Sisukord
Arvamus
Postimees
23.03.2016
Eesti Kapo peadirektor: turvalisus pole midagi absoluutset (9) Simson võib täna võtta olulise võidu Nordica tõi reisijad Amsterdami kaudu Brüsselist Tallinna Mälumäng Horvaatias viibiv president Ilves: Brüsseli rünnak muudab kõike Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Endine kohtunik Helve Särgava tutvustas Stockmannis piimatooteid Eesti lühiuudised Eesti paar viibis plahvatusest vaid mõne leti kaugusel Kardetud päev jõudis Brüsselis kätte Kallas: midagi on läinud väga valesti (3) Majandus Poliitikud: maksureformist pole pääsu (20) Majanduse lühiuudised Maksejõuetud inimesed enam kiirlaenu ei saa Välismaa Asta Maskaliūnaitė: terroristid leiavad alati uue rahvarohke paiga, mida rünnata (4) Eesti paar viibis plahvatusest vaid mõne leti kaugusel Nordica tõi reisijad Amsterdami kaudu Brüsselist Tallinna Kardetud päev jõudis Brüsselis kätte Küsimus oli, millal, mitte kas Pariisi vari Brüsseli kohal Viis ohvriterohkemat ELi maid tabanud terrorirünnakut Kallas: midagi on läinud väga valesti (3) Vana terror külvab uusi hirme Maailma liidrite reaktsioon Brüsseli rünnakutele Arvamus Juhtkiri: koll ei ole kapis. Euroopa on sõjas (57) Mart Raudsaar: ajakirjaniku põhivormid Lauri Vahtre: kust eestlased tulevad (19) Erkki Bahovski: Euroopa kustuvad lambid Asta Maskaliūnaitė: terroristid leiavad alati uue rahvarohke paiga, mida rünnata (4) Heldur Meerits: saatan ja peltsebul (2) Olaf Suuder: malest sfäärilisel pinnal Kultuur Surematu Benno Hanseni stiilne visiit Sport Spordi lühiuudised Euroopa korvpallis jagatakse obadusi, mõni löök läheb isegi allapoole vööd Rohkem mängijaid välismaale – ohumärk või tasemetõus? Vanameistrite uskumatu visadus (1) Tarbija Nordica tõi reisijad Amsterdami kaudu Brüsselist Tallinna Tartu Vangla kõrvale kerkib uus tööstuslinnak Tartlannad kirjutasid lapsevanemaile raamatu Järelehüüe: Raul Talviku vaim oli erakordne Madruse tänava saaga jätkub Maanteeamet katsetas Tartus mobiilset kiiruskaamerat (1) Magasiaidas hakkavad podisema pubi potid Vint laulis, leib jahtus ja näitus alles valmis Vahur Kollom: Tartu – tilluke, kindel ja igavene Vambola Paavo: habemega maantee Tallinnast Tartusse (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olaf Suuder: malest sfäärilisel pinnal

2 min lugemist
Olaf Suuder FOTO: Kanal 2

1904. aastal esitas Prantsuse matemaatik Henri Poincare ligi sada aastat hiljem kinnitust leidnud oletuse, et kuna kerapinnal pole pidepunkti, saab selle ümber küll visata lasso, ent siis lasso sõlme kui tahes pisikeseks tõmmata. Osutus, et teatud kahemõõtmelise ruumi matemaatilised seaduspärasused kehtivad ka kolmemõõtmelise puhul. Miks siis mitte kujutleda malemängu kerajal objektil?

Tellijale Tellijale

Mis värvi on tavaliselt külmkapid? Valged, on kõige eeldatavam vastus. Eks see ole õige ka. Samasuguse stereotüüpse mõtlemise kohaselt oleks malelaual valged vigurid põhja pool ja mustad lõunas.

Mängija soov paigutada malendeid parimale positsioonile on sama enesestmõistetav kui laetud osakeste liikumine positiivselt pooluselt negatiivsele elektrivoolu puhul.

Valged küll alustavad, kuid see on tihti kasutu privileeg. Mustad suudavad ruudulist pinda hallata ratsionaalsemalt ja väiksema jõukuluga võrreldes iga hinnaga korrektseid maleteooriaid järgivate vastasega. Mustad ei vaja niipalju tagala tuge, taktika seisneb sihipärases liikumises strateegilistele ruutudele. Seisu teevad neile soodsamaks ka valgete ebakindlad katsed oma üleolekut võimsaid malendeid mõtlematult kasutades tõestada.

Nii võib aga valge lipp osutuda ootamatult musta etturi ohvriks. Heledate malev ammendab sellele meeleheitlike kauglöökidega vastates oma raskekahurväe, märkamata, et vaikselt sammunud ettur on jõudnud laua vastaspoolele. Nüüd tõuseb aga valge vennaskonna peade kohale mõttemängu olemuse karm käsi, sest tagalasse murdnud etturist saab lipp. Malendite absoluutne ja relatiivne väärtus on sattunud täielikku vastuollu.

Uus lipp ründab nüüdsest ettearvamatus suunas ja kehtestab omi reegleid. Pealegi ei lasu tal erilist vastutust partii edasise saatuse eest, mistõttu võib võtta ette riskantseid käike kasvõi lõbu pärast või huligaansetel ajenditel. Heidutatud valged ei saa astutud samme aga isegi mitte tagasi võtta. Vaba ruumi, kuhu kasvõi rahumeelsel eesmärgil saaks turvaliselt liikuda, ei leidu enam ei ees- ega tagapool.

Mustade kuningas pole aga kogu mängu jooksul kordagi paigalt liikunud.

22.03.2016 24.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto