E, 4.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Oodatavad üllatused ja tuhmuv vabadustunne Euroopas

Jure Brankovič
, ajakirjanik
Oodatavad üllatused ja tuhmuv vabadustunne Euroopas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Migrandid mullu septembris ületamas Horvaatiat ja Sloveeniat lahutavat piirijõge.
Migrandid mullu septembris ületamas Horvaatiat ja Sloveeniat lahutavat piirijõge. Foto: SCANPIX

Brüsseli terrorirünnakud polnud üllatus. Me kõik ootasime, et midagi sellist võib juhtuda. Üllatavad pole olnud ka sellele järgnenud reaktsioonid. Need, kes ei soovi Euroopas rohkem põgenikke näha, said öelda: «Me ju ütlesime teile.» Sama said öelda ka sõjapõgenike abistamist pooldavad inimesed. See tähendab, et rünnakud saavutasid oma eesmärgi. Lõhe Euroopa riikide ja nende kodanike vahel on suurem kui kunagi varem.

Kuskil vahepeal on tuhanded inimesed, kes on teel Euroopasse. «Me takistame neid koos Kreeka piiril,» ütles mulle Sloveenia valitsuse julgeolekunõunik eelmise aasta lõpus, kui Sloveeniasse saabus kuni 2000 migranti päevas. Julge kava, mõtlesin ma.

Balkani rändeteel olevate riikide peamine eesmärk oli lasta läbi võimalikult palju Saksamaale liikuvaid inimesi ja nii kiiresti kui võimalik. Me võime neid toita ja korraldada neile transpordi, kuid keegi ei taha, et need inimesed – keda tihti nimetatakse hirmuäratavateks araabia moslemiteks sõjapiirkondadest – meie riiki lõksu jääksid, selgitas ta.

Märksõnad
Tagasi üles