Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.03.2016
Eesti Ametnikud võtsid taas altkäemaksu (6) Traagiline õnnetus tõi firmajuhile kriminaalkaristuse Kallase ja Kaljuranna võidujooks rebestab Reformierakonda LHV läheb mais börsile Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg 30.3 Palju õnne Setod korraldasid Meremäel imede hommiku Eesti lühiuudised Vaos ja Vägeval algab majutuskeskuse remont (5) Esimesed seitse sõjapõgenikku jõudsid Eestisse (3) LHV aktsionärid võivad saada dividende juba järgmisel aastal Majandus Traagiline õnnetus tõi firmajuhile kriminaalkaristuse LHV IPO – kas sel aastal tuleb kevad teisiti? Ametnikud võtsid taas altkäemaksu (6) OÜ-tamise vähenemine tõi riigile pool miljonit eurot LHV läheb mais börsile LHV aktsionärid võivad saada dividende juba järgmisel aastal Välismaa Colombias koidab üle poolesaja aasta rahu Välismaa lühiuudised Ajalehed rühivad kärbete tormis Libapommivööga mees kaaperdas Egiptuse reisilennuki Arvamus Gert Kiiler: süüdistame ja sildistame, kuid põhjuseid ei otsi (7) Tõnis Lukas: uus ERM ravib eestlase enesehaletsuse palavikust Aleksander Laane: milleks meile omavalitsused? (8) Eiki Nestor: demokraatiast, kui lubate! (50) Juhtkiri: väikeinvestori hanitamise kultuur peab muutuma Neeme Korv: presidendi teeb rahvas (4) Postimees 1935. aastal: politsei Saksa kloostrites – palju munki ja nunni vahi all Kultuur Söö. Maga. Mängi (1) Sport Spordi lühiuudised Aron läheb jahtima parima uustulnuka tiitlit Pohlak Eesti presidendiks ja tähelepanekud koondisest Võidu noppinud Rock saab veel paremaks minna Korvpalliliit teeb täna politseile avalduse Haigus segas Seimi, kuid võimu jagub Parimat võistkonda süüdistatakse liigses tugevuses Tallinn LHV läheb mais börsile Tarbija Ilus naeratus võib maksma minna tuhandeid eurosid AK Söö. Maga. Mängi (1) Tartu Taksode pardakaamerad filmivad sõitjaid salaja (3) Turg kaob turuhoonest... Või ei kao Politseipatrull ootab väljakutseid raeplatsil (2) Tartu õngitseb koolide remondiks Euroopast raha Kuidas ma pärast keskkooli esimest korda pintsli kätte võtsin Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aleksander Laane: milleks meile omavalitsused?

2 min lugemist
Aleksander Laane FOTO: Mihkel Maripuu

Jätkem vallad ja nende volikogud alles, kuid jagame ametnikud koostööd tegevate valdade peale ära, kirjutab Eestimaa Roheliste esimees Aleksander Laane.

Tellijale Tellijale

Omavalitsus, kohalik omavalitsus peab tähendama just nimelt oma valitsust, võimalust, õigust ja kohustust oma kohalikku elu ise korraldada ja selleks vajalike oma asjade üle ise valitseda.

Kuniks valla elanikud arvavad, et olemasoleva valla suurus on paras ja volikogu neid esindab, pole mingit põhjust mitmest vallast üht suurt teha. Vaja on hoopis küsida, kas oleks mõttekas olemasolev kogukonna suurusele sobivamaks ehk – väiksemaks teha? Midagi head sellest, et otsustusõigus kogukondadest kaugemale nihkub, ju pole. Suuremaks ühendamine võib, kuid ei pruugi olla majanduslikult kasulik. Siinjuures tuleb aga alati selgitada, mis on avaliku sektori valitsemise juures «kasu».

Kuidas ületada vastuolu ääremaastumise, otsustusõiguse kaugenemise ning loodetava majandusliku kasu vahel? See ei saa olla – ja, muide, ei olegi – nii hirmus keeruline, kui seda asjatundlikult analüüsida ja hinnata.

Kui volikogud ehk otsustusõigus oma valla eelarve piires jääb alles ning naabervaldadega jagatakse vaid ametnikke ja sisulise töö tegijaid ning sellele vastavalt jagatakse tulu ja kulu, siis on vastuolu ju ületatud. Ametnikud on – ratsionaalsel määral – ühised, aga volikogud eraldi.

29.03.2016 31.03.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto