Sisukord
Äriuudised
Postimees
11.04.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Mälumäng Horoskoop Asespiikriks võib saada Vitsut või Eesmaa Tagakülg Tartus põles suure leegiga laohoone Keskerakondlasi jätavad parteijuhi seosed Panamaga külmaks (1) Esikülg 11. aprill Eesti lühiuudised Talguhooaja fookuses on must-toonekurg Male Yana Toom näeb erakonnas leppimisruumi (6) Tallinna linn palkas koondatud ema vastu kallid advokaadid (7) Kanada teadlane: paljud Eesti HIV-positiivsed ei tea, miks peab iga päev rohtu võtma (1) Majandus Majanduse lühiuudised Paindlikud töösuhted nõuavad seadusemuudatusi (1) Välismaa Kõrgeid kosilasi peaaegu igast ilmakaarest Jatsenjuk lubas homme tagasi astuda Iraan kiikab huviga Eesti poole Välismaa lühiuudised Sõja muutuvad piirid Arvamus Kuidas võidelda vene propagandaga? Jaanus Piirsalu: 21. sajandi ajakirjanikud Juhtkiri: inetu lahing väikelapse ema vastu (1) Lugejate kirjad Postimees 1931. aastal: Siberist Eestisse – elatanud naise pikk teekond Ott Lumi: valitsuse esimene aasta – ühegi erakonna võimusuhted pole veel paigas Priit Sarapuu: kuidas turvaettevõtete abil rohkem politseinikke tänavale tuua? Kultuur Lucia ja hullus – kumb valis kumba? Arhitekt kutsub loodust linna lammutama Sport Spordi lühiuudised Ootamatult tõrjutud superstaar ergutas Tallinnas poega Anthony Joshua – uus Mike Tyson? Presidendiheitluse haripunkt läheneb: häälte ümberjagamine käib täie hooga (1) Neljapaadi uued nipid ja kiired aerud Tarbija Reklaamkõned ajavad mobiilifirmad tülli Pöial kõrva ja kõne sõbrale Tartu Laohoone suurpõleng pani päästjad proovile Sookurg Ahja 4 langes koduteel küttide käe läbi Tartu tantsiv turundaja Riskilaste kooli juht: teame, et meie töötajaid ähvardatakse ja rünnatakse (2) Ööelu rõõmustas ja kurvastas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Paindlikud töösuhted nõuavad seadusemuudatusi

6 min lugemist
Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsleri Egle Kääratsi (vasakul) ja tööelu arengu osakonna juhi Thea Treieri sõnul on tööõigus kompromiss. Seda meenutavad neile senini plekkämbrid, mille eelmise töölepinguseaduse muutmise ajal ametiühingud ministeeriumi külge riputasid. FOTO: Eero Vabamägi

Viimastel kuudel on ettevõtlusorganisatsioonid ja juristid teravalt päevakorda tõstnud vajaduse muuta Eesti tööõigust, mis nende hinnangul takistab paindlikumaid töösuhteid ehk näiteks kaug- ja projektipõhist tööd.

Tellijale Tellijale

Ka õiguskantsler Ülle Madise on nn 21. sajandi töösuhetega seotud küsimustele senisest enam tähelepanu pööranud. Madise kutsel on korraldatud osaliste ümarlauad, mis said tõuke äriühingu juhatuse liikme töötuskindlustuse probleemist ja sotsiaalsete garantiide süsteemi puudustest tulevikus.

Praegu avaldatud kriitika, mis pärineb näiteks justiitsministeeriumis kogunenud juhtgrupi või rahandusministeeriumi nullbürokraatia raportist, on tööandjate soovinimekiri, millega vastaspool ehk ametiühingud ei pruugi täielikult nõustuda (loe näiteid lisaloost).

«Me adume vajadust muuta töösuhteid, kuid tahame täpsemalt aru saada, milline on reegli muutmise vajadus,» rääkis sotsiaalministeeriumi tööelu arengu osakonna juht Thea Treier. Nii ootavadki nad praegu nii tööandjate kui ka ametiühingute vastust päringule, milliseid konkreetsed muudatusi nad töölepingu seadusesse tööaja korralduses tahaksid.

Ametiühingute keskliidu juhi Peep Petersoni sõnul hämmastab teda see, et justiitsministeerium ei näinud töötajaid majandusarengu olulise osalisena ja jättis nad oma aruteludest täielikult välja.

«Proovige majandust, kus pole töötajaid või on töötajad, kes pole lojaalsed ühisele eesmärgile – see lihtsalt ei toimi. Justiitsministeeriumi käitumine ei ole kooskõlas hea seadusloome tavaga, mille täitmist see ise kiivalt jälgib,» leidis Peterson.

Kuid ametiühingud on valmis tööõiguse mõningaseks muutmiseks arutelu alustama, kuna ka neil on kohtupraktikas ilmnenud mõned punktid, mida oleks vaja seaduses muuta – need puudutavad ennekõike hüvitisi ebaseadusliku vallandamise olukorras, kus lisakaitset vajaksid noored lapsevanemad ja töötajate esindajad. Üldiselt aga hindavad nad praegust töölepingu seadust piisavalt paindlikuks.

09.04.2016 12.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto