E, 26.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lasteaiahariduse alarahastamine ohustab ühiskonda

Oliver Kund
, reporter
Lasteaiahariduse alarahastamine ohustab ühiskonda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Pm

Peamine osa Eesti haridusrahast suunatakse praegu gümnaasiumitesse, ent ühiskond võidaks hoopis rohkem lasteaiahariduse korralikust rahastamisest, väidavad OECD raporti koostajad. Kui riik lasteaedadele lisaraha ei leia, siis jätkub lasteaiaõpetajate krooniline alarahastamine.

Kui võrrelda hariduskulusid SKTst inimese kohta, kulutab Eesti alg- ja põhiharidusele sama palju nagu edukad majandusriigid keskmiselt. Gümnaasiumiastme rahastamisel on Eesti koguni agaram, ületades OECD keskmist kahe protsendipunktiga. Praktikas väljendub see näiteks selles, et koolides on tasuta õpikud ja koolilõuna.

Hoopis teine pilt avaneb aga siis, kui vaadata eelkooliharidust. Seal jääb Eesti kulutustelt OECD keskmisele – mida näiteks Läti täidab – pea kaks korda alla. Põhjused on lihtsad: eelkooliharidus on jäetud õhukese rahakotiga omavalitsuste õlule. «Odav» on see peaasjalikult põhjusel, et lasteaiaõpetajad on masendavalt alamakstud.

Tagasi üles