N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vaos ja Vägeval algab majutuskeskuse remont

Anneli Ammas
, reporter
Vaos ja Vägeval algab majutuskeskuse remont
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Argipäev Vao külas.
Argipäev Vao külas. Foto: Marianne Loorents

AS Hoolekandeteenused alustab Vao varjupaigataotlejate majutuskeskuses ning Vägeva erihoolekandekodus remonti. Vaol tahetakse korda teha neli nõukogudeaegset korterit ning Vägeva kodus luua lisapind 14 varjupaigataotlejale.

ASi Hoolekandeteenused kinnisvarajuhi Tiit Tsarski sõnul ei tehta Vaos ja Vägeval midagi uhket. «Renoveerime Vao nõukogudeaegsed korterid minimaalselt tänapäeva nõuetele vastavaks,» selgitas Tsarski. Uuendatavad korterid asuvad varjupaigakeskusest eraldi oleva elumaja ühes trepikojas, kus ka praegu elavad varjupaigataotlejad.

Vägeva erihoolekandekodus remonditakse kahel korrusel samuti neli korterit. AS Hoolekandeteenused tahab Vägeva kodu kahekorruselisest kahe trepikojaga majast aja jooksul teha teise varjupaigataotlejate keskuse. Esialgu hakatakse Vägeva kortereid kasutama juhul, kui Vao keskuse elanike arv kasvab üle 70.

Kava järgi peaks mai lõpuks varjupaigataotlejate vastuvõtuks korda tehtama Vägeva korterid, katlamaja, tehnosüsteemid ja paigaldatama videovalve ning õue rajatama väike laste mänguväljak. Kui vaja, kolitakse Vaost osa varjupaigataotlejaid ajutiselt Vägevale ning paari kuuga peavad tööd olema tehtud ka Vaos.

Lisaks nelja korteri remondile ehitatakse nii varjupaigataotlejate kui ka küla lastele mänguväljak ning keldrisse luuakse võimalused vaba aja veetmiseks. «Lapsi ongi meil palju – 15,» nimetas Vao keskuse juht Jana Selesneva. Tema sõnul käib praegu Vao keskusest Kiltsi kooli kuus last.

Kõik tööd kokku lähevad maksma 350 000 eurot, millest suurema osa, üle 260 000 euro, katab Euroopa fond AMIS. Ülejäänu on Eesti riigi kulu.

Praegu elab Vaos 55 varjupaigataotlejat ning kuus Eestis pagulase staatuse saanut. Kõige rohkem on keskuses endiselt ukrainlasi, aga ka iraaklasi, dagestanlasi ja armeenlasi – kõiki alla kümne. Viimane varjupaigataotleja saabus Vaosse eelmisel nädalal ning tegu on sudaanlasega. Sellist seisu nagu möödunud suve hakul, kui Vaos elas üle 80 inimese, ei ole aasta jooksul olnud.

Vägeva kodu juhi Vaido Küti sõnul on mõned hooldekodu elanikud juba mujale kolinud. «Nad on seda teinud vabatahtlikult,» kinnitas Kütt. Tema sõnul on Vägeva kodu elanikele selgitatud, kes on need inimesed, kes samasse majja ajutiselt elama võivad tulla. Kütt lisas, et ka külaelanikud, kes on ägedalt protestinud Vägeva kodu muutmise vastu varjupaigakeskuseks, suhtuvad nüüd muudatustesse juba rahulikumalt.

Jõgeva vallavanema Enn Kure sõnul ei pea nad kahe koosluse, erihooldekodu elanike ning varjupaigataotlejate ühte majja paigutamist õigeks. «Aga see hoone kuulub ASile Hoolekandeteenused ning vallal ei ole võimalik toimuvat muuta,» lausus Kurg. «Sõidame valla inimeste ning kogukonna esindajatega maavanema ettepanekul aprilli algul Soome vaatama, kuidas nemad on seal varjupaigataotlejatega hakkama saanud,» lisas vallavanem.

Märksõnad
Tagasi üles