Sisukord
Välismaa
Tänane leht
28.03.2016
Eesti Mälumäng Peapiiskop: kooseluseaduse konflikt on kunstlik (13) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne TÜ tahab surnukeha õppetööks kasutamise jätta sugulaste otsustada (1) Peapiiskop: kooseluseaduse konflikt on kunstlik Luikede saabumine kuulutab kevade tulekut Maaülikooli külmikus ootab uurimist seitse lõpnuna leitud merikotkast Kas Eestis võib esile kerkida oma kodukootud Donald Trump? (9) Eesti lühiuudised Siim Kallas kandideerib Eesti presidendiks (41) Hololei: Leedu ei saa Rail Balticu kiiruses allahindlust (4) Reidi tee ehitus autoliiklust ei häiri (2) Majandus Börsilangus toob Narva elektrijaamade kohale tumedad pilved (6) Välismaa Brüsseli terror tavalise brüssellase silme läbi Venemaa infosõjaekspert: Süüria kohta saame peagi vastuse Ukrainast (8) Välismaa lühiuudised Araablaste visa võitlus seksuaalse ahistamisega (4) Arvamus Postimees 1996. aastal: tugev kriitika Estonia meeskonna vastu (5) Ülo Tulik: Setomaa Kuningriik väärib oma valda (4) Rannar Raba: nagu tavaliselt Päeva karikatuur Jaak Jõerüüt: rändekriis kestab Euroopas juba mitukümmend aastat ja seda on jälgitud kinnisilmi (31) Juhtkiri: presidendivalimiste hiline stardipauk (7) Euroopa välissuhete nõukogu vanemteadur: terroristid ei vaja pagulaskriisi, et plaanida Euroopas rünnakuid (3) Kultuur Roosa kleit kui vana ja hea Euroopa sümbol Sport Serviti päästis Eesti käsipalli au Spordi lühiuudised Kahtlased mehed, 5000 eurot ja pettuste ennetamine Liiga palju noorust tõi Tartule halvima hooaja Paberitega lumelaudur murrab Sildaru tuules olümpiale (1) Uus põlvkond, vana probleem (1) Elo Luik ja Oxford võidukad, Cambridge'i paat sattus uppumisohtu Tallinn Reidi tee ehitus autoliiklust ei häiri (2) Tarbija Amet: Zinzinol puudub õigus toidulisandeid müüa Tartu Kurikuulsa hruštšovka uuendust takistavad muinsuskaitse nõuded (3) Tartu sulelised loeti kokku Jaan Tooming: looja vastu peab mässama (5) Linastub filme fäärlastest maoorideni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Venemaa infosõjaekspert: Süüria kohta saame peagi vastuse Ukrainast

7 min lugemist
Vene julgeolunõukogu teadusnõukogu liige Andrei Manoilo. FOTO: Jaanus Piirsalu

Sündmused Ukrainas saavad indikaatoriks selle kohta, kas Kreml ja Valge Maja on sõlminud omavahel tehingu Süüria tuleviku kohta, ütles intervjuus Postimehele Vene julgeolekunõukogu teadusnõukogu liige Andrei Manoilo.

Tellijale Tellijale

Aastaid Venemaa julgeolekuteenistuses (FSB) töötanud, Venemaa üks tuntumaid info- ja hübriidsõja eksperte Manoilo (40) töötab pragu Moskva ülikoolis politoloogiaprofessorina ning kuulub sellesse ringi, kes annab ekspertnõu nii Venemaal väga mõjukale julgeolekunõukogule kui ka Venemaa kindralstaabile. 

Milliseid muutusi tähendab Venemaa presidendi Vladimir Putini hiljutine otsus viia Süüriast osaliselt välja Vene väed?

Venemaa jaoks tähendas see Süüria konflikti reguleerimise protsessis vormi muutumist. Venemaa viis oma õhu- ja kosmosejõudude selle osa välja, mis toetas Süüria vägede pealtungi. Pärast seda, kui oli saavutatud tulevahetuse lõpetamise kokkulepe, ja see toimib, polnud Venemaal enam vajadust Süürias sellist löögigrupeeringut hoida. Ühtlasi vähendab see Venemaa jaoks riski sattuda mingi juhusliku ekstsessi tõttu otsesesse lahingukontakti Türgiga, kes üritab kogu aeg oma korpust Süüriasse viia, või siis Saudi Araabiaga, kes räägib ka võimalusest sinna oma korpus saata.  

Kas oli ka mingeid praktilisi, puhtsõjalisi põhjuseid selliseks otsuseks?

Jah, oli. Lähis-Idas jõuab kätte liivatormide hooaeg, aga liivatormide ajal on lennuväe tegutsemine piiratud. Objekte pole lihtsalt näha. Teiseks on need alad, mida hoidsid varem enda käes ekstremistid-terroristid või siis Süüria opositsioonijõud, nüüd tänu Süüria armeele ja Venemaa õhutoetusele puhastatud.

Jäänud on sisuliselt veel vaid alad, mida hoiab enda käes Islamiriik (ISIS) ja al-Nusra Rinne (Süürias ja Liibanonis tegutsev Al-Qaeda haru – toim). Nende kontrolli all on veel mõned suured linnad, Aleppo neist muidugi kõige suurem. Aga Aleppo-vastases operatsioonis oleks lennuvägi täiesti kasutu, sest seal elab endiselt osa tsiviilelanikkonnast, kuigi sõjaeelsest kolmest miljonist on alles jäänud umbes 300 000. Nii et laias laastus polnudki Vene õhujõududel seal enam midagi teha.

Täielikult jäid Süüriasse alles meie raketisüsteemid S-400, mis suudavad hoida oma tule all mitte ainult Süüriat, vaid ka suurt osa Vahemere ruumist kuni Itaaliani. See on Süüria kohal väga tõsine vihmavari, näiteks Türgi õhujõudude vastu, kui nad mingil põhjusel tahaksid Süüria valitsusvägesid pommitada. Ühesõnaga, de facto säilitas Venemaa oma sõjalise kohaloleku, aga muutis selle vormi. Sõjaline operatsioon on täielikult lõpetatud, sest see täitis Venemaa jaoks oma eesmärgid. (Venemaa viis juba oma Hmeimimi õhubaasi sõjalennukite asemele mitukümmend moodsat ründekopterit Ka-52 ja Mi-28H – J. P.)

Millised eesmärgid loeb Venemaa Süürias enda jaoks täidetuks?

26.03.2016 29.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto