Sisukord
Arvamus
Postimees
26.03.2016
Eesti Mälumäng Viisakeeluga akadeemik: «Vene maailma» idee ei tööta (3) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Politseinikud saavad uued vormid tuleval aastal Kevad edeneb tasapisi, kuid pöördumatult Narva Aleksandri kirik müüakse enampakkumisel (1) Vassiljev kiitis koolikiusu ja põgenike uputamist Eesti lühiuudised Vabaduse väljakul meenutati küüditatuid küünaldega Koopamees parlamendis (9) Siniseid kanamune saab ka otse pesakastist Võlurid kuriteopaigas - kuidas kriminalistid kuriteole jälile saavad Välismaa Välismaa lühiuudised Ekspert pelgab uusi rünnakuid Iiri liikumisel õnnestus saavutada ajaloolise tänava säilimine Belgias jätkusid terroritõrjeoperatsioonid (1) Tintini valu Püha nädal: pagulaskandidaadi selvefoto paavstiga (3) Arvamus Imbi Paju: ülestõusmispühade ajal küüditamise aastapäevast (2) Tintini valu Päeva karikatuur Simsoni selge siht (5) Ukraina oma Jeanne d’Arc Koopamees parlamendis (9) Neeme Korv: Euroopa kui vigane hübriid (13) Juhtkiri: et kurjus ei korduks Postimees 1991. aastal: Ülemnõukogu tahab kiirendada omandi- ja maareformi ettevalmistamist Ene Pajula veste: mammi mõtiskleb koolivõrgu üle (7) Kultuur Romaan inimsuhete ja saatuste puslest Nädala plaat. Maalähedane kosmoseromantika Aja auk. Maailma kõige kangema kanepiga mees Luulehetk – hetk luules Kes parajasti ei rooma, püsib vagusi Midagi on superkangelastega valesti! Kaleidoskoop eesti arhitektuurist Planeet Tallinn Music Week tõuseb seniiti Sport Kuritegelikud panustajad püüdsid mõjutada Kalevite duelli (4) Spordi lühiuudised Lahkus mees, kes pani aluse modernsele jalgpallile (1) Saarlane päästis jalgpallikoondise päeva Rakvere hoog ei rauge, TTÜ lõpetas Tartu hooaja Tarbija Siniseid kanamune saab ka otse pesakastist Vabatahtlik töö näitab eurooplasele inimlikkust (2) AK Romaan inimsuhete ja saatuste puslest Lech Wałęsa – kangelane või reetur? (2) Imbi Paju: ülestõusmispühade ajal küüditamise aastapäevast (2) Aja auk. Maailma kõige kangema kanepiga mees Stockmanniga uude ostlemisajastusse Nädala plaat. Maalähedane kosmoseromantika Tšempionide eine Eesti moodi Tervitus Kadriorust Terrorism, meie ühine valu (20) Kaleidoskoop eesti arhitektuurist Arter Evelin Ojamets: mood on valdkond, kus pole ühtegi igavat inimest Jätkub, keda tappa Vilen Künnapu: elu peabki raske olema (1) Kuidas filmimehest kirjanik sai Virgutusvõimlemine – töö ja lõbu käsikäes Kaja Kallas: toitumistavad (2) Kirkorovi uus tulemine Tartu Vilen Künnapu: Elu peabki raske olema! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tintini valu

2 min lugemist
Tintin FOTO: Andrus Peegel

Koos Belgia lipuvärvide ja keskmist sõrme näitava Belgia rahvustoidu – friikartulitega – on üks lõppeva nädala kurbuse sümbolpilte ka koomiksitegelane Tintin, silmas suur pisar ja käes värske ajaleht, mille kaanel pealkiri «Plahvatused Brüsselis», jutumullis aga sõnad «Mu jumal!».

Arvestades, et Tintini kaks põhilist koomiksiametit olid reporter ja detektiiv, võinuks ta juhtunusse suhtuda ehk pisut külmema kõhuga. Mõeldes aga sellele, mil määral maailm tema ümber on muutunud, pole miskit imestada. See Brüssel, kuhu vähemalt algse narratiivi järgi blond ja konservatiivne Tintin aastal 1929 saabus, oli sootuks teistsugune.

