldanud üsnagi sügavmõttelise postulaadi – kui häda ei ole, siis tuleb see välja mõelda. Kogu see üles kutsuv kirjatükk on ajendatud just sellest «hädast», mis äsjamöödunud emakeelepäeval jälle meenus.

Tellijale Tellijale

Kuigi ümberringi kihab nii meie riik kui ka ligi pool maailma hoopiski suurematest ja tõelistest hädadest, kripeldab minul nende kõrval hingel üks süütu ja lihtne sõnake – arvuti –, mis mõistena üha vähem kattub selle riistapuu tegeliku otstarbega. Ajalooliselt on see nimetus mõistetav, masinarvutuse arendamine sai alguse ikkagi vajadusest suuri ja keerukaid arvutusi lihtsustada ja arvutamistöödel inimlikke eksimusi vältida, sellepärast sündis seadeldise nimetus verbist arvutama ja nii jäigi. Pakuti asenduseks välja ka eestikeelne tehissõna raal, mida laiemalt omaks võtta ei õnnestunud – ilmselt sellepärast, et sünnitas sedamaid uue tegusõna raalima, mis oli kahtlaselt sarnane traalimisega. Aga tänapäeval, kui arvuti on arenenud väikeseks, mugavaks kõiketeadjana asendamatuks kaaslaseks ja peamiselt interneti vahendajaks, vajaks ta hoopiski uut ja omadustele vastavat nime. Mugandatud laensõna inglise keelest, kompuuter, on meile liiga võõras ja kohmakas ega taha kuidagi eesti keelde sobituda. Soomlased läksid algusest peale oma teed – nende tietokone (tõlkes teadmismasin) on sisuliselt täpne, aga soomepäraselt kohmakas, tervelt neli silpi!

Miks siis arvuti ei sobi? Vastus on lihtne – see on liiga kindlatüveline ja seega ühemõtteline vaste selle imetarga ja multiotstarbelise aparaadi jaoks, mille ekraanile saavad nii väikelapsed huvitavaid mänge manada kui ka nende vanemad mis tahes teavet otsida kui ka toolilt tõusmata oma pangaarveid maksta, filme ja spordiülekandeid vaadata, kirju kirjutada ja vastu võtta, maakera mis tahes paigaga otseühenduses suhelda või mis tehes linna tänavatel visuaalselt ringi hulkuda… See on ülitark ja ülivajalik kompaktne seade, mis tänu internetile kõike teab, mille piiritut mälupanka järjest täiendatakse – ja vaid arvuti, mis sisuliselt on vaste kalkulaatorile…?

21.03.2016 23.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto