Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.04.2016
Eesti Kapo hoiab rahvuspopulistide kihutustööl silma peal (5) Gonsiori tänava ümberehituse plaan pandi nädalaks seisma (2) Eesti moslemite seas esineb üksikuid radikaalsuse ilminguid Kremli huviorbiidis on «tavalised inimesed» Horoskoop Mälumäng Dilbert Ukrainlasest naistearst lahkub Hiiumaalt (19) Kaitseliitlased kõmmutasid Pärnumaal Palju õnne Savisaar kindlustab võimu ametikohti kinkides (6) 1304 esikülg Eesti teadlased otsivad bakterite äratuskella Eesti lühiuudised Male Ilmaolud annavad lootust leebele sääsekevadele Suurimad annetajad erakondadele Majandus Eestlased on kaotanud usu siinse majanduse paranemisse (1) Puitmajade eksport Rootsi kasvas plahvatuslikult Kruuda tahab Tere müüa tuntud rallimehele Majanduse lühiuudised Võlgade vastu aitab vaid innovatsioonišokk (12) Välismaa Vastuoluline Keiko Fujimori astub välja isa varjust Välismaa lühiuudised Putin loodab kindralile oma selja taga Eesti kaitseväe tavatu sõjapidamise ekspert: Euroopas tuleb valmistuda halvimaks (33) Briti moslemiuuring sattus kriitika alla juba enne avaldamist Arvamus Ahto Lobjakas: EKRE ühekõne (40) Priit Alamäe: toome meie raha tagasi meie oma majandust toetama (21) Postimees 1993. aastal: Ülanurk - erakorraline ja täievoliline Kerstin Meresma: kas rahu Karabahhis on võimalik? (1) Juhtkiri: Kremli uued ja vanad sõbrad Erkki Bahovski: kas Panama paberitest saab traditsioonilise meedia päästerõngas? (2) Kairi Pauskar: maailma vallutab vaid maailma tasemel meeskond Kultuur Köler Prize’ist – analüütiliselt, märkustega, õiglaselt 1990ndad tegid võimsa tagasituleku Sport Spordi lühiuudised Haigus sunnib Kanepi tippspordist vaikselt taanduma Mitteolümpiaalad tahavad vaeslapse rollist välja Seimi tugev konkurent jääb EMilt kõrvale Ootamatud ja oodatud sündmused koduses jalgpalliliigas Portugal – väikeste jalgpalliriikide viimane lootus Meistrite liigas Tallinn Gonsiori tänava ümberehituse plaan pandi nädalaks seisma (2) Tarbija Vererõhuhaige jäi Soome piiril ravimitest ilma Test: Kui suur kaloripomm on kinosnäkid? PERH muutis haiglas liikumise lihtsamaks Tartu Pime jäi arsti juurde minnes hätta Rattaõnnetus lõi kired lõkkele (2) Tallinna-Tartu teele tuleb tunnel ja möödasõiduala (1) ERMi kõrvale kerkib rahvapärimustel põhinev teemapark Väntsutatud kool heitleb laste puudusega Peetri kool ehitab vana hoone uueks Preemia pälvib üks kirjanik viiest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Alamäe: toome meie raha tagasi meie oma majandust toetama

5 min lugemist
Priit Alamäe FOTO: Mihkel Maripuu

Ettevõtja, ASi Nortal juht Priit Alamäe näeb Eesti oma inimeste pensioniraha kojutulemises üht suurt ideed, mis aitaks ehk meie lõhestuma kippuvat ühiskonda veidi enam liita.

Tellijale Tellijale

Eestis on viimase 15 aasta jooksul varjatult toimunud üks väga oluline muutus, millele huvitaval kombel ei ole eriti tähelepanu pööratud. Meile kõigile märkamatult on Eesti ühiskond võõrdunud meie majandusest ja ka vastupidi. Eesti kodanike side majandusega piirdub enamasti töölepinguga oma tööandjaga. Eesti majanduse (Eesti kõikide ettevõtete kogum) üldine käekäik tavakodanikku eriti ei puuduta ja kahjuks teda väga tihti ka ei huvita.

Majanduskasv on muutunud statistiliseks arvuks, millega ei osata kuidagi suhestuda. Ja kui nüüd peaks juhtuma ime ja meie majandus järgmised kümme aastat kasvaks kümme protsenti aastas, siis ainuke positiivne efekt tavakodanikule sellest rallist võiks olla palgakasv.

Eesti majandusel ei ole kahjuks praegu ühtegi uut käiku varus. Meie tööpuudus viie protsendi tasemel tähendab sisuliselt täistööhõivet ja siseturu tarbijate arv kahaneb iga aastaga. Mootor töötab justkui täispööretel, aga kiirendada enam ei suuda.

Majanduse kütus on kapital. Kapital armastab konsolideeruda ja liigub globaalselt täiesti vastupidiselt ühendatud anumate seadusele. Sinna, kus on, tuleb juurde, sest kapital armastab likviidsust. Ja likviidsust suudavad eriti just keerulisematel aegadel pakkuda suured majandused, ettevõtted ja fondid.

Kui peaks tekkima järgmine majanduskriis (ja õhus on seda lõhna juba mõnda aega tunda), siis see saab olema Eesti majanduse jaoks eelkõige likviidsuskriis. Laenukraanid keeratakse kinni, välismaine kapital läheb koju suurema likviidsuse juurde ja meie majandus hakkab sarnanema rannale uhutud kalaga. Globaalsete kriiside ajal on kõigil raske, aga sellistest kriisidest tulevad võitjatena välja need, kellel kõri kinni ei tõmmata.

2008. aasta majanduskriisi läbis Euroopas ilmselt kõige edukamalt Poola. Nende saladus oli garanteeritud iga-aastane kapitali juurdevool, mille tulemusena majanduskasv sisuliselt ei peatunud ja kriis väljendus nende jaoks majanduskasvu vähenemises 2,6 protsendi peale, samal ajal kui Eestis oli sama näitaja 14,7 protsenti. Selle fenomeni koondnimetus on majandussuveräänsus – Poola suutis oma majandust kapitaliga toita ka siis, kui teised tema ümber usu kaotasid. Mitmed suured Eesti ettevõtted, sh börsil noteeritud firmad, olid samal ajal sunnitud kaasama investoreid pandimaja tingimustel ja moodi läksid taas üleöölaenud SMS-raha tingimustel. Midagi head ei tõota selline perspektiiv ei laenuandjale ega laenajale, ei töövõtjatele ega riigieelarvele.

Eestis on olemas kapital, mida me võiksime kasutada oma majanduse kasvatamiseks, aga miks mitte ka teiste riikide ettevõtete ning muude varade ülesostmiseks. Meie ellujäämise eeldus on eksport. Oleme teiste kasutada andnud kapitali, mille puhul oleme rõõmsad, kui see kasvab kaks-kolm protsenti aastas. Samal ajal on meie enda majandusele kättesaadav enamasti ainult kapital, mis nõuab 20–30 protsenti tootlust aastas.

12.04.2016 14.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto