Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lasteaiahariduse alarahastamine ohustab ühiskonda

FOTO: Pm

Peamine osa Eesti haridusrahast suunatakse praegu gümnaasiumitesse, ent ühiskond võidaks hoopis rohkem lasteaiahariduse korralikust rahastamisest, väidavad OECD raporti koostajad. Kui riik lasteaedadele lisaraha ei leia, siis jätkub lasteaiaõpetajate krooniline alarahastamine.

Tellijale Tellijale

Kui võrrelda hariduskulusid SKTst inimese kohta, kulutab Eesti alg- ja põhiharidusele sama palju nagu edukad majandusriigid keskmiselt. Gümnaasiumiastme rahastamisel on Eesti koguni agaram, ületades OECD keskmist kahe protsendipunktiga. Praktikas väljendub see näiteks selles, et koolides on tasuta õpikud ja koolilõuna.

Hoopis teine pilt avaneb aga siis, kui vaadata eelkooliharidust. Seal jääb Eesti kulutustelt OECD keskmisele – mida näiteks Läti täidab – pea kaks korda alla. Põhjused on lihtsad: eelkooliharidus on jäetud õhukese rahakotiga omavalitsuste õlule. «Odav» on see peaasjalikult põhjusel, et lasteaiaõpetajad on masendavalt alamakstud.

06.04.2016 08.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto