Sisukord
Arvamus
Postimees
07.04.2016
Eesti Eesti lühiuudised Trahvitõusu tõehetk (15) Mälumäng Tarand soovitas parteidel loobuda surnud hingedest (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti hariduse murekohad Humana pood müüs maha kliendi käekoti Eile sündis vähemalt viis soojarekordit Lasteaiahariduse alarahastamine ohustab ühiskonda OECD Eesti haridusest: tase kõrge, aga süsteem kreenis Tagakülg Esikülg 7. aprill Majandus Majanduse lühiuudised Veeteede amet taotleb laevaehitaja pankrotti Soome kärbib veel 400 miljoni jagu kulutusi Strateeg: kummaline, et majandusel läheb hästi, ent ettevõtted ei teeni Välismaa Välismaa lühiuudised Komisjon kaalub Dublini reeglist loobumist Enne moslemeid pelgas USA katoliku immigrante Panama skandaal üha paisub USA analüütik: Eesti huvides oleks selgelt pigem Clintoni kui Trumpi võit (1) Tagasisaatmine Türki kulgeb visalt Arvamus Mart Raudsaar: vaiksel vaimsel pankrotiõhtul Taavi Minnik: Karabahhi umbsõlm Lugeja kiri: riigikogu komisjonide tööst, kui lubate, Eiki Nestor! Juhtkiri: OECD põrutab otse Eesti vaidluste südamikku (12) Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: endine parun ostis «ehituspärli» Kuidas tuleks jagada euroraha? Eksperdid: autoroolis vohab rahvusvaheline epideemia (3) Kultuur Mida arvab Postimehe žürii filmist «Päevad, mis ajasid segadusse»? Prantsuse komöödia «Kõrvalehüpe» Postimehe Kinos Metsaraiumine 1990ndatel, laastud lendavad (2) Sport EOK järelkasvutiim esitles neljandat koosseisu Rocki ajalooline võimalus jäigi seekord vaid võimaluseks Spordi lühiuudised Torrese hiilgehetk ja hämmastav enesekontrolli kaotus, Bayernile koduvõit Keenia mängib Rio olümpial osalemise keeluga Võrkpalliliidus seisab ees muutuste aeg USA ülikooliliiga finaalid: põnevus ja ajalugu Selverilt mõistusega mäng, Rakvere töömehed olid väsinud Tallinn Kopli süstlavahetuspunkt kolitakse teise kohta Tarbija Humana pood müüs maha kliendi käekoti Test: milline käsitööleib mekib kõige mahedamalt? Tartu Tartumaal tõmbavad kaks gümnaasiumi otsi kokku Athena keskus elustub kümne neegri surmaga Polikliinik lahkub vanalinnast Kehvad kosjad tulebki tagasi lükata Heljo Pikhof: auvõlg tahab tasumist Õpilased asusid varakult ametit valima Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1935. aastal: endine parun ostis «ehituspärli»

1 min lugemist
Majad Tartus Tähtvere tänaval. FOTO: PM 1935

Juuresolev pilt kujutab kahte Tartu maja, mille kohta on kõlanud linnavalitsuse otsus: elamiseks hädaohtlikud.

Tähtvere tänav 20 hoone on valminud 1932. aastal ja selle on ehitanud Arnold Kollist, kes kuuldavasti toiminud ka ehitustööde juhatajana. 1933.a. suvel on A.Kollistilt maja ostnud end. Kastre mõisa parun Essen, makstes selle eest 4 miljonit senti.

Mõni aeg peale maja valmissaamist ja väljarentimist on maja hakanud iseäralikult raksuma. Nüüd on see «raksumine» viinud niikaugele, et majas elamine on juba elanikkudele ohtlik. Ebaõige ehitusviisi tõttu on hakanud pragunema nii maja välis- kui siseseinad. Samuti on ahjud pragunenud. Uksepiirded on üks ühelepoole, teine teiselepoole välja kumminud Samuti on põrand kohati kaardunud.

Majaelanikkude seletustest selgub, et maja pragunemine on tingitud arvatavasti sellest, et teise ja kolmanda korra ahjud ja vaheseinad on ehitatud esimese korra tubade laele, kus neil ei ole mingit toetuspinda peale lae, millel olevat veel koguni nõrgad talad. Samuti on siseseinad ehitatud kõik puust ja need ei tugine üksteisele, sest all on ruumide jaotus erinev kui teisel ja kolmandal korrusel. Ka ei olevat vundament küllalt kindel ja samuti ei olevat katusega kõik korras. See kõik on viinudki selle suure ja uhke uue ehituse sellisesse haletsemisväärsesse seisukorda.

7.04.1935

Seotud lood
06.04.2016 08.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto