Sisukord
Kultuur
Tänane leht
22.03.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Tagakaas Palju õnne Pärnus võtsid mõõtu lasteaiakokad Parkimisprobleemid Mustamäe keskuse ümber jätkuvad Maxima põlengu põhjus võis olla süütamine Kas Edgar Savisaare sõjaõnn pöördub? (10) Paide pussitamises kahtlustatav võeti vahi alla President külastab põgenikekriisi tulipunktiks olnud Horvaatiat Riigikogu võttis trahvide tõstmise päevakorrast maha Eesti lühiuudised Võru ühistranspordihankest kujunes absurditeater (16) Male Uuring: kohtusse pöördumine elatisvõlgnikku maksma ei pane Mälumäng Eraülikoolid on tahtmatult kümneid bangladeshlasi Euroopasse aidanud (3) Majandus Kinnisvara hinnatõus on viimaks taltunud Majanduse lühiuudised Hansapangast võrsunud uued pangad Hansapankurid on endiselt tipus ja määravad Eesti ärikultuuri (3) Kommentaarid: mis oli Hansapanga fenomen? Välismaa Savtšenko kohtufarss jõuab täna loogilise lõpuni Mogherini sai küsimuse Vene laevade võõrustamise kohta Türgi lepe esialgu pagulasvoogu pidurdanud pole Mullu asüüli palunute seas oli ka Kosovo peaministri vend Arvamus Toomas Randlo: sõnavabadusest ja solvumisest «Vinni-Porno gümnaasiumis» (32) Maarja Vaino: Euroopa kui teenus (8) Erik Tohvri: arvuti, teabur või teadar? (1) Ahto Lobjakas: Euroopa okastraadist tekk (1) Robin Lustig: viga pole Ameerika ühiskonnas, vaid Ameerika poliitilises süsteemis (6) Veebikommentaarid Juhtkiri: trahviriiki ei sündinud… veel Postimees 1993. aastal: Eesti Lennukompanii asutati kahasse Vene sõjaväelastega Kultuur Risto Kübar on Hollandi teatriauhinna kandidaat! Seapea suurte lugude hange otsas Kaasaja kunstmuusika (hull) julgustükk Mikk Üleojalt Kultuuri uudised Sport Spordi lühiuudised Mercedese edukas rehvipokker nullis Ferrari stardisaladuse Kallaste naasis Poolast positiivsete lisakilodega Kanadas sündinud Vaikla murdis koondisesse (1) Kas Eesti jalgpallikoondis muutub veel kaitsvamaks? Eestlaste suusatalv: üksikud punktid, haigused ja soovimatus teha koostööd (1) Sugudevaheline tüli tipptennises Tallinn Parkimisprobleemid Mustamäe keskuse ümber jätkuvad Maxima põlengu põhjus võis olla süütamine Tarbija Kuidas kaitsta nutitelefoni viiruste eest? Tartu Vaheaeg pani nobedad näpud meisterdama Tulevased gümnasistid panid oma teadmised proovile Pirogovi õllene elu teeb tuska (1) Suurhalli saatus selgub suveks Hobipruul teeb murust ja vahtramahlastki õlut Tartu mõtleb endiselt elektribussidele (1) Näituse koostaja loodab lugejate abile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Seapea suurte lugude hange otsas

4 min lugemist
Heanaaberlik internatsionalism kuuekümnendate lõpu ühiskorteris. Galja (Ülle Kaljuste), Heino (Indrek Sammul) ja Maria (Marta Laan) FOTO: Mats Õun

Kui Hendrik Toompere möödunud aastal oma viiekümnendat sünnipäeva tähistas, siis otsest juubelilavastust sel puhul ei esietendunud, küll aga toimus sügisel Draamateatris Toompere lavastuste nädal ning tema sünnipäevapeo käigus sai näha algversiooni Jordi Calcerani «Pangalaenust». Enne seda jõudis Toompere lavale tuua veel ka Tom Stoppardi «Põhiküsimuse». Nii Stoppard kui Calceran on Toompere jaoks olulised autorid ning mõlemalt on ta lavastanud mitu näidendit. Kui aga püüda otsida seda tõelist «juubelilavastust», siis sobinuks selleks ehk enim just «Onu Aare».

Tellijale Tellijale

Impulsi näidendi ja lavastuse loomiseks sai Toompere oma maakodus, leides ema seiklusliku elukäiguga venna tööraamatu, milles sadadesse ulatuv arv sissekandeid. Sellest inspiratsiooni saanuna jutustab autor oma onu Aare Kruusenbergi (Taavi Teplenkov) loo, kuid põimib sisse ka oma vanemad, vanavanemad, teised lähisugulased ja kaudselt ka iseenda.

Kui päris täpne olla, siis kõige otsesemalt iseenda, kõik teised tegelikult kaudsemalt. Lavastusest võib kinni püüda hetki Toompere esivanemate eluolust, samuti nõukogudeaegset ajastuüldistust ning loomulikult panna sellest kõigest endale kokku kujundliku üldistuse, olgu siis «inimesest kui sellisest», «inimesest keeruliste aegade keerises» või sellest, kuidas «elu on rikkam, kui mis tahes fiktsioon».

21.03.2016 23.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto