L, 28.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

President külastab põgenikekriisi tulipunktiks olnud Horvaatiat

President külastab põgenikekriisi tulipunktiks olnud Horvaatiat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ilvesed alustasid oma Horvaatia-visiiti ning kohtusid president Kolinda Grabar-Kitarovićiga.
Ilvesed alustasid oma Horvaatia-visiiti ning kohtusid president Kolinda Grabar-Kitarovićiga. Foto: Jaanus Lensment

Eesti president Toomas Hendrik Ilves sõitis eile Horvaatiasse oma viimasele riigivisiidile, mida kohaliku protokolli järgi nimetatakse küll «ametlikuks visiidiks». See on üks Ilvese ametiaja esinduslikumaid visiidiga, sest peale äridelegatsiooni on kaasas ka välisminister Marina Kaljurand, siseminister Hanno Pevkur, ettevõtlusminister Liisa Oviir, kaitseväejuhataja Riho Terras ning mitme ministeeriumi asekantslerid.

Vihmases Zagrebis tervitas Ilvest Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović. Muide, Grabar-Kitarović on oma ülikoolieelse hariduse saanud Ameerika Ühendriikides nagu Ilveski. Samuti on suure lombi taga hariduse saanud Horvaatia peaminister Tihomir Orešković, kes õppis Kanadas. Oreškovićil on taskus nii Horvaatia kui Kanada pass, suhtluskeelena kasutab ta peamiselt inglise keelt. Ta nimetati ametisse alles selle aasta jaanuaris ning tema näol on tegu parteideülese peaministriga.

4,3 miljoni elanikuga Horvaatiat on viimase aasta jooksul läbinud meeletu migrantide voog: 2015. aasta septembrist kuni selle aasta märtsini on riigist läbi käinud ligikaudu 650 000 pagulast, kõige intensiivsemal ajal lausa 10 000 inimest päevas. Horvaatia on andnud Euroopa Liidule märku, et nad võiksid Türgist ümber asustada kuni 150 pagulast.

Märksõnad
Tagasi üles