Sisukord
Arvamus
Postimees
05.04.2016
Eesti Mälumäng Varvara mõrtsuka viimne palve: ära kiirabi kutsu (19) Palju õnne Dilbert Male Horoskoop Viis fraktsiooni algatasid Toobali tõrjumiseks eelnõu Hiigelleke paljastab sahkerdused maksuparadiisides Kultuuriinimesed andsid üle kirja erakoolide kaitseks Trahvieelnõu lõpphääletusele saatmise aeg selgub ülehomme Eksperdid Eestit puudutavaid paljastusi ei ennusta Pärnu maantee remont ühendab Lasnamäe ja Haabersti kergliiklustee Riigikogu alustab haldusreformi lahinguid (2) Majandus Hiljuti omanikku vahetanud Eesti Gaas sai uue tegevjuhi Hiigelleke paljastab sahkerdused maksuparadiisides Majanduse lühiuudised Tuuleparke võib tulevikus rajada üksnes kaitseministeeriumi eriloal (4) Välismaa Välismaa lühiuudised Leppest Türgiga ei pruugi piisata RANDi analüütik: uued rünnakud Euroopas on tõenäolised (1) Migrandid saadeti Türki, kuid küsimused jäävad Maailma juhtpoliitikud punusid ämblikuvõrku Telgis õpitud leedu keel tasus ära Arvamus Jüri Allik: erakooliseaduse samaks jätmine suurendab kihistumist (25) Enn Säde: Reidi tee kui peibutuspart? Rein Veidemann: ahistatud kirjanikumuuseumid (3) Olev Remsu: peatage äärmused (47) Anneli Ammas: erakool on oma, mitte võõras (2) Postimees 1939. aastal: Iraki valitseja õnnetu surm autokatastroofis Lugejate kirjad: jätame kella keeramata, vanemate toetamisest (1) Juhtkiri: ajaloo suurim infoleke maailma vägevate kohta (1) Kultuur Võitjate süütud mängud Hetked, mis on olulised Ivar Põllu soovib Tartu Uuest Teatrist kaugeneda Sport Sundby kordas legendaarse Daehlie rekordit Kullamäe: rumal oleks loobuda Leedu klubidega mängimisest Üllataja, kaks jokkerit, favoriit ja revanšiotsijad Sportlased tahavad kaasa rääkida, kas keegi kuulab ka? Jalgpallimaailma suured patustajad jätkavad pettuste lainel Tallinn Tallinna lühiuudised Pärnu maantee remont ühendab Lasnamäe ja Haabersti kergliiklustee Tartu Koduväravas üllatanud postist sai tülikas peatus (21) Ülikool kutsub vilistlased kokku Korternäitus leidis ruumi erilises majas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Anneli Ammas: erakool on oma, mitte võõras

2 min lugemist
Anneli Ammas FOTO: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Kuus aastat tagasi oli Eestis peaaegu poole vähem erakoole kui praegu. Kuus aastat tagasi tulid kooli väikesearvulised aastakäigud ning klassid olid mõnusalt väiksed. Kõigile lastele leidus ka linnades hommikupoolne koolikoht. Räägiti omanäolistest koolidest, tavaliseks olid saanud arenguvestlused vanemate ja lastega, koolides töötasid psühholoogid ja sotsiaalpedagoogid.

Ka erakoolides käis juba tuhandeid lapsi, aga need koolid toimetasid omapäi. Erakoolid said riigilt iga õpilase eest pearaha (nagu ka munitsipaal- ja riigikoolid), millest suur osa kulub õpetajate palkadeks. Ülejäänud kulud katsid erakoolides lapsevanemad, teistes omavalitsus või riik.

Siis tegi riigikogu otsuse, et ka erakoolidele peaks omavalitsused maksma peale riigi antud pearaha veel tegevuskulu eest. See andis võimaluse võtta väiksemat õppemaksu. Käis plahvatus: erakoolide hulk peaaegu kahekordistus. Erakoolile said mõtlema hakata ka keskmise sissetulekuga lapsevanemad. Kuine õppemaks on mõnekümnest eurost sajani. Need summad on üsna sarnased populaarsemate munitsipaalkoolide nn toetusrahaga, mida vanemad maksavad. Teiseks jõudsid kooli suuremate aastakäikude lapsed. Tahtsime ju rohkem lapsi ja oleme neid saanud! Maal ja väikelinnade koolides hingatakse kergemalt: nii mõnegi kooli sulgemisotsust on võinud edasi lükata.

Iseasi on Tallinn. Kõik veidigi parema mainega koolid, kus ümbruskonnas elavad noored pered, on õpilastest pungil. Kindlasti võib kusagil teises linnaotsas leida kooli, kus klassides veel ruumi, aga see pole lahendus. Tallinna linn ei ole teinud muud, kui sundinud kõiki koole rohkem lapsi klassidesse toppima. Loogiline, et hakkasid tekkima uued väikesed erakoolid ning neid on osa vanemaid hakanud eelistama munitsipaalkoolidele.

Ja vaat need koolid ning nende sarnased mujal Eestis satuvadki seadusemuudatuste tõttu löögi alla. Eriti Tallinnas, kus ilmselt peetakse küüniliselt peenikest naeru: las riik ehk haridusministeerium võitleb õnnetute lapsevanematega. «Unustades», et hea koolihariduse andmine heades, iga lapse eripära arvestavates koolides on linna enda ülesanne. Aga see on Tallinn.

Kui erakoolidele anti eluõigus ning kuus aastat tagasi lubati veidi rahagi toetuseks lisaks, ei teadnud keegi, kas, kui palju ja milliseid eraalgatuslikke koole võib tekkima hakata. Seepärast pole ka midagi hullu, et erakoolide tegevus on seni suhteliselt nõrgalt reguleeritud olnud.

Nüüd on pilt enam-vähem selge ja küsimus on, kuidas neid üldisesse koolivõrku tegelikult vastu võtta, millised peaksid olema erakoolide õigused ja kindlasti ka kohustused. Ning ka kohalike omavalitsuste õigused ja kohustused.

Seotud lood
04.04.2016 06.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto