Sisukord
Arvamus
Tänane leht
31.03.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Paldiski maantee läheb remonti Palju õnne Päästeamet räägib lahti laiemad ümberkorralduskavad (1) Tagakülg Kreeka esitas Eestile veel kolme põgeniku toimikud Oodatud duell jäi ära Vehklemispealinn saab esindusliku vehklemishalli Eesti lühiuudised Toobal hakkab kontrollima erakondade rahastamist (1) Kodukandirahvas kaebas Toobali Keskerakonna aukohtusse Esikülg 31. märts Male Eesti konsul kohtus Moskvas vahistatud ettevõtjaga Mälumäng Kargud kadunukesele: kes oleks pidanud inimeste elusolekut kontrollima? Majandus Swedbanki juhi draama jätkus nõukogu esimehe väljavahetamisega Gildi petetud ärimehed nõuavad riigilt hüvitist (26) Välismaa USA-l on kavas 2017. aastast suurendada sõjalist kohalolekut Ida-Euroopas Belgia võimude suutmatus saab avalikuks Brasiilia tüürib kaose suunas (2) Brasiilia majandus langeb järsult Hanso: Eesti julgeolek üksi pole NATO teema Arvamus Michael Weiss: terroristid on võitmas (24) Kaire Uusen: kas see on lõpp? Ei, kõik kestab edasi (1) Urmas Varblane, Andres Liinat: umbusaldus läheb kalliks maksma – uus riigihangete seadus võiks säästa kümneid miljoneid (1) Postimees 1994. aastal: politseinik laskis enda haiglas maha (2) Päeva karikatuur Juhtkiri: kompromiss vs. konflikt (1) Urve Eslas: kuidas päästa Euroopat? (9) Kultuur Jõulise naise ja hapra mehe duett Psühholoogiline dokfilm «Vaikuse nägu» Postimehe Kinos Taevakivid nagu juhuste sadu Sport Mariel Gregor: tõeline Eesti märk öö hakul Pariisis (1) Lubadused, mille täitmine näib EOK juhina võimatu (7) Võitlejahinge ja tarkust rahaga ei osta Tallinn Tallinna lühiuudised Paldiski maantee läheb remonti Tarbija Aednikke ootab kevadine viljapuulõikus Kuidas ma vanaema õunapuud ära rikkusin AK Taevakivid nagu juhuste sadu Tartu Matti Maimets: Zika on probleem, ning ei ole ka Jõekohvikust võib lõpuks asjagi saada (2) Rahvusarhiiv hakkas kolima Rebase sadam plaanib väikepaatide hoidlat Kuradile võistlus! Tartlane peseb üha usinamalt Konnad asuvad varsti teele Vilunud tõstja unistab maailmameistritiitlist Kirjaniku lummav kasvamine Galerii näitab kõrvuti kahe skulptori loomingut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kompromiss vs. konflikt

2 min lugemist
Eesti tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski Järvamaa haiglas FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja/ Scanpix

Võib öelda, et teataval määral on paindumatus ja kramplik oma liini ajamine osutunud komistuskiviks ühele praeguse valitsuskoalitsiooni juhtfiguurile, tervise ja tööminister Jevgeni Ossinovskile. Kui Ossinovski valiti 2015. aasta mais sotsiaaldemokraatide juhiks, siis oodati temast mõnes mõttes «restardi» tegijat, kellel õnnestuks sotside poliitiline profiil valijate silmis koalitsioonipartnerite varjust välja tuua.

Seni pole ta neid ootusi õigustanud, uuringute järgi on sotsiaaldemokraatide reiting madalam kui enne Ossinovskit ning ambitsioon oma ja erakonna poliitilise profiili väljatoomiseks on tekitanud tülisid, mis mõjunud halvasti kogu valitsuskoalitsiooni mainele.

Nüüd on pingestanud koalitsioonipartnerite suhteid alkoholi- ja tubakavastane võitlus ehk alkoholiseaduse, tubakaseaduse ning reklaamiseaduse muutmine. Sotsiaalministeeriumis valminud eelnõud on saanud palju kriitikat eelkõige majandus- ja justiitsministrilt, kuna need pole olnud vastavuses varem kokkulepituga. Eks valitsuskoalitsioonisisene ole ikka selle osaliste teha, kuid sedakorda pole see noort ja ambitsioonikat ministrit viinud mitte ainult vastuoludeni valitsuses, vaid ka selleni, et seadusmuudatuse hilinemine võib kaasa tuua juba Euroopa Liidu sanktsioonid ehk rahatrahvi. Loodetavasti seda siiski ei järgne.

Kompromissid on tegelikult lahutamatu osa tänapäevasest demokraatlikust süsteemist. Ühisosa otsimine ja kompromisside tegemine on poliitikas probleemide ja konfliktide lahendamisel põhiliseks instrumendiks ehkki neid ei tehta alati vabatahtlikult, vaid sageli pigem asjaolude survel. Põhimõtteliselt ongi poliitika mõistliku kompromissi otsing.

Erinevad arvamusuuringud, mis on läbi viidud Põhja-Ameerikas, näitavad samas, et vähemalt valijate ootused on poliitiliste kompromisside puhul kahestunud. Ühest küljest tunnistavad inimesed kompromisside tegemise vajadust, kuid samas meeldivad neile poliitikud, kes jäävad paindumatult oma arvamusele truuks.

Steven Eriksoni romaanis «Kuuaiad» on üks fraas, mis leiab sageli tsiteerimist seoses kompromisside tegemisega: «Ambitsioon ei ole paha sõna. Vilista kompromissidele. Mine kõri kallale.» See võtab kokku idamaise vaate kompromisside tegemisele valitsemise juures. Ida tsivilisatsioonide ideaaliks on paindumatus ja oma liini ajamine, mitte ühisosa või kesktee otsimine.

Mis puudutab aga Eesti poliitilist kultuuri, siis oleks parem, kui selle osalised otsiksid vastandumise asemel pigem ühisosa ja keskteed. Poliitika, nagu ka elu, koosneb kompromisside leidmisest. Muidugi ei tohi need otsingud muutuda põhimõttetuseks, kuid ühiskonna jaoks on kompromiss viljakam tee kui konflikt.

Seotud lood
30.03.2016 01.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto