Sisukord
Eesti
Postimees
07.04.2016
Eesti Eesti lühiuudised Trahvitõusu tõehetk (15) Mälumäng Tarand soovitas parteidel loobuda surnud hingedest (1) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti hariduse murekohad Humana pood müüs maha kliendi käekoti Eile sündis vähemalt viis soojarekordit Lasteaiahariduse alarahastamine ohustab ühiskonda OECD Eesti haridusest: tase kõrge, aga süsteem kreenis Tagakülg Esikülg 7. aprill Majandus Majanduse lühiuudised Veeteede amet taotleb laevaehitaja pankrotti Soome kärbib veel 400 miljoni jagu kulutusi Strateeg: kummaline, et majandusel läheb hästi, ent ettevõtted ei teeni Välismaa Välismaa lühiuudised Komisjon kaalub Dublini reeglist loobumist Enne moslemeid pelgas USA katoliku immigrante Panama skandaal üha paisub USA analüütik: Eesti huvides oleks selgelt pigem Clintoni kui Trumpi võit (1) Tagasisaatmine Türki kulgeb visalt Arvamus Mart Raudsaar: vaiksel vaimsel pankrotiõhtul Taavi Minnik: Karabahhi umbsõlm Lugeja kiri: riigikogu komisjonide tööst, kui lubate, Eiki Nestor! Juhtkiri: OECD põrutab otse Eesti vaidluste südamikku (12) Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: endine parun ostis «ehituspärli» Kuidas tuleks jagada euroraha? Eksperdid: autoroolis vohab rahvusvaheline epideemia (3) Kultuur Mida arvab Postimehe žürii filmist «Päevad, mis ajasid segadusse»? Prantsuse komöödia «Kõrvalehüpe» Postimehe Kinos Metsaraiumine 1990ndatel, laastud lendavad (2) Sport EOK järelkasvutiim esitles neljandat koosseisu Rocki ajalooline võimalus jäigi seekord vaid võimaluseks Spordi lühiuudised Torrese hiilgehetk ja hämmastav enesekontrolli kaotus, Bayernile koduvõit Keenia mängib Rio olümpial osalemise keeluga Võrkpalliliidus seisab ees muutuste aeg USA ülikooliliiga finaalid: põnevus ja ajalugu Selverilt mõistusega mäng, Rakvere töömehed olid väsinud Tallinn Kopli süstlavahetuspunkt kolitakse teise kohta Tarbija Humana pood müüs maha kliendi käekoti Test: milline käsitööleib mekib kõige mahedamalt? Tartu Tartumaal tõmbavad kaks gümnaasiumi otsi kokku Athena keskus elustub kümne neegri surmaga Polikliinik lahkub vanalinnast Kehvad kosjad tulebki tagasi lükata Heljo Pikhof: auvõlg tahab tasumist Õpilased asusid varakult ametit valima Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tarand soovitas parteidel loobuda surnud hingedest

2 min lugemist
Kaarel Tarand. FOTO: Tairo Lutter

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) aseesimehe Kaarel Tarandi hinnangul võiks korraldada erakondade liikmete elektroonilise kordusregistreerimise, et puhastada parteide nimekirjad nn surnud hingedest.

Tarand rääkis eile komisjoni senist tegevust kokku võtnud konverentsil, et erakonnaelus on veel hulgaliselt teemasid, kus on vähem selgust kui erakondade rahastamises. Ta tõi näiteks erakondade liikmeskonnad ning märkis, et kuigi liikmete nimekirjad on avalikud, ei saa nende järgi sugugi kindlalt väita, et kõik liikmed on tegelikult ka olemas ja erakondades tegutsevad.

Tarandi sõnul on ERJK töös ette tulnud juhtumeid, kus mõned inimesed on rahvastikuregistri järgi elust lahkunud, kuid nende pangakontodelt laekub ikkagi liikmemaksu. See näitab tema sõnul, et sagedast liikmearvestust erakondades ilmselt ei toimu.

Tarandi sõnul tasub liikmemaksu vaid väike osa parteilastest. «Kui riigitasandil ei tule kõne allagi, et maksukohuslastest ainult viiendik või kuuendik maksaksid makse, siis erakondades on tavapärane, et liikmemaksu kohustust ei kindlustata ega järgita täpselt,» rääkis ta.

Kui liikmemaksu tasumise järgi ei saa liikmete olemasolus veenduda, siis järgmine võimalus oleks Tarandi sõnul vaadata osalemist hääletamisprotseduuridel. Samas võtab erakondade üldkogudest tema sõnul osa väga väike hulk inimesi ja näiteks 15 000 liikmega erakond võib oma kõige tähtsamal hääletusel esimehe valida vaid mõnesaja häälega.

ERJK aseesimees võrdles erakondi teiste MTÜdega, kus tema sõnul nõutakse liikmemaksu maksmisest kõrvale hoidvalt liikmelt maks sisse või eemaldatakse ta liikmete nimekirjast. Samuti kehtivad MTÜde puhul tema sõnul kõrged kvooruminõuded, et tagada piisava osalejate hulga abil üldkoosoleku otsuste kvaliteet. Ka erakondadele võiks tema hinnangul kehtestada nõude, kui suur osa liikmetest peab otsuste langetamiseks üldkoosolekul osalema.

Tarand imestas, et tehniliselt arenenud riigis, kus kodanikud saavad kõikvõimalikke toiminguid teha elektrooniliselt ID-kaardiga, ei rakenda seda võimalust erakonnad. Ta märkis, et kui liikmed saaksid juhivalimistel e-hääletada, ei oleks vaja kõiki liikmeid mahutavate üldkoosolekute jaoks suuri paleesid, samuti oleks igale esimehele kasulik näidata, et tema poolt on hääletanud näiteks 5000 või 10 000 inimest.

Lisaks leidis Tarand, et kui on kahtlus, et liikmete nimekirju täidavad surnud hinged, võiks elektrooniliselt korraldada ka kordusregistreerimise erakondadesse.

Seotud lood
06.04.2016 08.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto