Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (13) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (2) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (3) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (1) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (1) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (7) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Olaf Suuder: malest sfäärilisel pinnal

2 min lugemist
Olaf Suuder FOTO: Kanal 2

1904. aastal esitas Prantsuse matemaatik Henri Poincare ligi sada aastat hiljem kinnitust leidnud oletuse, et kuna kerapinnal pole pidepunkti, saab selle ümber küll visata lasso, ent siis lasso sõlme kui tahes pisikeseks tõmmata. Osutus, et teatud kahemõõtmelise ruumi matemaatilised seaduspärasused kehtivad ka kolmemõõtmelise puhul. Miks siis mitte kujutleda malemängu kerajal objektil?

Tellijale

Mis värvi on tavaliselt külmkapid? Valged, on kõige eeldatavam vastus. Eks see ole õige ka. Samasuguse stereotüüpse mõtlemise kohaselt oleks malelaual valged vigurid põhja pool ja mustad lõunas.

Mängija soov paigutada malendeid parimale positsioonile on sama enesestmõistetav kui laetud osakeste liikumine positiivselt pooluselt negatiivsele elektrivoolu puhul.

Valged küll alustavad, kuid see on tihti kasutu privileeg. Mustad suudavad ruudulist pinda hallata ratsionaalsemalt ja väiksema jõukuluga võrreldes iga hinnaga korrektseid maleteooriaid järgivate vastasega. Mustad ei vaja niipalju tagala tuge, taktika seisneb sihipärases liikumises strateegilistele ruutudele. Seisu teevad neile soodsamaks ka valgete ebakindlad katsed oma üleolekut võimsaid malendeid mõtlematult kasutades tõestada.

Nii võib aga valge lipp osutuda ootamatult musta etturi ohvriks. Heledate malev ammendab sellele meeleheitlike kauglöökidega vastates oma raskekahurväe, märkamata, et vaikselt sammunud ettur on jõudnud laua vastaspoolele. Nüüd tõuseb aga valge vennaskonna peade kohale mõttemängu olemuse karm käsi, sest tagalasse murdnud etturist saab lipp. Malendite absoluutne ja relatiivne väärtus on sattunud täielikku vastuollu.

Uus lipp ründab nüüdsest ettearvamatus suunas ja kehtestab omi reegleid. Pealegi ei lasu tal erilist vastutust partii edasise saatuse eest, mistõttu võib võtta ette riskantseid käike kasvõi lõbu pärast või huligaansetel ajenditel. Heidutatud valged ei saa astutud samme aga isegi mitte tagasi võtta. Vaba ruumi, kuhu kasvõi rahumeelsel eesmärgil saaks turvaliselt liikuda, ei leidu enam ei ees- ega tagapool.

Mustade kuningas pole aga kogu mängu jooksul kordagi paigalt liikunud.

27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto