Sisukord
Kultuur
Tänane leht
26.03.2016
Eesti Mälumäng Viisakeeluga akadeemik: «Vene maailma» idee ei tööta (3) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Politseinikud saavad uued vormid tuleval aastal Kevad edeneb tasapisi, kuid pöördumatult Narva Aleksandri kirik müüakse enampakkumisel (1) Vassiljev kiitis koolikiusu ja põgenike uputamist Eesti lühiuudised Vabaduse väljakul meenutati küüditatuid küünaldega Koopamees parlamendis (9) Siniseid kanamune saab ka otse pesakastist Võlurid kuriteopaigas - kuidas kriminalistid kuriteole jälile saavad Välismaa Välismaa lühiuudised Ekspert pelgab uusi rünnakuid Iiri liikumisel õnnestus saavutada ajaloolise tänava säilimine Belgias jätkusid terroritõrjeoperatsioonid (1) Tintini valu Püha nädal: pagulaskandidaadi selvefoto paavstiga (3) Arvamus Imbi Paju: ülestõusmispühade ajal küüditamise aastapäevast (2) Tintini valu Päeva karikatuur Simsoni selge siht (5) Ukraina oma Jeanne d’Arc Koopamees parlamendis (9) Neeme Korv: Euroopa kui vigane hübriid (13) Juhtkiri: et kurjus ei korduks Postimees 1991. aastal: Ülemnõukogu tahab kiirendada omandi- ja maareformi ettevalmistamist Ene Pajula veste: mammi mõtiskleb koolivõrgu üle (7) Kultuur Romaan inimsuhete ja saatuste puslest Nädala plaat. Maalähedane kosmoseromantika Aja auk. Maailma kõige kangema kanepiga mees Luulehetk – hetk luules Kes parajasti ei rooma, püsib vagusi Midagi on superkangelastega valesti! Kaleidoskoop eesti arhitektuurist Planeet Tallinn Music Week tõuseb seniiti Sport Kuritegelikud panustajad püüdsid mõjutada Kalevite duelli (4) Spordi lühiuudised Lahkus mees, kes pani aluse modernsele jalgpallile (1) Saarlane päästis jalgpallikoondise päeva Rakvere hoog ei rauge, TTÜ lõpetas Tartu hooaja Tarbija Siniseid kanamune saab ka otse pesakastist Vabatahtlik töö näitab eurooplasele inimlikkust (2) AK Romaan inimsuhete ja saatuste puslest Lech Wałęsa – kangelane või reetur? (2) Imbi Paju: ülestõusmispühade ajal küüditamise aastapäevast (2) Aja auk. Maailma kõige kangema kanepiga mees Stockmanniga uude ostlemisajastusse Nädala plaat. Maalähedane kosmoseromantika Tšempionide eine Eesti moodi Tervitus Kadriorust Terrorism, meie ühine valu (20) Kaleidoskoop eesti arhitektuurist Arter Evelin Ojamets: mood on valdkond, kus pole ühtegi igavat inimest Jätkub, keda tappa Vilen Künnapu: elu peabki raske olema (1) Kuidas filmimehest kirjanik sai Virgutusvõimlemine – töö ja lõbu käsikäes Kaja Kallas: toitumistavad (2) Kirkorovi uus tulemine Tartu Vilen Künnapu: Elu peabki raske olema! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kes parajasti ei rooma, püsib vagusi

2 min lugemist
Enn Nõu «Saaremaa eleegia» FOTO: Raamat

Rootsi pagulaseestlaseks sunnitud loojate teostest vaatab alati vastu suur igatsus, mis sai toitu aastakümneid vabas ühiskonnas elamisest. Nii on ka Enn Nõu nüüd kirjutanud «Saaremaa eleegia», mille mõlemal kaanel on Helga Nõu maal «Lääne-Eesti rand» (1988). Taies kujutab koduranda, mille lainete juurde võib kohalik inimene alati tulla oma mure, isegi silmaveega. Maalil on kutse millegi väga turvalise juurde, millest kaugel võõrsil elades kogu aeg puudu jäi.

Tellijale Tellijale

Edasi selgub, et raamat ei ole mitte mingi eleegia. Jutt on raskest ajast, mil üllatunud inimene aeti keset ööd raudse käega üles, loeti talle ette (raamatus ohtralt ära toodud) paragrahvid Nõukogude-vastase tegevuse kohta, ta lahutati naistest ja lastest ning viidi Siberi tagala-hiigellinna närusesse orjusse, seejärel tapale nagu mullikat. Uurijad otsivad tema tegevusest aktsioone töörahva ja veel kraad kangemalt, nõukogude inimeste vastu. Õnnetu tapaleviidu aga kinnitab veendunult, et oli põllumees, et Kaitseliit, kuhu ta kuulus, oli omasuguste põllumeeste kaitseks. «Poliitiline tegevus,» laseb ülekuulajast nooremleitnant ülekuulamisprotokolli kirjutada ja lööb talle siis säärekondi pihta.

Need pole sugugi inimese strateegilised kohad, kuhu ohvitser lööb, kuid ta oskab tekitada teadvusekaotuseni viivat valu. Ülekuulatava nimi on Aksel Naiu, ta on elanud illegaalselt Karu nime all. Kuid suure valu tõttu kirjutab ta protokollile alla «Päru». Aksel hukatakse Sverdlovski oblastis, kus eestlasi pandi surema Sosvasse, ja autori sisehääl kinnitab, et ei ole teada, kuhu visatakse laibad, kust otsida hauda. See on siiski teada: Sevurallagis tapeti kõik ohvrid vangla hiigelsuurel territooriumil. Praegu on sel alal uuselamurajoon: seal elavad süütud isikud, kel ei ole õrna aimugi, et kõnnivad kellegi kontidel. Naiivsus kriipsutab karmi mineviku läbi.

25.03.2016 28.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto