Sisukord
Tarbija
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (2) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (1) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

LHV aktsiate märkimist tasub kaaluda

4 min lugemist
  • Investorid on LHV börsile minekut oodanud kaua
  • LHV soovib, et IPO oleks õnnestunud ka väikeinvestorite jaoks
  • Riskiks on väike kauplemisaktiivsus börsil
FOTO: Allikas: LHV Group

Uudis, et LHV Group (edaspidi LHV) plaanib mais aktsiate esmaemissiooni, on toonud kohaliku investeerimiskommuuni suur elevust. Märgid näitavad, et huvi LHV kui võimaliku investeerimisobjekti vastu on laiem ning üsna suure tõenäosusega märgivad (või vähemalt kaaluvad märkida) aktsiaid ka need, kellel senine investeerimiskogemus puudub.

Tellijale

Aga alustame algusest. Aktsiate avalik esmaemissioon (lühendatult IPO, mis tuleneb inglisekeelse termini initial public offering esitähtedest) tähendab, et ettevõte pakub oma aktsiaid ehk osalust selles ettevõttes avalikult kõigile.

Põhjusi, miks ettevõtted IPOsid korraldavad, on mitu.

Esiteks, nad võivad vajada tegevuse laiendamiseks lisaraha ja suurendavad selleks aktsiakapitali, emiteerides uusi aktsiaid.

Teiseks, ettevõtte omanikud soovivad mingisuguse osa omaosalusest rahaks teha, milleks võivad IPO käigus müüa aktsiaid ka olemasolevad aktsionärid.

Võimalik on ka kahe kombinatsioon – IPO käigus müüakse nii olemasolevaid aktsiaid kui ka emiteeritakse uusi. Nii toimisid üheksa aastat tagasi Ekspress Grupp ja Arco Vara, kus müüsid aktsiaid ka suuromanikud.

Kolmas põhjus on asjaolu, et börsile minema sunnivad kas ettevõtte võlausaldajad või vahepeal omanike ringi kaasatud riskikapitali- või investeerimisfondid. Teadaolevalt läks Google börsile riskikapitalistide survel ja Tallinki börsile minek oli eeltingimus, et Citigroupilt laenu saada.

LHV emiteerib uusi aktsiaid ning praegused omanikud vähemalt emissiooni kaudu aktsiaid ei müü; pigem on mõned neist andnud mõista, et ostavad juurde. Tihti pannakse olemasolevatele aktsionäridele 60–90 päevaks aktsiate müügi keeld.

20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto