Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.03.2016
Eesti Ametnikud võtsid taas altkäemaksu (6) Traagiline õnnetus tõi firmajuhile kriminaalkaristuse Kallase ja Kaljuranna võidujooks rebestab Reformierakonda LHV läheb mais börsile Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg 30.3 Palju õnne Setod korraldasid Meremäel imede hommiku Eesti lühiuudised Vaos ja Vägeval algab majutuskeskuse remont (5) Esimesed seitse sõjapõgenikku jõudsid Eestisse (3) LHV aktsionärid võivad saada dividende juba järgmisel aastal Majandus Traagiline õnnetus tõi firmajuhile kriminaalkaristuse LHV IPO – kas sel aastal tuleb kevad teisiti? Ametnikud võtsid taas altkäemaksu (6) OÜ-tamise vähenemine tõi riigile pool miljonit eurot LHV läheb mais börsile LHV aktsionärid võivad saada dividende juba järgmisel aastal Välismaa Colombias koidab üle poolesaja aasta rahu Välismaa lühiuudised Ajalehed rühivad kärbete tormis Libapommivööga mees kaaperdas Egiptuse reisilennuki Arvamus Gert Kiiler: süüdistame ja sildistame, kuid põhjuseid ei otsi (7) Tõnis Lukas: uus ERM ravib eestlase enesehaletsuse palavikust Aleksander Laane: milleks meile omavalitsused? (8) Eiki Nestor: demokraatiast, kui lubate! (50) Juhtkiri: väikeinvestori hanitamise kultuur peab muutuma Neeme Korv: presidendi teeb rahvas (4) Postimees 1935. aastal: politsei Saksa kloostrites – palju munki ja nunni vahi all Kultuur Söö. Maga. Mängi (1) Sport Spordi lühiuudised Aron läheb jahtima parima uustulnuka tiitlit Pohlak Eesti presidendiks ja tähelepanekud koondisest Võidu noppinud Rock saab veel paremaks minna Korvpalliliit teeb täna politseile avalduse Haigus segas Seimi, kuid võimu jagub Parimat võistkonda süüdistatakse liigses tugevuses Tallinn LHV läheb mais börsile Tarbija Ilus naeratus võib maksma minna tuhandeid eurosid AK Söö. Maga. Mängi (1) Tartu Taksode pardakaamerad filmivad sõitjaid salaja (3) Turg kaob turuhoonest... Või ei kao Politseipatrull ootab väljakutseid raeplatsil (2) Tartu õngitseb koolide remondiks Euroopast raha Kuidas ma pärast keskkooli esimest korda pintsli kätte võtsin Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eiki Nestor: demokraatiast, kui lubate!

2 min lugemist
Riigikogu esimees Eiki Nestor FOTO: Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor küsib arvamusloos, millist demokraatiat me siis ikkagi tahtsime.

Tellijale Tellijale

Eesti ei ole kindlasti ainus koht vabas maailmas, kus on päevakorras küsimus esindusdemokraatia sisulisest vastavusest ühiskonna ootustele. Parlamendid saavad riielda, et on valijatest kaugel, kuna ühiskond on arengu mõttes pikalt ees ja esinduskogude asi on elule järele jõuda. Süüdistus poliitika läbipaistmatuses on samuti üles kerkinud seetõttu, et info kiire liikumise ajal on kõik näha ja teada. Kuid esindusdemokraatia anno 1956 ei ole enam sajaprotsendiliselt kõlblik aastal 2016.

Kaunis silmakirjalik on väita, justkui oleks siinkohal ainus lahendus otsedemokraatia. Teatud otsuste langetamiseks on rahvahääletus vajalik ja teinekord ainuvõimalik. Küsitav on aga see, kas otsedemokraatiaga on võimalik ravida neid hädasid, mis vaevavad traditsioonilist esindusdemokraatiat.

Inimesi otsedemokraatiaga hullutada on lihtne. Kui keegi on vastu mingi küsimuse rahvahääletusele panemisele, saab teda hõlpsalt kaabakaks tembeldada, sest ta ei taha ju kuulata rahva arvamust. Teadmatuse või pahameele pealt saab korjata poliitilisi punkte, kui just pole soovi riiki sootuks kukutada.

Rahvahääletusel esitatav küsimus peab andma võimaluse vastata kas «jah» või «ei». Selles lihtsuses peitub nii otsedemokraatia võlu kui ka valu. Midagi arutada ja eri võimaluste vahel kooskõla otsida pole võimalik, kuid see on sageli vajalik, et ühiskonnas edasi minna. Rahvahääletuse tulemus sõltub paljuski sellest, kuidas esitatav küsimus on mustvalgel sõnastatud.

29.03.2016 31.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto