Sisukord
Kultuur
Postimees
08.04.2016
Eesti Savisaar võib nõuda, et volikogu vannuks talle lojaalsust Rõivas kriitikutele: jututubade ajal teeme meie tööd (3) Tammsaare pargis läksid müüki sinilillemärgid Tagakülg Sokidiplomaatiast haldusreformini hindega 3,2 Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Oma lapse väärkohtlemine ei takistanud töötamist lastehoius (6) Pungil täis nupukate koolid Eesti võtab otse Türgist vastu 200 sõjapõgenikku Majandus Postimehe osalusel otsitakse Eesti parimat juhti Poola tehas venitab meie parvlaevade ehitusega (5) Panama ohvrid Lätis: airBalticu ja Lido omanikud ning Ventspilsi linnapea Kirgi kütnud trahvieelnõu jõuab lõpphääletusele Välismaa Washingtoni indiaani muuseum pakub rosoljeülevaadet Hollandlased ajasid Ukraina-leppele sõrad vastu Välismaa lühiuudised Abdeslam jääb esialgu Belgia vanglasse Ründajate minevik valmistab üllatusi (6) Arvamus Evelin Ilves: ilu ja õud (6) Taavi Minnik: Panama peamine õppetund Henrik Roonemaa: Tesla – see on ju nagu Apple (1) Lauri Hussar: Saksamaa ei ole enam endine (3) Päeva karikatuur Juhtkiri: valitsuse esimene aasta: nihelus mugavustsoonis Postimees 1932. aastal: maiustamine kallimaks Lugejate kirjad: memoriaalidest, hariduselu minevikust ja tänapäevast, kirikutest ja usuleigusest Andrei Makarõtšev: Panama leke näitab globaliseerumise tumedamat poolt (5) Kultuur Rummo operatsioon «Õ» ja VAT Teatri seiklus Eesti Muusika Päevad teevad rohelist Sport TTÜ libero üllatas Pärnu jutumehi Väravaterohke kolmapäev pakkus üllatusi Spordi nimel: poisiks riietunult snaiprite kaitse all (1) Publiku toovad sotsiaalmeedia ja oma küla poiste sats Aerutamiskoondis kasutab uue treeneriga viimast õlekõrt AK Rummo operatsioon «Õ» ja VAT Teatri seiklus Eesti Muusika Päevad teevad rohelist Tartu Tartu kellamängu ei pea häbenema Pangem esmalt kellad häälde Võidutöö tabas Elva olemust Tartu bussinduses tõuseb muutuste tuul (3) Kunsti nimel tulid mängu madratsid ja tapeet Trotslik vald saadab haldusreformi kuu peale (1) Tähtvere räämas rulapargi asemele kerkib uhiuus Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Rummo operatsioon «Õ» ja VAT Teatri seiklus

3 min lugemist
Valgustaja Otto (Wilhelm Masing) ning Cara ehk Raivo E. Tamm ja Maarja Mitt VAT teatri lavastuses «Taevast sajab kõikseaaeg kive» (tekst Paul-Eerik Rummo, lavastaus Raivo Trass). FOTO: Siim Vahur

Minuealine põlvkond ja vanemadki mäletavad üht vene aja lõbusat filmi, Leonid Gaidai «Operatsioon «Õ» ja Šuriku teised seiklused». Vaat Rummo on võtnud ka ühe niisuguse operatsiooni kokkukirjutamise ette ja teinud seda seikluslikus vormis – nagu Ameerika mäed! –, mille VAT Teater Raivo Trassi lavastajakäe all õhinapõhiselt ka ette mängib.

Tellijale

Lühidalt on lugu järgmine (tuttav ka Jaan Krossi «Taevakivist»). Valgustaja  Otto (Wilhelm Masing) tahab maarahvast teha eestlased, kes tunneksid end võrdsena teiste Euroopa kultuurrahvaste peres. Euroopa võrdkujuks on Itaalia. Otto ei hooli Jaagu (Kristjan Jaak Petersoni) taolistest müütidest, mida Jaagust sada aastat hiljem vormivad Tungal (Tuglas) ja Tubak (Suits). Ottol on kaks eesmärki. Esiteks tõestada, et tema maale langenud kivikillud pärinevad meteoriidilt, ja teiseks viia oma rahvas pärale. Ta arvab rahva valmis olevat, kui kirja saab pandud kõik tähed, millega too häälitseb. Ja õ-täht ongi see, nagu ka taevalik kivi, mille varal arvab Otto unistuste maailma valmis ehitavat. Nii see muidugi ei juhtu, sest kive sajab «kÕikseaeg» juurde. Muutub ka maailm. Euroopat, kuhu pärale taheti jõuda, tabab invasioon Aafrikast.

Rummo arhe- ja stereotüüpide üle mõnusalt ironiseerival lustmängul on aga vähemalt üks tõsine allhoovus (sõnum). Selle leiab kavalehelt tihendatult ära trükitud Rummo esseest «Eesti kui enesestmõistetavus» (esmalt ilmunud Loomingus nr 9, 2011), milles ta vaidleb siinkirjutaja lansseeritud «eksistentsiaalse Eesti» mõttefiguuriga. Rummo näeb selles Eesti inimesekujustamist, mida aga sarnaselt inimesega ootaks ees surm. Ometi seda ju ei taheta. Seetõttu tulekski Eesti ideed võtta pigem enesestmõistetavusena ning mitte vaevata end selle kaotamise või trummipõrina ja lipulehvitamise saatel taganttorkimisega.

07.04.2016 09.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto