Sisukord
Arvamus
Postimees
08.04.2016
Eesti Savisaar võib nõuda, et volikogu vannuks talle lojaalsust Rõivas kriitikutele: jututubade ajal teeme meie tööd (3) Tammsaare pargis läksid müüki sinilillemärgid Tagakülg Sokidiplomaatiast haldusreformini hindega 3,2 Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Oma lapse väärkohtlemine ei takistanud töötamist lastehoius (6) Pungil täis nupukate koolid Eesti võtab otse Türgist vastu 200 sõjapõgenikku Majandus Postimehe osalusel otsitakse Eesti parimat juhti Poola tehas venitab meie parvlaevade ehitusega (5) Panama ohvrid Lätis: airBalticu ja Lido omanikud ning Ventspilsi linnapea Kirgi kütnud trahvieelnõu jõuab lõpphääletusele Välismaa Washingtoni indiaani muuseum pakub rosoljeülevaadet Hollandlased ajasid Ukraina-leppele sõrad vastu Välismaa lühiuudised Abdeslam jääb esialgu Belgia vanglasse Ründajate minevik valmistab üllatusi (6) Arvamus Evelin Ilves: ilu ja õud (6) Taavi Minnik: Panama peamine õppetund Henrik Roonemaa: Tesla – see on ju nagu Apple (1) Lauri Hussar: Saksamaa ei ole enam endine (3) Päeva karikatuur Juhtkiri: valitsuse esimene aasta: nihelus mugavustsoonis Postimees 1932. aastal: maiustamine kallimaks Lugejate kirjad: memoriaalidest, hariduselu minevikust ja tänapäevast, kirikutest ja usuleigusest Andrei Makarõtšev: Panama leke näitab globaliseerumise tumedamat poolt (5) Kultuur Rummo operatsioon «Õ» ja VAT Teatri seiklus Eesti Muusika Päevad teevad rohelist Sport TTÜ libero üllatas Pärnu jutumehi Väravaterohke kolmapäev pakkus üllatusi Spordi nimel: poisiks riietunult snaiprite kaitse all (1) Publiku toovad sotsiaalmeedia ja oma küla poiste sats Aerutamiskoondis kasutab uue treeneriga viimast õlekõrt AK Rummo operatsioon «Õ» ja VAT Teatri seiklus Eesti Muusika Päevad teevad rohelist Tartu Tartu kellamängu ei pea häbenema Pangem esmalt kellad häälde Võidutöö tabas Elva olemust Tartu bussinduses tõuseb muutuste tuul (3) Kunsti nimel tulid mängu madratsid ja tapeet Trotslik vald saadab haldusreformi kuu peale (1) Tähtvere räämas rulapargi asemele kerkib uhiuus Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Andrei Makarõtšev: Panama leke näitab globaliseerumise tumedamat poolt

2 min lugemist
Andrey Makarychev FOTO: Erakogu

Tartu Ülikooli juures asuva Euroopa Liidu ja Vene uuringute keskuse külalisprofessor politoloog Andrei Makarõtšev kirjutab maailma vapustanud Panama skandaalist.

Tellijale

Skandaalsed paljastused, mis on seotud konfidentsiaalse info lekkega eri maade kõrge ametipositsiooniga või lihtsalt kuulsate isikute finantside ülekannetega, kinnitavad järjekordselt, et globaliseerunud maailmal on oma varjukülg. Globaliseerumisprotsess ei seisne mitte ainult tehnoloogia ja kommunikatsiooni arengus, vaid ka globaalse korruptsiooni arengus, mis lööb valusalt nii demokraatlikke kui ka autoritaarseid režiime.

Mõnes mõttes võib öelda, et varimajandus hägustab demokraatia ja autokraatia väärtuslikke erinevusi, andes halvemal juhul eelistuse isegi viimasele. Selle kohta ütles mõni aasta tagasi näiteks üks kõrge FIFA ametnik, et jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldamisel on ebademokraatlike režiimidega lihtsam asju ajada kui demokraatlikega. Ametnik ise oli ju eurooplane ning ka viimasel ajal mitmesse skandaali mässitud FIFA peakorter asub Vana Maailma südames, Šveitsis.

Iseenesest illustreerib see suurepäraselt, et piir seadusliku ning ebaseadusliku vahel on juba ammu muutunud tinglikuks ja sõltub kontekstist. Korruptiivsed võrgustikud suudavad end aktiivselt ja efektiivselt legitimeerida, luues halle vähese regulatsiooniga tsoone, milles seaduste rikkumise ja reeglite järgimise erinevus hägustub järk-järgult. Selle tulemusel muutub riigi kui sellise institutsioon hapraks ja haavatavaks ning seda eelkõige infosfääris, kus enese kaitsmine tähelepanu eest – olgu selleks siis traditsiooniline massimeedia või valitsusvälised organisatsioonid ja võrgustikud, nagu Wikileaks – läheb valitsevale eliidile keerulisemaks.

07.04.2016 09.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto