K, 17.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Swedbanki juhi draama jätkus nõukogu esimehe väljavahetamisega

Aivar Õepa
, reporter
Swedbanki juhi draama jätkus nõukogu esimehe väljavahetamisega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Swedbanki nõukogu senine esimees Anders Sundström on kaotanud aktsionäride toetuse.
Swedbanki nõukogu senine esimees Anders Sundström on kaotanud aktsionäride toetuse. Foto: Claudio Bresciani / Scanpix

Swedbank ei esita senist nõukogu esimeest Anders Sundströmi üldkoosolekule tagasivalimiseks, sest aktsionärid ei taha tema jätkamist.

Swedbanki nõukogu liikmete nimetamise komitee, mis koosneb nelja suure aktsionäri esindajatest ja Sundströmist endast, pani veebruaris ette lisada panga tänavuse üldkoosoleku päevakavva Sundströmi tagasivalimine. Eile teatas komitee aga ettepaneku see punkt tagasi võtta.

«Pärast ettepaneku avalikustamist oli komiteel dialoog komitees mitte esindatud institutsionaalsete investoritega. Komitee saab nüüd järeldada, et ettepanekul taasvalida Anders Sundström esimeheks ei ole piisavalt toetust, et seda esitada,» teatas komitee pressiteates.

Swedbanki ühe suurema aktsionäri, kindlustusseltsi Folksam tegevjuht Jens Henriksson, kes on ühtlasi komitee liige, selgitas Rootsi ärilehele Dagens Industri (DI), et institutsionaalsete investorite esindajad pidasid teisipäeval koosoleku ja seal Sundströmi kandidatuur suurt toetust ei saanud.

«Sellise tähtsa asutuse nagu Swedbank nõukogu esimehel peab olema laiapõhjaline toetus. Tulime järeldusele, et see ei ole midagi, mida peaksime üritama võita poolthäälte kokkulugemisega üldkoosolekul, vaid pigem peaksime uuesti järele mõtlema,» rääkis Henriksson DI-le.

Sestap informeeris komitee Sundströmi, et teda ei esitata, ning tegi ettepaneku, et esimeheks tuleks aastaks ajaks – järgmise aasta üldkoosolekuni – valida praegune aseesimees Lars Idermark.

«Kaitsmaks panka, selle kaubamärki ning loomaks tingimusi järgmiseks arenguetapiks, olen taas nõustunud saama esimeheks käesolevaks aastaks,» ütles Idermark pressiteate vahendusel. Idermark oli nõukogu esimees ka aastal 2012.

Komitee teatel on Idermarkil Rootsi institutsionaalsete investorite laiapõhjaline toetus.

«On selge, et see lärm, mida Swedbanki ümber on hiljuti löödud, on halva mõjuga. Idermarki valides loodame, et saame anda pangale rahu ja vaikust,» ütles Henriksson Rootsi ärilehele.

Uue nõukogu esimehe kandidaadi esitab komitee Henrikssoni sõnul Swedbanki järgmisele üldkoosolekule tuleval aastal.

Suur verevahetus juhtkonnas läks Swedbankis lahti juba mullu detsembris, kui lõpetati suurettevõtete üksuse juhi Magnus Gagner-Geeberi leping. Enne seda sügisel oli DI paljastanud, et Gagner-Geeber ja finantsjuht Göran Bronner on pangatöö kõrvalt üles ehitanud kena eraviisilise kinnisvaraimpeeriumi, kusjuures nende kinnisvaraäri partnerid said Swedbankist suuri laene.

Sama skandaal oli ilmselt ka põhjus, miks  seitse aastat edukalt panka juhtinud tegevjuhi Michael Wolfi leping tänavu veebruaris üles öeldi. Bronner esitas lahkumisavalduse nädal tagasi, ehkki jääb tööle veel teise kvartali tulemuste teatavaks tegemiseni juuli keskel. Bronneri asemele saab finantsjuhiks senine riskijuht Anders Karlsson.

Märksõnad
Tagasi üles