Maelbeek tähistas siis ennekõike läbi Belgia kuningriigi pealinna voolavat oja. Samanimelise metroojaama avamiseni oli jäänud veel 40 aastat. Schaerbeekis elasid kenad, jõukad inimesed, mitte seltskond, kes hoiab kodus pommimaterjali ja terroriorganisatsiooni lippu. Päris ekstremismivaba keskkond polnud see aga toonagi: aastal 1932 kolis Schaerbeeki Tintini looja Hergé, kelle vastne kaasa Germaine Kieckens oli fašistide toetaja. Molenbeeki linnaosa hakkas eriti kiiresti alla käima just ajal, kui Tintin ilmavalgust nägi, esialgu sattusid sealse lumpeni hulka lihtsalt pigem põlisbelglased.

Võib-olla ei arvanud ka toona kaduva tööstuse tõttu raskustesse sattunud Molenbeeki elanikud just palju jõukamast keskklassist, kellesarnaseid Tintin tegelikult esindas. Tänapäevaste uudiste valguses peaks ilmakuulus koomiksikangelane osa sealse seltskonna jaoks olema sama hästi kui vaenlase arhetüüp, teistele aga koondportree valgest belglasest, kes lihtsalt ei hooli immigrantide närusest elust.

Oma rahvaarvu kohta on Belgia islamistide ridadesse panustanud rohkemate võitlejatega kui ükski teine Euroopa Liidu riik. Arvestatav osa neist on omakorda sündinud ja kasvanud Molenbeeki tänavail, teise, kolmanda, ehk isegi neljanda põlve immigrantidena. Tüüpilisel juhul on nad kõigepealt leevendanud oma lootusetusetunnet lihtsalt pätielu elades ning seejärel – tihti vangla «viljastavas» keskkonnas – islamismist uue elusihi leidnuna.

Nagu üks molenbeeklane hiljuti BBC-le seletas, on nende frustratsiooni põhjuseks tihti see, et nad on Belgia jaoks liiga marokolased, Marokos aga liialt belglased. Mis siis, et nende esimesed põlvkonnad saabusid pigem oodatuna ja kutsutuna – neid tervitas tööjõunäljas riik, kes ühel hetkel aga lihtsalt ei osanud tekkinud uue kogukonnaga midagi peale hakata.

Põhjust riigis pettunud olla paistab jaguvat ka Tintinile ja teistele. Näiteks on selgunud, et Brüsseli naabruses asuva Mecheleni politsei sõna otseses mõttes unustas kolleegidele edasi öelda info, mis võinuks viia varem Salah Abdeslami tabamiseni. Kui Türgi võimud mullu suvel sellenädalase lennujaama pommimehe Ibrahim El Bakraoui tagasi Euroopasse kupatasid, hoiatusega, et tegu on ohtliku mässulisega, käsitlesid Belgia korrakaitsjad teda edasi kui tavalist pätti.

Ka on Belgia võimud nüüd tunnistanud, et kuigi sellenädalane metroopommimees Khalid El Bakraoui oli juba varem teada kui isik, kes üüris korterit, kus kavandati Pariisi rünnakuid, mõistsid nad tema ohtlikkust alles nüüd, viimastel nädalatel.

Kõige tipuks väidetakse, et Belgia korrakaitsjad alustasid Abdeslami küsitlemist täiesti valest otsast. Nad rääkisid vasttabatud Abdeslamiga sel teisipäeval Brugge vanglas vaid tund aega enne seda, kui Brüsselis kõmatasid paugud. Ning tegid seal ühe saatusliku vea: alustasid sissejuhatuseks kronoloogiliselt mullu novembris korraldatud Pariisi rünnakuist, selle asemel et pärida, mis tema jõugul neil päevil ka käsil on.

Seotud lood
25.03.2016 28.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto