Sisukord
Arvamus
Postimees
24.03.2016
Eesti Julgeolekukantsler: lähiajal tõstavad mitmed lennujaamad oma turvataset (2) Reheoja talus kepsutab kodustatud metskits Pätid lasid Kundas õhupüssist bussi aknad sisse Reinsalu: trahvid ei ole selleks, et väärteod oleksid kättesaadavad (1) Eesti lühiuudised Eesti saadik tänas Pätsi mälestuse hoidjaid Venemaal Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Peipsi ääres ilutseb rüsijää Riigikogu valib endale täna uue juhatuse Simson jätkab erakonna juhatuse kiuste keskfraktsiooni juhtimist Leedu muutis Rail Balticu külavaheraudteeks (30) Majandus Majanduse lühiuudised Ligi: maksusüsteem on Eesti majanduses marginaalne teema (2) Vendade Arakaste kinnisvaraimpeerium paisub Välismaa Kultuurne pealinn Baskimaal Brüsseli rünnakuid mälestatakse Tintini ja vastuhakuga Belgia võimud jahivad võtmetähtsusega ründajat (2) Brüsseli elutempol lasus ka eile rünnakute pitser Rünnakuist puudutatud Teoloog Espak: Euroopa teeskleb, et sõda pole (24) Arvamus Joris van Bladel: tegelikkuse test Brüsselis Juhtkiri: Savisaarel pudeneb erakond käest Päeva karikatuur Postimees 1931. aastal: Bernhard Linde Kirjanikkude Liidust välja Tunne Kelam: kommunismiohvrite memoriaal koputab nii vana kui ka noore südametunnistusele (9) Kultuur Reaalne on reaalne on reaalsem Romantiline draama «Lilledepäev» Postimehe kinos Mis on intiimsem, kokkupuude inimese või ekraaniga? Sport Spordi lühiuudised Rock murdis traditsiooni ja tegi Eesti korvpalli ajalugu Põnevad küsimused seoses jalgpallikoondisega Kas «ajudopingust» saab järgmine võimas relv tippspordis? (1) Pahased vormel-1 sõitjad astusid harvanähtava sammu Vene koondist ähvardab Rios viimase aja halvim medalisaak Tarbija Kultuurne pealinn Baskimaal Kümme küsimust, mis muna süües tekivad (1) AK Reaalne on reaalne on reaalsem Tartu Ülikoolid lõid uksed ühekorraga lahti Pooltühjad koolimajad ootavad otsuseid Uus jäätisevabrik üllatab ootamatute maitsetega (1) Lapsed keetsid laagris korraliku supi kokku Rahvusarhiivi uues hoones hakkab kõlama helikunst Kaheaastase teatri hoog ületab lavastaja unistusi (1) Autotehnikuks õppinud naine murrab stereotüüpe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Savisaarel pudeneb erakond käest

2 min lugemist

Jaan Poska poleks küll lasknud fraktsioonil niimoodi käest libiseda, nagu eile Edgar Savisaarel juhtus. See, et mässajad jäid kokku ja valisid Kadri Simsoni fraktsiooni esimeheks tagasi, võib aga avada riigikogus uusi huvitavaid võimalusi punnseisudest ülesaamiseks.

Keskerakonnas on korduvalt olnud vastuhakke Edgar Savisaarele. Seekordne on aga mitmeti teistsugune. Esiteks pole kunagi varem olnud Savisaare ja tema vastaskandidaadi häälte vahe kongressil sedavõrd väike. Mässajatel pole praeguses seisus põhjust ise võitlusest loobuda ja lahkuda, sest võiduvõimalused tunduvad realistlikumad kui kunagi varem.

Ilmselgelt on praegused mässajad ka väga hästi kursis võtetega, millega Savisaar varasematel kordadel on oma oponentidest vabanenud, sest paljud neist on ise aktiivselt parteipuhastustes osalenud. On võetud õppust, et lastes nii-öelda karja laiali ehmatada, on Savisaarel väga kerge vastaseid ühekaupa kõrvale tõrjuma asuda.

Erakond mureneb Savisaarel käest, ütles üks Simsoni pooldajatest. Selle väite toetuseks on mitu sündmust. Esiteks ebaõnnestus järjepanu piirkondade seniste juhtide asendamine uute Edgar Savisaare soosikutega. Kõige enam kõneainet on neist mõistagi pakkunud Tartu, kus karmist survest ja võitlusest hoolimata jätkab piirkonnajuhina Aadu Must. Üldpilt on Savisaare jaoks aga veel kurvem, sest piirkonnajuhtide väljavahetamised on valdavalt ebaõnnestunud. Ka Keskerakonna aukohus ei allunud Savisaare soovile ega visanud Mailis Repsi erakonnast välja.

Eilne hääletus riigikogu fraktsioonis on sel taustal kõige märgilisema tähendusega. Savisaar ei suutnud seal oma tahtmist läbi viia, kuigi lasi käiku kogu oma varem toiminud arsenali, püüdes Simsoni poole hoidnud riigikogu liikmeid veel üleeile õhtulgi ühekaupa mõjutada. Väidetavalt nii ähvarduste kui ka meelitavate pakkumiste abil. Nagu näha, jäi mõjutamine piisavate tulemusteta. Peale eelöeldu on mõistagi osa seletusest, et valimised on kaugel: riigikogu liikmetel on siiski kolm neljandikku ametiajast veel ees. Seegi tõsiasi teeb nad iseseisvamaks ja nende hirmutamise või äraostmise keerukamaks.

Seega on Savisaarel praegu alles kongressil saavutatud väike ülekaal erakonna juhatuses, ent seegi pole enam raudkindel. Savisaare soosik Jaanus Karilaid sai juhatuselt toetuse üheksa poolt- ja seitsme vastuhäälega. Spekuleeritakse, et mitu juhatuse liiget oleks hääletanud teisiti, kui hääletus oleks olnud salajane, ja just selles hirmus hääletatigi avalikult. Ka Tallinna abilinnapeade üle hakkab Edgar Savisaare haare tasapisi nõrgenema.

Ähvardus minna Keskerakonna riigikogu fraktsiooni otsust halduskohtus vaidlustama mõjub kummalise rapsimisena isegi siis, kui mitte meenutada, mida Edgar Savisaar viimatisel kongressil ütles: «Meie kavandatav põhikirjamuudatus seob lahti Keskerakonna kuuluvuse Eesti õigussüsteemist.»

Seotud lood
    23.03.2016 25.03.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto