Sisukord
Maailm
Postimees
05.04.2016
Eesti Mälumäng Varvara mõrtsuka viimne palve: ära kiirabi kutsu (19) Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Viis fraktsiooni algatasid Toobali tõrjumiseks eelnõu Hiigelleke paljastab sahkerdused maksuparadiisides Kultuuriinimesed andsid üle kirja erakoolide kaitseks Trahvieelnõu lõpphääletusele saatmise aeg selgub ülehomme Eksperdid Eestit puudutavaid paljastusi ei ennusta Pärnu maantee remont ühendab Lasnamäe ja Haabersti kergliiklustee Riigikogu alustab haldusreformi lahinguid (2) Majandus Hiljuti omanikku vahetanud Eesti Gaas sai uue tegevjuhi Hiigelleke paljastab sahkerdused maksuparadiisides Majanduse lühiuudised Tuuleparke võib tulevikus rajada üksnes kaitseministeeriumi eriloal (4) Välismaa Välismaa lühiuudised Leppest Türgiga ei pruugi piisata RANDi analüütik: uued rünnakud Euroopas on tõenäolised (1) Migrandid saadeti Türki, kuid küsimused jäävad Maailma juhtpoliitikud punusid ämblikuvõrku Telgis õpitud leedu keel tasus ära Arvamus Jüri Allik: erakooliseaduse samaks jätmine suurendab kihistumist (25) Enn Säde: Reidi tee kui peibutuspart? Rein Veidemann: ahistatud kirjanikumuuseumid (3) Olev Remsu: peatage äärmused (47) Anneli Ammas: erakool on oma, mitte võõras (2) Postimees 1939. aastal: Iraki valitseja õnnetu surm autokatastroofis Lugejate kirjad: jätame kella keeramata, vanemate toetamisest (1) Juhtkiri: ajaloo suurim infoleke maailma vägevate kohta (1) Kultuur Võitjate süütud mängud Hetked, mis on olulised Ivar Põllu soovib Tartu Uuest Teatrist kaugeneda Sport Sundby kordas legendaarse Daehlie rekordit Kullamäe: rumal oleks loobuda Leedu klubidega mängimisest Üllataja, kaks jokkerit, favoriit ja revanšiotsijad Sportlased tahavad kaasa rääkida, kas keegi kuulab ka? Jalgpallimaailma suured patustajad jätkavad pettuste lainel Tallinn Tallinna lühiuudised Pärnu maantee remont ühendab Lasnamäe ja Haabersti kergliiklustee Tartu Koduväravas üllatanud postist sai tülikas peatus (21) Ülikool kutsub vilistlased kokku Korternäitus leidis ruumi erilises majas Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Telgis õpitud leedu keel tasus ära

3 min lugemist
  • Afganistanis töötanud kohalik tõlk õppis ära leedu keele
  • Terroristid ähvardasid mehel kättemaksuks pea maha raiuda
  • Afgaan taotleb nüüd Leedust varjupaika
Bashir pöördumas leedulaste poole – nende omas keeles. FOTO: Kuvatõmmis/Youtube

Keset pagulaskriisi jagavad paljud Ida-Euroopa riigid üsna vastumeelselt oma lõunapoolsete liitlaste koormat. Põgenike vastuvõtmine on sama populaarne kui internetis oma pangakonto detailide jagamine mõne Nigeeria printsiga. Leedu ei ole siin erand.

Tellijale

Nagu paljud teised riigid on Leedu nõustunud võtma vastu rohkem põgenikke – järgneva viie aasta jooksul kokku 1105. Ning kuigi valitsus on vastumeelselt kinnitanud, et toetab plaani, pole programmi siiani suur edu saatnud.

Eelmisel aastal Leetu ümber asunud neljaliikmelisel Iraagi perekonnal on juba mõned kaebuseid: näiteks on nende seaduslik staatus ainult ajutine. Ka pole leedulased perepeast erilises vaimustuses – tuli välja, et ennast habemeajajaks nimetanud iraaklane ei tea oma tööst mitte tuhkagi ja vajab rohkem väljaõpet.

Möödunud nädalal aga kiindus Leedu ühte põgenikku: Bashiri-nimelisse afgaani. Pehmete maneeridega mees pöördus Youtube’i vahendusel leedu keeles otse president Dalia Grybauskaitė poole.

Üks asi on kuulda Kreekas pagulaslaagrisse lõksu jäänud afgaani palveid, et tema elu päästetaks ISISe käest. Kuulda seda leedu keeles on aga midagi muud.

Ent tegelikult pole siin midagi müstilist. Bashir töötas varem leedulaste juhitud Provintsitaastamismeeskonnas (PRT) Ghori provintsis; ajal, mil leedulaste missioon Afganistanis oli lapsekingades. Ta alustas telkide puhastamisega. Ühes neist jagas noor naismeedik Bashirile leedu keele algoskusi ning varsti edutati too noor ja sõbralik mees tõlgiks.

Selles ametis töötas ta aastani 2013, mil Leedu väed Ghorist lahkusid. Leedu küll kaalus endiste tõlkide vastuvõtmist oma riiki, kuid erinevalt Helmandi provintsist eestlaste puhul peeti Ghori suhteliselt turvaliseks ja rahulikuks kohaks. Seetõttu otsustati, et tõlke ei ähvarda oht ning pole ka vajadust neid kaasa võtta. Bashir isegi ei kaalunud alguses leedulastega koos ärasõitmist.

«See on kauge riik ja mul oli hea töö – müüsin arvuteid,» ütles mulle Bashir. Talle anti sularaha ja ilmselt oleks tema olemasolu vajunud unustusehõlma – kui Taliban poleks naasnud ja Afganistanis poleks tõstnud pead Islamiriik.

04.04.2016 06.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto