Sisukord
Arvamus
Postimees
08.04.2016
Eesti Savisaar võib nõuda, et volikogu vannuks talle lojaalsust Rõivas kriitikutele: jututubade ajal teeme meie tööd (3) Tammsaare pargis läksid müüki sinilillemärgid Tagakülg Sokidiplomaatiast haldusreformini hindega 3,2 Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Oma lapse väärkohtlemine ei takistanud töötamist lastehoius (6) Pungil täis nupukate koolid Eesti võtab otse Türgist vastu 200 sõjapõgenikku Majandus Postimehe osalusel otsitakse Eesti parimat juhti Poola tehas venitab meie parvlaevade ehitusega (5) Panama ohvrid Lätis: airBalticu ja Lido omanikud ning Ventspilsi linnapea Kirgi kütnud trahvieelnõu jõuab lõpphääletusele Välismaa Washingtoni indiaani muuseum pakub rosoljeülevaadet Hollandlased ajasid Ukraina-leppele sõrad vastu Välismaa lühiuudised Abdeslam jääb esialgu Belgia vanglasse Ründajate minevik valmistab üllatusi (6) Arvamus Evelin Ilves: ilu ja õud (6) Taavi Minnik: Panama peamine õppetund Henrik Roonemaa: Tesla – see on ju nagu Apple (1) Lauri Hussar: Saksamaa ei ole enam endine (3) Päeva karikatuur Juhtkiri: valitsuse esimene aasta: nihelus mugavustsoonis Postimees 1932. aastal: maiustamine kallimaks Lugejate kirjad: memoriaalidest, hariduselu minevikust ja tänapäevast, kirikutest ja usuleigusest Andrei Makarõtšev: Panama leke näitab globaliseerumise tumedamat poolt (5) Kultuur Rummo operatsioon «Õ» ja VAT Teatri seiklus Eesti Muusika Päevad teevad rohelist Sport TTÜ libero üllatas Pärnu jutumehi Väravaterohke kolmapäev pakkus üllatusi Spordi nimel: poisiks riietunult snaiprite kaitse all (1) Publiku toovad sotsiaalmeedia ja oma küla poiste sats Aerutamiskoondis kasutab uue treeneriga viimast õlekõrt AK Rummo operatsioon «Õ» ja VAT Teatri seiklus Eesti Muusika Päevad teevad rohelist Tartu Tartu kellamängu ei pea häbenema Pangem esmalt kellad häälde Võidutöö tabas Elva olemust Tartu bussinduses tõuseb muutuste tuul (3) Kunsti nimel tulid mängu madratsid ja tapeet Trotslik vald saadab haldusreformi kuu peale (1) Tähtvere räämas rulapargi asemele kerkib uhiuus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Hussar: Saksamaa ei ole enam endine

2 min lugemist
Lauri Hussar FOTO: Liis Treimann / Postimees

Vasakpoolse Saksa päevalehe keskealine naistoimetaja ohkab sügavalt, vaatab kaugusesse ja lausub mõtlikult, et Saksamaa ei ole enam endine. Üle tänava asuvad igipõlise rivaali, konservatiivse päevalehe toimetuse ruumid ja kuni viimase ajani oli mõõduvõtt nendega nauding. Mõnus oli leheveergudel vaielda konservatiivsuse ja liberaalsuse, väärtuste ja pragmatismi, aga ka rikkuse ja vaesuse üle. Kuid Saksamaa ei ole enam endine.

Seniste rivaalide seisukohad on üksteisele kiirkorras lähenenud ja seda mitte veendumuste muutumise tõttu, vaid sellepärast, et skaala, millel poliitmaastikku mõõdetakse, on läinud tunduvalt laiemaks.

Suurima muutuse senises poliitloogikas on endaga kaasa toonud pagulasvastase partei AfD esilekerkimine. Partei, mis pakub enda sõnul Saksamaale alternatiivi, kogus idapoolse Sachsen-Anhalti liidumaa kohalikel valimistel ligi neljandiku häältest, röövides üllatuslikult enim hääli kristlikelt demokraatidelt ja vasakäärmuslastelt. Suurim häälte juurdekasv tuli aga tänu neile, kes seni olid hääletamata jätnud. Pagulaste- ja Euroopa-vastase protestipartei edu on keerulisse olukorda asetanud ka valitsevad kristlikud demokraadid. Üha enam kõlab  partei sees kriitilisi hinnanguid, et Angela Merkeli senine kurss on vale ja seiskohti pagulasküsimuses tuleks oluliselt revideerida.

Läänepoolsetes liidumaades Hessenis ja Baden-Württembergis saavutas AfD siiski vaid pisut üle kümnendiku häältest. Just endistel Ida-Saksa aladel kiirelt populaarsust koguva partei edu on tõstatanud küsimuse, miks laiutab ida ja lääne liidumaade valimistulemuste vahel niivõrd suur lõhe. Ajakirjanduses on AfD eduloo põhjustena nimetatud pagulaste ja islamiga seotud hirme ning rahulolematust demokraatiaga Saksamaal. Viimane selgitab AfD edu idapoolsetes liidumaades, sest hoolimata 26 ühtsusaastast ei ole Ida-Saksa elatustase läänele järele jõudnud. Prantsusmaad ja Belgiat tabanud terrorirünnakud on pagulaskriisiga seotud hirme kõvasti süvendanud.

Merkel on öelnud, et ei näe AfD edus eksistentsiaalset ohtu kristlikele demokraatidele, küll aga probleemina, millega tuleb tegeleda. Ent kummalisel kombel on just Merkeli poliitikat peetud põhjuseks, miks on illegaalseid piiriületajaid tulistada lubanud Frauke Petry partei oma toetust tublisti kasvatanud. Merkelile heidetakse peale pagulaspoliitika ette liigset kaldumist vasakule ja flirtimist sotsiaaldemokraatlike ideedega. Ent Merkeli tugevus on alati seisnenud olude tunnetamises ja oskuses nina tuule järgi sättida. Oleme kuulnud ka esimesi arglikke hääli, et pagulaskriis on suudetud kontrolli alla saada. Lähimatel kuudel on selles küsimuses tõehetk ja selgub, kas vasakpoolse päevalehe naistoimetaja saab kergendustundega ohata, et Saksamaa on tagasi, või peab siunama, et Saksamaa ei ole enam kunagi endine.

Seotud lood
07.04.2016 09.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto