Sisukord
Arvamus
Postimees
13.04.2016
Eesti Kapo hoiab rahvuspopulistide kihutustööl silma peal (5) Gonsiori tänava ümberehituse plaan pandi nädalaks seisma (2) Eesti moslemite seas esineb üksikuid radikaalsuse ilminguid Kremli huviorbiidis on «tavalised inimesed» Horoskoop Mälumäng Dilbert Ukrainlasest naistearst lahkub Hiiumaalt (19) Kaitseliitlased kõmmutasid Pärnumaal Palju õnne Savisaar kindlustab võimu ametikohti kinkides (6) 1304 esikülg Eesti teadlased otsivad bakterite äratuskella Eesti lühiuudised Male Ilmaolud annavad lootust leebele sääsekevadele Suurimad annetajad erakondadele Majandus Eestlased on kaotanud usu siinse majanduse paranemisse (1) Puitmajade eksport Rootsi kasvas plahvatuslikult Kruuda tahab Tere müüa tuntud rallimehele Majanduse lühiuudised Võlgade vastu aitab vaid innovatsioonišokk (12) Välismaa Vastuoluline Keiko Fujimori astub välja isa varjust Välismaa lühiuudised Putin loodab kindralile oma selja taga Eesti kaitseväe tavatu sõjapidamise ekspert: Euroopas tuleb valmistuda halvimaks (33) Briti moslemiuuring sattus kriitika alla juba enne avaldamist Arvamus Ahto Lobjakas: EKRE ühekõne (40) Priit Alamäe: toome meie raha tagasi meie oma majandust toetama (21) Postimees 1993. aastal: Ülanurk - erakorraline ja täievoliline Kerstin Meresma: kas rahu Karabahhis on võimalik? (1) Juhtkiri: Kremli uued ja vanad sõbrad Erkki Bahovski: kas Panama paberitest saab traditsioonilise meedia päästerõngas? (2) Kairi Pauskar: maailma vallutab vaid maailma tasemel meeskond Kultuur Köler Prize’ist – analüütiliselt, märkustega, õiglaselt 1990ndad tegid võimsa tagasituleku Sport Spordi lühiuudised Haigus sunnib Kanepi tippspordist vaikselt taanduma Mitteolümpiaalad tahavad vaeslapse rollist välja Seimi tugev konkurent jääb EMilt kõrvale Ootamatud ja oodatud sündmused koduses jalgpalliliigas Portugal – väikeste jalgpalliriikide viimane lootus Meistrite liigas Tallinn Gonsiori tänava ümberehituse plaan pandi nädalaks seisma (2) Tarbija Vererõhuhaige jäi Soome piiril ravimitest ilma Test: Kui suur kaloripomm on kinosnäkid? PERH muutis haiglas liikumise lihtsamaks Tartu Pime jäi arsti juurde minnes hätta Rattaõnnetus lõi kired lõkkele (2) Tallinna-Tartu teele tuleb tunnel ja möödasõiduala (1) ERMi kõrvale kerkib rahvapärimustel põhinev teemapark Väntsutatud kool heitleb laste puudusega Peetri kool ehitab vana hoone uueks Preemia pälvib üks kirjanik viiest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Kremli uued ja vanad sõbrad

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Erinevate luure- ning vastuluureorganisatsioonide töö iseloom on juba kord selline, et nende tegevus jääb ühiskonna eest suuremas osas varjule. 1998. aastast väljaantav kaitsepolitseiameti aastaraamat on avalikkuse jaoks mõeldud kokkuvõte selle riigiasutuse olulisematest töösuundadest, ühtlasi on seal välja toodud põhilised ohud meie julgeolekule. Seekordses aastaraamatus on saanud palju tähelepanu Venemaa õõnestus- ja propagandategevus.

Tegemist ei ole põhimõtteliselt millegi uuega, sest oma mõju olulise rakendamise viisina nn lähivälismaal, mida Moskva loeb oma mõjusfääriks, on ikka olnud «pehme jõu» kasutamine, mis tähendab oma huvide realiseerimist läbi meedia, kultuurikontaktide, majanduslike vahendite jms. Kultuurikontaktides ja investeeringutes pole iseenesest midagi halba, pigem vastupidi, kuid praeguse Venemaa puhul tuleb mõista, et need on sageli siiski riikliku jõupoliitika ja survestuse osa. Sellises mõjutustegevuses pole midagi uut, küll on aga kasvanud viimastel aastatel selle tähtsus Venemaa välispoliitikas ning läänesuunalise õõnestustegevuse intensiivsus.

Seda pole täheldanud ainult kapo, hiljuti andis näiteks ka Saksamaa liiduvalitsus erinevatele sisejulgeoleku eest vastutavatele organitele korralduse töötada välja vastumeetmed Kremli propagandale, mis näitab endiselt oma efektiivsust venekeelses ruumis. Kui Russia Today puhul tekib vaatajal võrdlusmoment teiste kanalite ja infoga, siis venekeelse televisiooni puhul on Kremli kontrollitud kanalid venekeelsete hulgas paraku paljuski monopoolses seisundis. Väga ilmekalt demonstreeris seda muuhulgas jaanuarikuine juhtum, kui Vene telekanalite levitatud väljamõeldud uudis 13-aastasest vene tüdrukust Lizast, kelle Lähis-Ida migrandid olla ära vägistanud, tekitas massihüsteeria Saksamaal elava arvuka venekeelse kogukonna piirides.

Venemaa mõjutustegevus on viimasel ajal avalikuks tulnud näiteks ka nn Panama leketega, kuna on selgunud, et Venemaa asesiseministri Briti Neitsisaartele registreeritud firma üritas murda näiteks Lätis meediaturule, taotledes mh ringhäälinguluba uuele telekanalile. Venemeelsete meediakanalite, poliitiliste parteide, mittetulundusühingute ja isegi usu ning kirikute kasutamine on olnud suunatud Moskva geopoliitiliste huvide realiseerimiseks.

Ühe uue momendina on kapo aastaraamatus juttu Venemaa uutest ja vanadest sõpradest – erinevatest vasak- ja parempopulistidest, kelle agendat toetab huvitaval kombel just nimelt Venemaa propaganda ja selle riigi ametlik retoorika. Tegemist on mõlemapoolselt kasuliku sümbioosiga, kuna selliste liikumiste tegevus toetab omakorda Kremli propagandamasina laitmatut tööd, süvendades Eesti kui väikese ja ksenofoobse natsiriigi kuvandit, mida selles meediaväljas pikalt on kujundatud.

Seotud lood
12.04.2016 14.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto