Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.04.2016
Eesti Tagakülg Täiendus kitsekarjale Mälumäng Riigikogulased on hakanud kuluhüvitist kasutama mõistlikumalt Kolm Eestis tegutsevat panka on andmelekke tõttu uurimise all Palju õnne Tallinna volikogu avaldas revisjonikomisjoni esimehele umbusaldust Me saame teada Erakoolidele antakse ilmselt üleminekuaasta Eesti Meedia Tartu toimetuste uuele majale pandi nurgakivi Riik soovib laiemat koostööd politsei ja turvafirmade vahel Keskerakonna aukohus Repsi küsimust enam ei aruta Uus põlvkond tõstab pead Postimees rikkus head ajakirjandustava Virmalised värvisid taeva Neeruti mõisa kohal Esikülg 9. aprill Kirglik üheteemamees (9) Välismaa 10-11 välismaa graafik Panama paberid: häbi, prestiiž ja terve mõistus Välismaa lühiuudised Cameron tunnistas osalust Panama skandaalis Panama leke Lätis uusi avastusi ei toonud Kadunud valge jope Paavst ei lubanud lahutatutele armulauda Piiskop Jourdan: kirik on välihaigla neile, kes ei ela õpetuse järgi Arvamus Urve Eslas: lahing lugude vahel (10) Jaak Valge: kas okupatsioon muutis meid sovetlikeks? (26) Hans Väre: äralõigatud keelega (1) Juhtkiri: riigikogulaste kuldne antiloop Päeva karikatuur Postimees 1996. aastal: Venemaa tahab Vähit ja Kallast tülli ajada, väidab Laar Vaatleja karjatas: «Näen!» – Sputnikust gagarinomaaniani Karl Reinkubjas: kosmoseunistus tuksub uue revolutsiooni ootuses Kultuur Tehnokevade digiõis Hoog sees Jõud ja ilu Esimene Eestis toodetud vinüülplaat Sama, kuid erinev armastus Kuidas saada peksa Boriss Uspenski ajaloosemiootika Pilguheite elu keskpäevaharjalt Luulehetk – hetk luules Aja auk. Kuidas esimene lääne popbänd Hiinas käis Sport Spordi lühiuudised Elu hipodroomil: tulised traavlid ja «metsik raha» Balti liiga võib laieneda Rootsi ja Soome Läbi kannatuste ja ootuse võimsa rekordiparanduseni (1) Tiitlikaitsja järjekordne imeline pääsemine Tallinn Noortemaja direktori tool kõigub (1) Tarbija Kontorist sai linn tänavate, parkide ja kogukondadega AK Urve Eslas: lahing lugude vahel (10) Jaak Valge: kas okupatsioon muutis meid sovetlikeks? (26) Artemi Troitski: räpane sõda «ohutu» opositsiooniga Tehnokevade digiõis Nädala plaat. Maja tuulisel rannal Hoog sees Jõud ja ilu Esimene Eestis toodetud vinüülplaat Sama, kuid erinev armastus Lekkis lollide nimekiri Boriss Uspenski ajaloosemiootika Valitsuse väike tähtpäev Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Peeter Langovitsi tagasivaade: KuKu klubi jätkas Aja auk. Kuidas esimene lääne popbänd Hiinas käis Arter «Ajujaht» kestab mai lõpuni Taavi Madiberk: ööklubides mind väga tihti ei kohta (1) «Jumal hoidku, naine merel!» Punapea Tarzan taas vabaduses (1) Pöörased 90ndad nüüd kinoekraanil Kui midagi teha ei saa, siis seda tulebki teha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: riigikogulaste kuldne antiloop

2 min lugemist

Rahvaste muinasjutud pole pelgalt igavuse peletamiseks, nende üks olulisi funktsioone on olnud tarkuse ja õpetussõnade talletamine, mida uutele põlvedele edasi anda. Indialastel on näiteks muinasjutt radžast, kes janunes kulla järele ning kes otsustas kinni püüda kuldse antiloobi.

Kui antiloop lõi kapju kokku, pudenes tema jälgedesse kuldmünte. Radžal õnnestus lõpuks pettuse ja šantaaži abil hinnaline loom tabada ja antiloop andis talle nii palju kulda, et valitseja suri lõpuks oma ahnuse kätte ära, suutmata õigel ajal peatuda. Kuldmündid olid muutunud, aga väärtusetuteks savipotikildudeks. Samasuguseid motiive leiab ka teiste rahvaste folkloorist, kuid moraal on ikka sama: ei maksa ahneks minna.

Selle muinasjutu moraal meenub, kui ühiskonnas on kõne all jälle riigikogulaste tegevuskulude hüvitamine, mida seaduse järgi tehakse kuni 30 protsendi ulatuses lihtliikme palgast. Palju on räägitud nende hüvede kaotamisest ning räägitakse tänaseni. Näiteks on parlamendierakond EKRE lubanud rahva hulgas sageli pahameelt tekitavad riigikogulaste kuluhüvitised, mh autoliisingu hüvitamise kaotada. Kuid nagu selgub, on vähesed selle erakonna riigikogu fraktsiooni liikmed suutnud kuldsele antiloobile vastu panna.

Teatud mõttes on riigikogu liikmetele mõeldud hüvitised teatav väärtushinnangute lakmus ja mõõdupuu valijatele, kellest suurem osa oma elu jooksul nende inimestega, kellele nad on võimu delegeerinud, kokku ei puutu, pakkudes võrdlusvõimalusi. On parlamendiliikmeid, kes suhtuvad tegevuskulude kompenseerimisse vastutustundlikult. Kuid mõni on näiteks otsustanud avanenud võimalusi maksimaalses ulatuses ära kasutada, liisides endale või oma pereliikmetele luksusautosid ning kulutades Eesti piires reisimiseks mõeldud kuluhüvitised piltlikult öeldes tilgatumaks.

Mis puudutab luksusautosid ja luksusejanu, siis on meil selles vallas veel palju õppida Põhjamaadest, mille hulka me oleme ikka soovinud pürgida. Põhjamaalast ei tõmba luksuse poole, vaid pigem vastupidi. Luksuse ihalus seondub põhjamaalase jaoks nende kultuuriruumile võõra keskaegse ning idamaise meelelahutusega, kullast tualetipottidel saavad istuda vaid degenerandid.

Seega on kuluhüvitiste säilimine tulevikus pigem positiivne, pakkudes valijatele läbilõike mitte erakondade ideoloogiast ja programmidest, vaid inimestest, kellele nad on valimistel andnud volituse neid nägemusi Eestis ellu viia. Riigikogus on 101 liiget ja teatud mõttes on see läbilõige tervest Eesti rahvast, koondades väga erinevate elualade ning elukäiguga inimesi. Huvitav oleks ju edaspidigi vaadata, kuidas nad kuldse antiloobiga vastamisi jäädes ennast üleval peavad.

Seotud lood
08.04.2016 11.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto